Girişimcilikte başarılı olmak sizce nelere bağlıdır? Veya hangi kriterler olmalıdır? Bu sorulara herkes kendince farklı cevaplar verebilir aslında. Peki girişimcilik süreci boyunca bu başarıyı yakalamak için ne kadar sosyalsiniz? Girişimcilik sürecinde tanımanız gereken insan tipleri neler? Sosyal bir girişimci olmanız sizi başarıya daha kısa sürede ulaştıracak bir etkendir. Çünkü girişimcilik süreci içinde ne kadar çok insan tanır ve iletişime geçerseniz o kadar referans sağlarsınız ve size katkıları oldukça büyük olur.

Bu insanlara ulaşmak size neler sağlayacak peki? Ya da bu kişilere ulaşmak kolay mı? Siz isterseniz, azimliyseniz istediğiniz kişiyle er ya da geç iletişime geçer ve onunla sohbet kurarsınız. Kendinizin ve kuracağınız şirketiniz için bu gerekli ise emin olun yapabilecek gücü de kendinizde görürsünüz.

Yeni insanlarla tanışmak başarınıza yardımcı da olacaktır. Başlangıçta yakın çevrenizden kişilerle iletişime geçmek de gerekiyor aslında. Hatta birlikte çalışabileceğiniz, ortaklık kurabileceğiniz insanlar da olabilir bunlar. Bu kişilerle ortak olup işlerinizi kişilere yaymak fikri yararınıza olabilir.

Yeni kişilerle tanışarak kendinize kaynak da yaratabilirsiniz. Dergilerde, televizyonlarda veya medyanın herhangi bir sektöründen kişilerle tanışmak size kaçırabileceğiniz fırsatları yakalama şansı verebilir.

Bilgi ve deneyim oldukça önemlidir. Bu kişilerle tanışarak işinize yarayacak yeni bilgiler öğrenebilir, kendi gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz.

Şimdi tanışabileceğiniz bu insan tiplerinin kimler olabileceğine bakalım.

1-Mentör

assistant, beard, boss

Mentör, sizin şu anda yaptığınız işi daha önce çoğu kez deneyimlemiş kişidir. Bu kişiler sizin sahip olmadığınız bilgiler ve tecrübelere sahiptirler. Siz herhangi bir problem yaşadığınızda bir çok tavsiye ve yeni görüşler sunarak size yardımcı olabilirler. Mentörlere ulaşmanız da kolaydır. Çünkü onlara ulaşabileceğiniz bir çok temas ağ mevcuttur.

2-Toplum Tarafından Tanınmış Kişiler

Bu kişilere ulaşmak daha zor olabilir. Ancak ulaşıldığı zaman size çok büyük katkılar sağlayacakları gerçeği de vardır. Sizin de ün kazanmanız ve gelişiminize devam etmeniz için alanında ünlü biri ile tanışmanız size hem sosyal medya gibi platformlarda takipçiler kazandıracaktır hem de ihtiyaç duyduğunuz anlarda size kaynaklar ve fırsatlar sunabilecektir. Bu kişilerin de, mentörler gibi, bilgi ve deneyimlerinden yararlanarak yine gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz.

3-Bölgenizden Çıkan Yetenekler

Girişimcilerin motivasyonu her zaman yüksek olmalıdır. Tabi bu motivasyonu artıran örnekler de mevcuttur. Belki de imkan ve olanakları çok az olan bir yerde, bölgede yaşıyor olabilirsiniz. Bu sizi olumsuz etkilememeli. Çünkü hedeflediğiniz yere ulaşmak zaman ve mekandan bağımsız olacaktır. Nitekim o bölgeden daha önceden kendi sektörlerinde başarılı insanlar olmuştur. Bu insanları kendinize örnek göstererek, onların yolundan gitmeye çalışın. Onlarla tanışarak da nasıl başardıklarına dair tüyolar alın ve kendinize olan inancınız ve motivasyonunuz daha da artsın.

4-Yatırımcılar

1 Euro Cent

Hangi sektörde olursanız olun girişiminiz için başlangıçta bir sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Sermaye, girişimcilik süreci için önemli bir kavramdır. Sizin için gereken sermayeyi bulamadıysanız yatırımcılarla iletişime geçmeniz gerekiyor. En iyi yatırımcıları seçerek onlarla iletişime geçebilir, gerekli sermayeyi oluşturabilirsiniz. Finansal anlamda bir şeyler başarmak istiyorsanız gerekli riskleri de almanız gerekecektir bazen.

