Herkeste olduğu gibi girişimcilerde de iş hakkında ön görüler, düşünceler vardır. Girişimcileri de diğerlerinden ayıran nokta budur zaten. Küçük düşünce farklılıklarıdır. İnce dokunuşlar dediğimiz bu farklı düşünceler işlerin ve zamanın seyrini değiştirebilecek nitelikte olabilir. Girişimcilik ancak başarı gelirse iyi bir sonuçla kapatılabilir. Peki başarıyı engelleyen gereksiz düşünceler yok mudur?

Girişimcilikte pozitif ve farklı düşünmek, gerekli olmakla birlikte zordur da. Ancak kişi kendisini buna endekslemeli, başarıya ulaşmak içinse diğer kötü ve başarıyı engelleyen gereksiz düşünceler kalıbının dışına çıkmalıdır.

Yazımızda başarının önünü kesen bu gereksiz düşüncelerden ve girişimcinin bu düşüncelerden nasıl vazgeçmesi gerektiğine değineceğiz. Bakalım başarıyı engelleyen gereksiz düşünceler nelermiş?

1- Özel Biri Olmadığınızı Savunmak

İlgili resim

Bir çoğumuz gibi girişimciliğe yeni adım atanlar da başarılı insanların hikayelerini okumuşlardır. Ki bu motivasyon adına çok doğal bir yaklaşımdır. Burada yanlış yapılan tek nokta kişinin kendisini, o başarılı kişiyle kıyaslayarak kendisinin özel biri olmadığını belirtmektir. Bu gereksiz bir yaklaşımdır. Unutmayın ki sizin de başkalarından farkınız ve ayrı bir yeteneğiniz vardır. Size düşen sadece bu yeteneğinizi keşfederek ortaya çıkarmaktır.

2- Doğru İmkanları Bulamamaktan Şikayet Etmek

Girişime başlamak için gerekli imkanlar ne olabilir? Aslında bu kişiye ve işe göre değişiklik gösterebilen, esnek bir terimdir. Ancak gireceğiniz iş ne olursa olsun imkanlardan yana çok sıkıntı etmemelisiniz. Önemli olan elinizdeki imkanları doğru ve en etkili biçimde kullanmaktır. İmkanlara örnek olarak ne verilebilir mesela? Sermaye, ofis, zaman vs.

Sermaye olayında kesinlikle bir birikiminiz olmalıdır. Ancak işinizi açabilecek kadar yeterli bir bütçe varsa da elinizde daha fazlasını, en azından o anlık, aramamalı ve eksik diye bahane etmemelisiniz.

Ofis, şirket işin gerçekleşeceği yer için önemli bir alandır tabi. Eğer kendinize uygun bir ofis arıyorsanız Kamarayı da tercih listesine ekleyebilirsiniz. Gerek hazır ofis, gerek sanal ofis gerekse de paylaşımlı ofis gibi imkanlardan yararlanma şansına sahip olacak ve çeşitli imkanlardan yararlanabileceksiniz.

Göründüğü gibi imkanlardan yana çok da sıkıntı etmemek gerekir. Önemli olanın elinizdeki imkanları etkin biçimde kullanmak olduğunu bilirseniz bu size ileride çok şey katacaktır.

3-Yeterli Vaktim Yok

time ile ilgili görsel sonucu

En basit bahanelerden biridir hiç şüphesiz. Bu aslında işten kaçmaktır veya işe girmeye, adım atmaya korkmaktır. Girişimci için bu bahane olmamalı aslında. Çünkü girişimci işlerini bir plan dahilinde gerçekleştirir. Zamandan şikayetçi olmak yerine elinizdeki zamanı etkin biçimde kullanmayı denemelisiniz. Sadece bir cesaret ve üzerine zaman yönetimi sizi istediğiniz noktaya ulaştırmada etkili ve yeterli olacaktır.

4-Nasıl Yapılacağını Bilememek

İlgili resim

Bu da gereksiz düşüncelerin başında gelir aslında. Deneyim, tecrübe iş sürecinde önemli bir kazanım olacaktır kişi için. Ancak bunlar yok diyelim işe başlanılmayacak mı? Bahane edilmezse, öğrenilerek başlanabilir. Kararlılık ve özveri öğrenmenize engel olmayacak hatta size başarıya giden yolda tüm ışıkları yakacaktır. İşi öğrendikten sonra elde edeceğiniz bilgi birikimle işinize koyulabilirsiniz artık.

5-Bu İş İçin Çok Erken/Geç 

Ertelemek bir işi ne kadar verimli kılar? Veya doğru zaman olarak nitelendirilen zaman dilimi nedir? Ciddi olmak bu noktada önemlidir. Çünkü işin ciddiyetini kavramak ve iş için uğraşmak önemli olandır. Bir işe erken demek o işi sürekli erteleyip yapmayacağınız anlamına gelir aslında. Geç kalındığını söylemek ise oluşabilecek güzel olayları atlamaktır aslında. Ne erken ne de geç, tam zamanında işe koyulmak ve işi ciddiyetle yapmak gerekir.

Başarıyı engelleyen gereksiz düşünceler hakkında bahsettiğimiz bu 5 adım, girişimci ve girişimci adaylarının uzak durması, bir an önce terk etmesi gereken düşüncelerdir. Bunların tersini, yani olumlu düşüncelerini kapsayan girişimciler ancak başarıya ulaşabilir, istediği noktaya gelebilir.