Yetenekleriniz, tecrübeleriniz, iş ve sektör hakkındaki bilgileriniz ve özellikle kendi farkındalığınıza varmanız sizin girişimciliğe hazır olup olmadığınızı anlamanız için gereken özelliklerden bir kaçıdır. Peki gerçekten girişimcilikte kendini tanımak insan için ne kadar yeterlidir? Tüm bu özellikleri karşılamadan da girişimciliğe adım atılabilir mi? Belki girişimciliğe adım atılabilir ancak ne kadar etkili olunacağı meçhuldür. Çünkü iyi bir başlangıç başarılı bir istikrar döneminin de habercisi konumundadır. Başlangıcınızın iyi olması da sizin kendinizi iyi tanımanız ve girişimciliğe hazır hissetmenizle alakalıdır. Eğer bunlar eksikse önce bunları halletmenizi öneririz. Aksi taktirde girişimcilik sürecinde daha çok sorunla karşılaşabilirsiniz.

Kendini tanımanın, kendi yeteneklerinin ve bilgisinin farkına varmanın girişimcilikte çok etkili olacağını söyledik. Peki potansiyeliniz girişimci olmanıza ne kadar elverişli? Girişimcilik potansiyeliniz sizi ne kadar ileri götürebilir bunu hiç düşündünüz mü?

Yazımızda ele alacağımız başlıklarla sizlere bir nevi sorular yönelteceğiz. Bu soruların cevaplandırılmasında olması gerekenlerden de bahsederek girişimcilik potansiyelinizi ölçeceğiz. Dilerseniz başlayalım.

1-Olumsuzluklara Karşı Olumlu Bir Ruh Haliyle Tekrar Ayağa Kalkabilir Misiniz?

Siz de biliyorsunuz ki her zaman istediğiniz noktalara, başarılara ulaşamayacaksınız. Başarısızlığı da göze alarak girişimciliğe hazırlanmak önemlidir. İleri görüşlülük ve göstereceğiniz tepkiler olumsuzlukları aşabilecek kadar da etkili olmalıdır. Başarısızlıklara karşı neler yapabileceğinizi planladığınız dokümanların elinizin altında olması gerekir. Tüm ihtimalleri değerlendirerek o anlarda savunmasız kalmamalısınız. Bu başarısızlıklar size tecrübe sağlamakla birlikte eksikleri görmenize de yarayacaktır. Olumlu bir ruh haliyle dönmek bu analizleri de ortaya koymak demektir aslında. Daha güçlü, daha sağlam ve daha donanımlı olmak sizin kendi analizleriniz sonucu olacaktır.

2-Organize Olmak Sizin İçin Ne Kadar Kolaydır?

arrows, box, business

Organize olmak da planlı olmanın bir parçasıdır. Nitekim ofisinizde sadece siz değil sizinle beraber projeyi, işleri yürüten ve başarıya ulaşmasını amaçlayan bir ekibiniz de olacak. Bu ekibi, zamanı ve işleri kontrol etmenin sorumluluğu da bir girişimci ve yönetici olarak tamamen sizdedir. Bu sorumluluğu kendinizde görerek ve ciddi, disiplinli bir davranışla tüm bunları idare ve organize etmeniz gerekmektedir. Eğer bu düzeni sağlarsanız istediğiniz konumlara daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

3-Sabırlı mısınız, Cesur musunuz ve Risk Almayı Sever misiniz?

Belki de girişimciliğin temel yapısını oluşturan üç kriter: Sabırlı olmak, cesur olmak ve gerektiğinde risk almaktır. Başarının kısa sürede olmayacağını bilmeli ve başarı için sabretmelisiniz. Başarıya  ulaşmak için de risk almanız gereken zamanlar olacaktır. Bu alacağınız risk sizi batırabilir de yükseltebilir de. Korkmamalı ve olacakları da göze alarak riski almalısınız. Çünkü şirketinizin geleceği buna da bağlı olabilir. Risk alacak kadar cesur olursanız eğer gerçek bir girişimci görünümüne sahip olabilirsiniz.

