Girişimcilikte kazanç faktörü neye göre şekilleniyor? Kazancı etkileyen etmenler nelerdir? Hangi yöntemleri uygulamak kazançlarınızı artırabilir? Kazançları etkileyen faktörleri ele aldığımız yazımızda yer verdiğimiz alt başlıklar şunlardan oluşmaktadır:

  • Ekip performansı,
  • Sosyal anlamda eylemleriniz,
  • Müşteri istekleri,
  • Giderlerinizi de bilmelisiniz,
  • İlgili yazılar

Girişimcilik sektöründe kazançların çokluğu ya da azlığı girişimin kalitesine, kitlesinin ne kadar geniş olmasına göre tartışılabilir. Ancak temel nokta şudur ki, girişimcilikte istikrar ve başarının sağlanması kazançla doğrudan alakalıdır. Kazanç faktörünü etkileyen etmenler de vardır. Bu etmenleri ne düzeyde uyguladığınız, nasıl kullandığınız da önemlidir. Nitekim girişimcilik sürecinde bir çok olay döngüsü söz konusudur. Bu olay döngüleri kişiyi olumlu veya olumsuz etkiler. Olumlu etkileme durumu hedefe olan yakınlık, olumsuz etkileme durumu ise işten kopma noktasına gelmek ile bağdaştırılabilir.

Peki kazanç faktörünü etkileyen etkenleri lehinize nasıl çevirebilirsiniz? Hangi yöntemlerin uygulanması kazançlarınızı artırabilir? Ya da hangi sebeplerden ötürü kazançlar düşer? İşte kazançları olumlu ya da olumsuz etkileyen bir çok faktör:

Ekip Performansı

Ekip Performansı

Bir şirket olarak ortaya insanların kullanacağı ürünler çıkarmak gayreti peşinde olabilirsiniz. Bu ürünlerin kalitesi ve kullanışlı olması müşterilerinizi size bağlayacak en önemli unsurlardır. Bu unsurları göz ardı etmeden tespit etmeniz gereken nokta performanstır. Ekibinizin performansı ürünlerinizin kalitesi, işlevselliği ve kullanışlı olması ile doğrudan orantılıdır. Ne kadar iyi bir performans olursa ürünlerin kalitesi de o kadar artacak olup müşterilere daha iyi sunumlar yapabileceksiniz.

Sosyal Anlamda Eylemleriniz

Kazançlarınızı daha evrensel hale getirmek için sizin de geniş noktalara açılmanız gerekmektedir. Bunun en büyük öncüsü de sosyal medya, internet araçlarıdır. İnternet ortamında yapacağınız reklamlar sizi haliyle daha fazla kullanıcıyla buluşturacak olup müşteri sayınızı da otomatikmen artıracaktır. Ancak bu artırımı yapabilmeniz için ürünlerinizin kaliteli ve ilgi çekici olması gerekmektedir. Haliyle yapacağınız reklamların da kaliteli olması gerekmektedir.

Müşteri İstekleri

Diğer Firmalarla Anlaşmalar Yapabilirsiniz

Müşteri İstekleri

İş süreçlerinde müşteri isteklerini daha iyi anlamlandırmak için müşterilerinizden geri beslemeler isteyebilirsiniz. Gerek yüz yüze, gerek internet ortamından her türlü görüşe açık olduğunuzu müşterilerinize bildirerek her türlü görüşü değerlendireceğinizi onlara aktarmak gerekir. Bu bağlamda müşterilerinizin nasıl hizmet istediklerine kadar detayları daha iyi bilecek olup yeni çıkaracağınız ürünlerinizi ya da mevcut ürünlerinizi bu isteklere göre daha iyi şekillendireceksiniz. Bu size en büyük kazanımlardan biri olacaktır.

Giderlerinizi de Bilmelisiniz

Her ne kadar kazanç ve gelirden bahsetsek de kazançların anlamlandırılması için giderlerinizin de tespit edilmesi gerekmektedir. Gelir gider dengesini iyi ayarlayarak şirketinizin ekonomisini istediğiniz oranlara getirebilirsiniz. Bu size uzun vadede daha çok yarar sağlayacaktır. Nitekim uzun vadede gelir oranınızın sürekli olarak artması beklenmektedir. Diğer yandan giderlerinizi de azaltmalısınız. Peki nasıl? En basit örneği gereksiz olan tüm etkenlerden kurtularak. İşinize yaramayan bir çok nesneyi kaldırabilirsiniz. Bir diğer ölçütte çalışma ortamınızdır. Kiraladığınız ofisleri fiyatına ve size sunacağı imkanları baz alarak kiralamakta fayda var. Bu noktada giderlerinizin çok az olacağı Kamara hazır ofislerinizi seçmeniz doğru olacaktır. Çünkü belirttiğimiz üzere Kamara ofislerinde giderleriniz hem az olacak hem de ücretsiz biçimde bir çok imkandan yararlanabileceksiniz.

Bu etkenler sizin girişimcilikteki kazanç faktörünü doğrudan etkilemekle birlikte uzun vadede olabildiğince işinize yarayacak tecrübeleri de kazandıracaktır.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

  1. Yüksek Maddi Kazanç İçin Edinilmesi Gereken Tutumluluklar
  2. Satış Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  3. Girişimcilikte Başlangıç ile Hedef Arasındaki Süreç