fbpx

Girişimcilik Yolu ve Atılacak En Doğru Adımlar

Girişimcilik, sadece bir özelliğin değil birden çok özelliğin birlikte harmanlaştırarak ortaya konulduğu bir kavramdır. Nitekim sadece zengin olmakla veya sadece yetenekli olmakla girişimci olunmaz. Önemli olan zenginliğin yanına yeteneği de ekleyebilmek veya yeteneğin yanına sermaye üreterek zenginlik de katmaktır. Yani girişimcilik yolu dediğimiz zaman aslında şunu anlayabiliriz, bu yolda bana “ne” değil, “neler” lazım?

Girişimcilik sayılamayacak kadar çok özelliğin birleşiminden oluşur. İyi bir girişimci olmak için yetenek belki de en önemli koşuldur. Ancak bilinmelidir ki yetenek kendi başına yeterli değildir. Yeteneği ancak yanında tecrübe, bilgi birikim ve deneyim ile taçlandırabiliriz. Bilgi birikimi nasıl kazanca dönüştüreceğiz peki? Tabii ki cesaret göstererek. Kimler bu işe cesaret edebilir? Belirli bir sermayesi olanlar elbette. Gördünüz mü yetenek tek başına anlam ifade etmiyormuş. Kavramlar yeni kavramları doğurarak bize girişimcilik yolu için yeni ışıklar yakıyor aslında. Bütün bu özelliklerin hepsi bende var diyebiliyorsanız siz de girişiminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak önünüzde daha çok yol ve öğreneceğiniz daha çok bilgi var.

Bu yazımızda bu yollara, girişimcilik yolunda atacağınız doğru adımlara ve kazanacağınız özelliklere değinmek istedik. Dilerseniz maddeler halinde hepsinden bahsedelim.

1- Ekibinizi Kurarken Realist Davranın

work team ile ilgili görsel sonucu

Girişimcilik yolu için temel taşlardan biri olmazsa olmaz dediğimiz çalışma ekipleridir. Peki bu ekibi girişimci nasıl kurmalıdır? Bu noktada gerçekçi ve duygularınızdan arınmış bir şekilde olmanız gerekiyor. Çünkü gönül hatırı diye işe alacağınız eleman size kötü sonuçlar ve başarısızlıklar doğurabilir ve işlerinizi alt üst edebilir. Bu noktada hassas ve gerçekçi davranmanız işlerin devamı açısından büyük bir önem teşkil etmektedir.

2- Müşteri Kitlesi Çok Önemli!

customer base ile ilgili görsel sonucu

Şirketiniz veya ofisiniz ne işi üzerine, hangi sektörde insanlara hizmet ediyor bunu net bir biçimde belirlemenizde fayda var. Ben bu insanlara neler yapabilirsem hayattaki işlerini kolaylaştırabilirim düşüncesinde olup, empati duygunuzu da geliştirmelisiniz bir yandan. Bununla beraber, ne için hizmet vereceğinizi belirledikten sonra sıra geldi müşteri kitlesini oluşturmaya. Unutmayın ki yapacağınız her doğru hareket ve çalışmalarınızın profesyonel olması sizi müşteri zincirine bağlayacak ve yüzlerce belki de binlerce müşteriye ulaşacaksınız.

Göründüğü gibi profesyonellikten bahsettik. Belki de işleriniz şirket kuracak kadar büyük çaplı olmayabilir. Ancak büyük çaplı olmasa da ofis ortamında işlerin bahsettiğimiz gibi profesyonel biçimde ilerlemesi gerekiyor. Bu noktada Kamara size profesyonel biçimde donanımlı hazır ofis veya sanal ofis hizmeti vererek sizin işlerinizin iyi gitmesi açısından destek olabilir.

kamara ofis ile ilgili görsel sonucu

3- Sorunlara Karşı Ön Görülü Olun

Girişimci aynı zamanda hızlı karar alabilendir. Unutmayın ki her zaman başarı elde edemezsiniz ki bu mümkün değildir. Peki başarısızlık durumlarında nasıl karar verecek ve neler yapacaksınız? Aslında iş planlaması yaparken oluşabilecek olumsuzlukları önceden sezmeli ve tahmin etme gücünüzü oluşturmanız gerekiyor. Bu da zamanla tecrübeyle oturacaktır zaten. Herhangi bir anda gelebilecek başarısızlıkta ise alacağınız radikal kararlar şirketinizin geleceği hakkında büyük önem taşıyabilir. Bunun için her zaman tetikte olmalı ve hızlı kararlar verebilmelisiniz.

4- Basitin Değil Mükemmelin Peşinden Koşun

Artık iş sahasındasınız ve her şeyin farkına vardığınızın da farkındasınızdır. Çünkü şirketi öne taşımak, kendi içinizde gelişmek ve kaliteye ulaşmak için diğer firmalarla rekabete gireceksiniz. Bu rekabette önde olmak istemez misiniz? Bu noktada istikrar önemlidir. Sürekli çıtayı yüksek tutmalı ve tabiri caizse mükemmele ulaşmaya çalışmalısınız. Mükemmele ulaşamasanız bile emin olun ki ulaşacağınız yeterli seviyeden daha yüksek yere ulaşacaksınız.

5- Planlı Bir Ekonomi Süreci Güdün

economy ile ilgili görsel sonucu

İşe düşük bir parayla değil büyük paralarla başladınız, bunun hakkını almaya çalışın. Özellikle şirket sektöründe yeniyseniz bunu ilk zamanlarda yapacağınız iş planı geleceğinize, özellikle de parasal dengeye yön verecektir. Gereksiz harcamalardan kaçınarak planlı ve tutarlı bir şekilde harcama yapıp ekonominizi düzenli tutmaya çalışın. Çünkü bu yüzden onlarca şirket iflas durumuna gelmiştir.

6- Sosyal Hayatınızı Dışarı Atmayın

social life ile ilgili görsel sonucu

Girişimcilik yolu dediysek de her zaman kendinizi yıpratmanıza gerek kalmayacak. İnsan fizyolojisi dinlenmeye ve zihnini boşaltmaya da ihtiyacı vardır. Bunun için sosyal hayatınız çok önemlidir. İllaki yapmaktan hoşlandığınız hobiler vardır. İşten kalan boş zamanlarınızda bu aktiviteleri yaparak kendinizin yenilenmesine izin verin. Bu sayede işe dönüşünüz daha iyi ve iş süreci daha verimle geçecektir.

Girişimcilik yolu için gerek ve temel adımları yazımızda bahsettik. Bir girişimcide olması gereken özellikler ile birlikte anlattığımız yazı sayesinde umarız girişimciler, girişimcilik yolu için kazanımları elde eder.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir