Her girişimin başlangıç hikayesi, başlama nedeni ve amaçları farklılık gösterebilir. Ancak hepsinin temel odağında cesaret ve farkında olmak vardır. Farkında olmak nedir? Farkında olmak, kendindeki o girişimcilik ışığını görmektir aslında. Girişimciliğe başlamanın ve istikrarlı bir şekilde devam etmenin de zorlukları olacaktır elbette. Bunlarla karşılaşmadan önce tedbirli olmakta fayda var. Bu noktada girişimcilik yolculuğu öncesinde sorgulanması gereken bir kaç şey vardır. Bu soruları kendinize yönelterek kendinizce cevaplar aramanız sizin girişimciliğe hazır olmanız konusunda yol gösterecektir.

Bu yazımızda soruların neler olduğuna dikkat çekerek girişimciliğe başlamadan önce nelerin yapılıp nelerin yapılmaması gerektiğini de anlatacağız. İşte girişimciliğe başlamadan önce kendinize sormanız gereken sorular:

Neden Girişimcilik?

Girişimciliğe neden karar verdiniz? Neden girişimci olmak istiyorsunuz? Bu sorulara kendinizden emin bir şekilde cevap verebiliyorsanız ilk engeli aşmış olursunuz. Tabi bu sorunun cevabı herkese göre farklılık gösterebilir.

Ancak bu soruların ortak bir cevabı varsa o da kişinin kendi işini, şirketini kurup özel sektör üzerinden marka oluşturmak ve sektörde tutunmaktır. Son yıllarda bu sektörde artan talep de ve girişim örneklerinin başarıya ulaşması da girişime başlayacak olanlar için ekstra bir motivasyondur.

Kimlere Hitap Edeceksiniz?

3 Women in Suit Sitting

Girişimcisiniz ama hangi sektörde? Sizden ve sizin girişiminizde kimler faydalanacak? Kimlere daha çok hizmet vereceksiniz? Burada temelde sorgulanması gereken şey aslında hizmet edeceğiniz kişilerin, kitlenin en çok neye ihtiyacı olduğudur. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya koyacağınız ürünler, vereceğiniz hizmet sizin kalitenizi de belirleyecektir başarı ölçütünü de belirleyecektir.

Zorluklara Karşı Hazır mısınız?

Girişimcilik, dışarıdan bakıldığı kadar çok kolay bir sektör değildir. Bunu ancak girişimciliğe başladığınızda müşterilerle uğraşmak, toplantılara katılmak, projeleri zamanında teslim etmek gibi zorunluluklarla karşılaştığınızda anlayabilirsiniz. Ki, bunlara da hazırlıklı olmanızda fayda vardır. Çünkü girişimciliğe yeni başlayanlarda en büyük eksiklik tecrübedir. Bu tecrübeyi kazanana kadar gerek maddi gerekse de manevi zorluklar karşınıza çıkabilir.

Geride Ne Bırakmak İstiyorsunuz?

Her girişimci adından söz ettirmek ve girişimcilikten emekli olduktan sonra da ortaya koyduğu değerlerin yaşamasını, ileriye dönük hizmetler vermesini ister. Peki siz geride neler bırakmak istediğinize karar verdiniz mi?

Bu, biraz da bulunduğunuz sektör ve yaptığınız iş ile alakalıdır. Örneğin teknoloji, yazılım ile alakalı projeler geliştiriyor ve girişiminizi bu yönde yapıyorsanız bütün insanlığa hizmet edebilecek bir proje de ortaya koyabilirsiniz. Ortaya  koyacağınız ürün ise kalitesi ve talep görmesi açısından uzun yıllar adınızı yaşatabilir.

Ekibinizi Kurdunuz mu?

Eight Person Huddling

Girişimcilikte tek olmak çoğu zaman başarı getirmeyebilir. Bu yönden hem farklı departmanları bir arada tutmak hem de başarıya, hedeflerinize daha kolay ulaşmak için bir ekip oluşturmak en mantıklı yöntem olacaktır. Peki ekip oluştururken nelere dikkat edilmelidir? Bu ilk etapta güvene dayanıyor. Güven geldikten sonra da ekibinizdeki kişilerin sorumlulukları ve mesleki deneyim, tecrübe ve yetenekleri sizin girişiminizin kaderini ve geleceğini belirleyecektir.

Çevre Baskısını Kaldırabilecek misiniz?

Bu gibi kendi işini kurma fikirlerinde genelde çevreden olumsuz tepki, eleştiri ve ön yargılar gelir. Bu durumlarda yapılması gereken şey kararlı bir yapıda olduğunuzu göstermek ve yılmadan, pes etmeden girişiminizi başlatmak olmalıdır.

Girişiminizi Başlatacak Ofisi/ Şirketi Belirlediniz mi?

Girişimcilikte en önemli noktalardan, belki de en önemlisi, biri şirketinizi, ofisinizi tasarlamaktır. Ofisinizin hangi lokasyonda olacağı, çevrenizde hangi firmaların, kitlelerin olacağı gibi kriterler de iş hayatınızda önemli bir etkendir.

Girişim yolculuğu öncesinde belirlenmesi gereken bu faktörün ertelenmesi durumunda işlerinizin de erteleneceği unutulmamalıdır. Bu noktada Kamara ile tanışabilirsiniz.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, şirketlere, derneklere ve firmalara hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir şirkettir. Kamara’da ofislerinizi kiralayarak hem iyi bir tercih yapmış olacak hem de bir çok imkandan faydalanma şansına sahip olacaksınız.

İşte Kamara ofislerinde yararlanacağınız imkanlar:

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7/24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet fırsatı
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlardan faydalanacağınız Kamara’da hedeflerinize odaklanmak artık çok daha kolay. Çünkü hem zamandan hem de maddi olarak rahatlayacağınız Kamara’da işlerinizden başka hiç bir şeyle meşgul olmayacak tamamen işlerinize odaklanmış olacaksınız.

İşinize odaklanmak başarıyı daha hızlı getirmek, hedeflere daha hızlı ve etkin bir şekilde ulaşmak demektir. Kamara’da bunu rahatlıkla yapabileceğinizi söyleyebiliriz.

Ayrıca Kamara’da çalışmak sizi daha sosyal kılacaktır. Çünkü etrafınızda gerek kendi sektörünüzden gerekse de diğer sektörlerden insanlarla komşuluk yapabilir boş vakitlerinizde Kamara’da yer alan teraslarda sohbetler kurarak biraz olsun iş stresinden kurtulabilir ve olası iş sorunlarınıza da istişareler yaparak çözümler üretebilirsiniz.

Girişimcilik yolculuğu zor ve bir o kadar uğraştırıcı bir süreçtir. Bu girişimcilik yolculuğu sürecinin daha rahat ve istediğiniz yönde gelişmesi, devam etmesi için vereceğiniz kararlar ve uygulayacağınız stratejiler belirleyici olacaktır. Ofis bazında vereceğiniz bu karar da iş yaşantınızda rahat bir döngüde olmanızı sağlar. Nitekim Kamara, girişimcilerin ihtiyacı olan her şeyi düşünerek olabildiğince maksimum hizmeti vermeye çalışan bir şirkettir.

Siz de girişimcilik yolculuğu süresince rahat bir iş süreci sürdürmek ve hedeflerinize daha iyi odaklanmak adına Kamara’yı tercih edebilirsiniz.

Girişimcilik yolculuğu başlamadan önce hazır olduğunuzu tespit etmek için belirlediğimiz bu soruları da kendinize yöneltmeniz size yol haritası oluşturmakla birlikte hangi noktada olduğunuzu da belirleyecektir.