4-Kendine Güveniniz Nasıl ve Güvenilir misiniz?

Woman Wearing Blue Shawl Lapel Suit Jacket

Etrafınızdaki kişilerin, ekibinizin size güvenmesi ancak sizin de kendinize güvenmenizle gerçekleşir. İşe olan bağlılığınız, hedefleriniz ve çalışma arzunuz kendinize olan güveni sağlar. Hiç bıkmadan ve istikrarlı bir şekilde başarı merdivenlerini çıkmak da ekibinizi motive edecek güçtedir. Ekibinize kazandıracağınız bu moral ve motivasyon size olan güvenlerini daha da artıracaktır. Aslında girişimcilikte kendini tanımak kendinize olan güveniniz ile de çok alakalıdır. Güven ve inanç olmazsa sürekli diken üstünde başarısızlıklarınızı sayarsınız.

5-Sıradanlıktan Nefret Eder misiniz?

Kaliteli ürün üretmek, marka sahibi olmak her girişimcinin isteyeceği şeylerdir. Ürünlerinizin sıradan ve müşterileriniz tarafından beğenilmemesi sizin satış kaybetmenize ve dolayısıyla ekonominizin zarar görmesine de sebep olur. Bunun önüne nasıl geçeceksiniz peki? Tabi ki sıradanlıktan kurtularak ve vizyonunuzu geniş tutarak. Vizyonu geniş tutmaktan kastımız sizin daha iyi hizmetler verebilmeniz, ortaya daha iyi ve kaliteli ürünler koyabilmeniz ve daha çok müşteriye ulaşmanızdır. Kendinizden söz ettirir ve müşterilerinizi bu konuda ikna ederseniz sıradanlığı aşabilirsiniz.

6-Hayal Gücünüze Güveniyor musunuz?

adult, art, artist

Girişimcinin en büyük sermayesi aklı ve fikirleridir. Sınırsız bir düşünme kapasitesi içinde her türlü fikri ortaya koyabilecek kadar da kabiliyetlidirler. Hayal gücünüz belki de sizi başarıya ulaştıracaktır. Olaylara çok farklı yönlerden bakmak sizin farkındalığınız olabilir. Hayal gücünüze inanın ve tüm sınırları zorlayın.

7-Fedakar mısınız?

Her girişimci, her yönetici belirli bir hedef doğrultusunda çalışır ve bu hedef gerçekleşinceye kadar da her türlü yola başvurabilir. Girişimcilerin çok sosyal olmadıklarını hepimiz biliriz. Bunun nedeni de şudur aslında: Girişimini hedeflediği yerde bitirmek için zamanlarından, uykularından fedakarlık etmeleridir. Onlar için başarı olmazsa olmazdır. Şirketin büyümesi, başarılı olması onlar için en büyük kazanımdır. Bu yolda da çoğu şeyden fedakarlık yapabilirler. Fedakarlık yapmayıp rahatına düşkün girişimcilerin bu başarıya ulaşması da belirsizlik içindedir.

8-Finansal Durumunuz Tutarlı mı?

Bahsettiğimiz üzere girişimciler bir plan dahilinde kendilerine takvim oluşturur aynı zamanda bu takvimin içinde de şirketin gelir giderleri de yer alır. İşe başlarken ortaya koyduğunuz sermayeyi etkin kullanırsanız bir yerlere gelebilirsiniz. Çok gereksiz ve aşırı harcamalar sonucu büyük kayıplara da uğrayabilirsiniz. Tutarlı bir davranış sergileyerek yolunuza devam etmeniz sizin için en ideal yöntem olacaktır.

9-Başarıya Ulaşmak İçin İyi Bir Ortam Seçtiniz mi?

Bilindiği üzere girişimcilerin çalışma ortamları şirketler, ofislerdir. Peki siz kendinize uygun ve size en iyi hizmeti verebilecek ofisi buldunuz mu? Ofis seçimi girişiminiz için çok büyük önem taşır. Nitekim girişimcilikte kendini tanımak, kendini iyi bilmek seçimlerinizi de etkileyecektir. Çünkü sizin için en iyisini yine siz biliyorsunuz.