5-Meslektaşlarınız

Mentörler kadar etkili olmasa da sizinle aynı işi yaptıkları için en az sizin kadar bilgi ve birikime, tecrübeye sahiptirler. Meslektaşlarınız ile iletişime geçerek onlarla işiniz hakkında görüşmeler, toplantılar yapabilir sektörünüz hakkında gelişmeleri birlikte yakından takip edebilirsiniz. Bu karşılıklı görüşmeler sayesinde de hem siz hem de meslektaşınız bir şeylerden faydalanacaksınız ve yeni şeyler öğreneceksiniz.

Peki her yerde bu meslektaşlarınızla karşılaşabilecek misiniz veya ulaşmanız ne kadar kolay olacak? Şirketinizin, ofisinizin konumu da aslında bu açıdan önemlidir. Şirketinizin bulunduğu konumdaki insanlarla doğal olarak arkadaş olacaksınız, sektörleri ne olursa olsun. Ancak bu kişilerin sizin meslektaşınız olması sizi için daha yararlı olacaktır.

Kamara Ofislerinde Kendi Sektörünüzden ve Farklı Sektörlerden Arkadaşlar Edinebilirsiniz!

Etrafınızda sizin gibi girişimcilerin, aynı sektörden kişilerin olması bahsettiğimiz üzere size çok şey katacaktır. Bu ortamı da ofisinizi Kamara’ya taşıyarak elde edebilirsiniz.

Kamara , yedi farklı şubede binden fazla mutlu müşterisine, firmalara ve derneklere hazır ofis, sanal ofis, paylaşımlı ofis ve bunların yanında ihtiyaç durumunda toplantı salonları gibi hizmetleri sunan bir kuruluştur.

Kamara Ofislerinde Hangi İmkanlardan Yararlanacaksınız?

Kamara ofislerinde sadece ofis hizmetlerinden değil bunun yanında çeşitli hizmetlerden de yararlanmanız mümkündür. Bunlar sırasıyla;

  • Rahat çalışma ortamları,
  • Profesyonel sekreterya,
  • Temizlik hizmeti,
  • Elektirik, su, doğalgaz gibi giderlerin hepsi kiranın içinde,
  • Fiber internet,
  • Resepsiyon,
  • Sınırsız çay ve kahve ikramı

Bu imkanlar sayesinde işinize odaklanmanız daha kolay olacaktır ve zamandan da kazanmış olacaksınız. Bunlar Kamara tarafından yapılırken size üşen sadece bilgisayarınızı masaya kurup işinize odaklanmaktır.

Kamara’da sizin gibi yüzlerce girişimci olacak ve bu kişilerle arkadaşlık, komşuluk kurabileceksiniz. Dolayısıyla girişimcilik süreci bu kişilerle kurduğunuz sohbetler sonucunda edineceğiniz bilgilerle daha verimli geçecek ve kendi gelişiminize olumlu anlamda etki edecektir.

Gerek farklı sektörlerden kişilerle gerekse de kendi meslektaşlarınız ile ilişkilerinizde daha da sosyalleşecek ve kendinizi o denli geliştirebileceksiniz.

Bu imkanlardan yararlanmak ve sizin gibi girişimcilerin bulunduğu ortamda çalışma fırsatını yakalamak ve başarılara daha erken ulaşmak için Kamara şubelerine uğramanız yeterli olacaktır.

Kendi girişimcilik süreciniz içirişine bahsettiğimiz insan tipleriyle karşılaşmanız, tanışmanız ve onlarla iş birlikçi olmanız size olumlu anlamda sonuçlar verecektir. Bu sayede insanlar tarafından daha çabuk tanınabilirsiniz, kendinizi daha hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz ve zor durumlarınızda ulaşabileceğiniz kişiler olur. Bunun için girişimciliği bireysellik olarak düşünmek yanlış olacaktır. Siz de bu insan tipleriyle tanışıp iletişime geçerek girişiminize olumlu bir yön verin.