Girişimcilik, isteyen herkesin hemen olamayacağı zor bir alandır. Çünkü girişimcilik diğer meslek dallarına göre çok farklıdır. Herkes Girişimci Olamaz, Hem maddi hem manevi şekilde hazır olmayı gerektiren ve kişinin iradesini en iyi biçimde kullanmasını zorlayan bir sektördür.

Girişimci farklı düşünendir, vizyonu olan ve ileriyi görendir. Bunun yanında ekonomik dengesini de iyi ayarlayan, yani sürekli bir plan dahilinde işlerini yapabilen kişidir girişimci. Günübirlik yaşamaktansa kısa veya uzun vadeli planlar yaparak böyle bir yaşam sürmeyi tercih eder. Girişimci olmak isteyen girişimci adaylarına çok iş düşmektedir. Ayrıca girişimci olmak için bir çok şartı da karşılamanız gerekiyor.

Peki nedir bu şartlar? Bu yazımızda daha çok bu şartların üzerinde duracağız. Gelin birlikte inceleyelim. 

Girişimcilikte Sermaye Olmazsa Olmazdır!

İlgili resim

Evet, sermaye olmazsa olmazdır. Günümüzde en basit, en ilkel düzeyde şirket açmak için bile belli bir rakamın altına düşmemek gerekiyor. Aksi taktirde şirketin açılışı yapılamıyor. Bundan ötürü girişimci adaylarının birikimi, şirketi açacak kadar yeterli sermayesi olması gerekmektedir. Sermaye girişimciliğin anahtarıdır.

Motivasyonu Yüksek Olmalı!

 

Girişimci dediğimiz kişiler anlık karar verebilen, kriz dönemini en kısa sürede atlatabilen ve ekibini olabildiğince iyi idare edebilen kişilerdir. Bunları yapmaları için de tabi ki enerjisi ve motivesi yüksek olmalıdır girişimcinin.

Çünkü girişimcilikte motivasyon eksikliği yaşamak, ne yapacağını bilmeden işe koyulmak sizi başarıya götüren yolda yavaşlatır. Ayrıca siz tek başınıza değilsiniz, siz artık yönetici veya lidersiniz.

Motivasyonu düşük bir lider düşünün, ekibini olumsuz yönde etkileyen ve işlerin yavaşlamasına hatta durmasına neden olan bir lider. Kesinlikle girişimcilikle ters kavramlardır bunlar.

Motivasyonu, iş aşkı yüksek olan bir girişimci başarıya her zaman açtır ve hep daha fazlasını ister. Bu yakaladığı motivasyon duygusu sayesinde de işlerini kısa sürede başarıya ulaştırır ve istediği parayı da kazanır.

Motivasyon girişimcilik için oldukça önemli bir kavramdır.

Girişimci Tecrübeli Olmalıdır!

Tecrübe bir işte ne zaman nasıl davranılması gerektiğini bilmenizdir aslında. Girişimcilik, yöneticilik veya liderlik yapmayı işin ilk etabında düşünmeyin. Önce sektörleri tanımalı hatta gerekirse bu işin eğitimini almalısınız.

Bunun için önceden başka şirketlerde çalışarak ortamı görmeli, yöneticilerin iş halleri, ekibine olan tavrını görmeli ve finansal durum, şirket yönetimi gibi terimlerin anlamlarını da öğrenmelisiniz.

Bir nevi kendinizi girişimciliğe hazır ettirmelisiniz. Daha sonra kazanacağınız bilgi, birikim ,deneyim ve tecrübe ile girişimciliğe adımınızı sağlam bir şekilde atabilirsiniz.

Esneklik!

İşler her zaman yolunda gidecek ve her zaman başarıya ulaşacağım diye bir şey kesinlikle düşünmeyin, Emin olun ki başarısızlıklar, istenmeyen sonuçlar da çıkacaktır karşınıza.

Peki bu başarısızlık anlarında nasıl tepki vereceksiniz. “Benden bu kadar!” deyip pes mi edeceksiniz yoksa olaylara göre esnek davranıp olaylara ayak mı uyduracaksınız. Pes etmeyi değil de esnek davranmayı seçerseniz zaten girişimci olmayı hak etmişsinizdir.

 

Girişimci büyük düşünendir. Olanlarla yetinmeyip daha fazlasını isteyen kişidir. Bunun için sürekli diğer firmalarla rekabet içine girecek ve sonunda kazanacak veya kaybedecektir.

Aslında sonuç ne olursa olsun girişimci hırsını kaybetmemelidir. Kazanınca çok rahatlamamalı, kaybedince de her şey bitmiş havasına girmemelidir kesinlikle.

Hırs ve özgüvenini yüksek tutarak başarılı ise istikrarını devam ettirmeli; başarısız sonuçlar alıyorsa sürekli başarıyı kovalamalıdır. Ve emin olun bu hırsınız ve isteğiniz sonucunda başarı kendiliğinden gelecektir.

İletişim Becerisi

entrepreneurial communication ile ilgili görsel sonucu

Sadece girişimcilikte değil sosyal hayatta da gerekli temel şeylerden biridir iletişim. Çünkü zamanla daha çok insan tanıyacak ve mecburen iletişim halinde olacaksınız.

Girişimcilikte de durum farklı değildir, hatta daha önemlidir. Çünkü hem şirket içi hem şirket dışı bir sürü insanla görüşecek, gerek iş hakkı da bilgi alışverişi yapacak gerekse muhalefet şirketlere üstünlüğünüzü kabul ettirmek için sürekli iletişim halinde olacaksınız. Bu noktada etkili iletişim yapmanız sizi diğerlerinden bir adım daha öne çıkaracaktır. İletişim, kullanacağınız beden dili ekibinizi de olumlu veya olumsuz anlamda etkileyecektir elbette.

Siz olumlu etkileyecek kısımda olmaya çalışın.

Yazımızda da görüyoruz ki girişimci olmak için çok özelliği karşılamak gerekiyor. Bunların yanında fedakarlığı da eklemeliyiz. Çünkü girişimcinin iş sınırı yoktur. Her an işi için yeni şeyler çıkabilir.

Bu durumda da açıkçası sosyal hayatına çok vakit ayıramaz. Fedakarlıkla birlikte yukarıda bahsettiğimiz özellikleri karşılayan girişimci adayları  girişimcilik için ciddi bir adım atmış olurlar. Bundan anlayacağımız ikinci ve önemli şey ise Herkes Girişimci Olamaz, olanların da kolay olmadığıdır.

Diğer girişim dünyası içerikleri için.