Ofisinizin konumu, çevrenizde olan kişilerle iletişiminizi de etkileyecek ve size katkı sağlayabilecek bir kriterdir. Ayrıca uygun fiyatlarla ofisinizi açmak ve yine uygun fiyatlarla ihtiyaçlarınızı gidermek finansal durumunuza olumlu anlamda katkı sağlayacaktır.

Hem uygun fiyatlarıyla hem de içindeki sizin gibi yüzlerce girişimciyi barındırmasıyla en çok tercih edilen şirket olan Kamara siz ve sizin gibi yüzlerce girişimciye, şirketlere ve derneklere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti vermektedir. Sadece ofisi de kiralamaz, ofisin içindeki tüm düzenden de sorumlu olmakla birlikte size çoğu imkanı da sunmaktadır.

İşte Kamara’da Yararlanacağınız Bazı İmkanlar:

  • Rahat ve konforlu çalışma alanları,
  • Tüm ofis ekipmanları Kamara tarafından sağlanacaktır,
  • Sanal ofis seçiminde stopaj vergisi ödemeyeceksiniz,
  • Ofislerin temizliği, düzeni yine Kamara tarafından sağlanacaktır,
  • Profesyonel sekreter hizmetinden yararlanacaksınız,
  • Resepsiyon hizmeti,
  • Tüm faturalar kiraya dahil olacaktır,
  • Fiber hızlı internet,
  • Kamara tarafından siz çalışırken sınırsız çay ve kahve ikramları,
  • Ve en önemlisi muhteşem görünümlü ofisler müşterilerinizi etkileyerek geniş bir müşteri ağına ulaşmayı başaracaksınız.

Girişimci ofis ortamında çalışırken başka ne isteyebilir ki? Tüm bu imkanların gerçekleştiği Kamara’da çalışmakla diğer girişimcilerin bir kaç adım önünde girişiminize başlayacaksınız adeta.

Temizlik, ofis ekipmanları, faturalar derken hepsine ekstra masraf yapacağınız paraları kendi girişiminizde kullanma fırsatı olacak Kamara’da. Ayrıca bunların hepsinin Kamara tarafından karşılanması sizin zamandan da kazanmanıza sebep olacak ve işinize daha iyi odaklanma şansına da sahip olacaksınız.

İşinize iyi odaklanmakla ortaya daha iyi ürünler çıkaracak ve müşterilerinize en iyi hizmeti vereceksiniz. Ayrıca sizi ziyarete gelen müşteriler çalışma alanınızı görünce ne kadar ciddi ve düzenli bir ortamda çalıştığınızı da görerek daha da etkilenecektir. Bu, diğer müşterilere de ulaşmanızı sağlayacak güçlü bir etkendir.

Ayrıca belirttiğimiz üzere Kamara içerisinde arkadaşlık, komşuluk edeceğiniz yüzlerce girişimci olacaktır. Gerek aynı sektörden gerekse de farklı sektörlerden arkadaşlık edeceğiniz bu girişimcilerle sohbetler kurabilir yeni bilgiler öğrenebilirsiniz. Bu sayede kendinizi farklı alanlarda ve kendi alanınızda geliştirme imkanınız da olur. Hem de iş stresinden az da olsa kurtulmuş olur, sosyalliğinize de izin verirsiniz.

Girişimci olarak kendinizi en iyi kendiniz tanırsınız. Girişimcilikte kendini tanımak ile de kendinizi tanıdıkça yeni bilgiler ve tecrübeler öğrenir bunları hayatınızda ve çalışma ortamlarınızda uygularsınız. Girişimcilikte kendini tanımak ile belki de en büyük kazancınız bu olacaktır.

Yukarıda size yöneltip açıklık getirdiğimiz soruların hepsine “evet” cevabını vermenizi beklemiyoruz ama size gerektiği kadar olan kısma “evet” cevabını verirseniz girişimcilikte kendinizi iyi tanıyor olacaksınız. Girişimcilikte kendini tanımak, sizi girişimcilikte başarıya ulaştırabilecek en iyi yöntemdir.