Girişimci olmak isteyen bir çok insan vardır. Peki sadece istemek yeterli midir? Bu isteyen kişilerin kaçı girişimci hedeflerine ulaşıyor? Girişimcilik sabır, merak, irade, liderlik özelliklerini kapsayan bir alandır. Dolayısıyla herkes girişimci olamıyor. Bazıları doğru zamanı beklerken bazılarının ise güvenceye ihtiyacı vardır. Eğer girişimciliğe adım atmak istiyorsanız bir takım özellikleri kendinize adapte etmek zorundasınız. Bu yazımızda girişimciliğe hazır olduğunuzun 5 göstergesinden bahsedeceğiz. Bakalım bir girişimcinin kendisine adapte edeceği özellikler neler birlikte görelim.

1- Kabınıza Sığamıyorsanız

Bir şirkette maaşlı çalışan biri olmanıza rağmen bulunduğunuz konumdan, çevreden ve imkanlardan mutlu olamayabilirsiniz. Oysa halk arasında belli bir maaşla çalışan insanlar için mutlu ve memnuniyet gözüyle bakılıyor, ki çoğu kişi için doğru bir yaklaşımdır. Ancak siz bu kesimden değilseniz ve işinizde mutlu olmayı da başaramıyorsanız artık kabınıza sığmıyorsunuz demektir. Aynı yerde, aynı insanlarla, aynı programla 20 yıl daha çalışacak olmayı düşünmek bile havlu atmanıza sebep oluyor. Eğer başkası için çalışmaktan memnun değilseniz ve kendinizi yeterli görüyorsanız yaptığınız işte,  kendi işiniz için çalışmaya hazırsınız demektir.

2– Diğerlerinden Farklı Düşünüyorsanız

“Dün yaşananlara kaygılanmak yerine yarını icat edelim.” diyor Steve Jobs. Apple’de “Farklı Düşün” sloganını ortaya koyan kişi.. Evet, farklı ve bağımsız düşünerek girişimci olabilir bir insan. Sizin açınızdan farklı düşünmek, sorunlara hızlı ve etkili çözümler bulabiliyor olmanızdır. Bazı şeyleri yapmanın farklı yolları sizin aklınıza birden geliyor. Bir anda aklınıza yeni fikirler geliyor ve bunları kağıda geçiriyorsunuz. Bir başkası size herhangi bir sorun için geldiğinde hemen beyin fırtınası yaparak sorunu çözmeye çalışıyor, nihayetinde de çözüyorsunuz. Aklınız bir düşünceden diğer düşünceye zıplıyor ve yenilikçi bir düşünce peşinden koşuyorsunuz. Eğer siz de farklı düşünüyor iseniz ve kendinizde bunları görüyorsanız girişimci olmaya hazır olabilirsiniz.

3– Her Zaman Değişimden Yanasınız

Sabit fikirli değilseniz en azından ya da olayları çözümlemeye çalışıyorsanız, sürekli bir şeyler geliştirme peşindeyseniz bu özelliği karşılıyorsunuz demektir. Bir şirkette çalışan olabilirsiniz ve bazı şeylerin sürekli aynı işlediğini gördüğünüzde patrona fikrinizi belirterek sizin değişimci, yenilikçi özelliğiniz ortaya çıkar. Ancak bu fikirlerinizi hayata geçirecek veya üst makamlara belirtecek kadar da cesaretli, öz güvenli olmalısınız. Bu özellikleri karşılayan bir kişi girişimci olma yolundadır.

4- Sınırlarınızın Olmasına Dayanamıyorsunuz

Şirkette bir çalışansınız ve yöneticiniz var. Yöneticilerin de yöneticileri var ve sonrası malum şirketin genel müdürü. Sonuç itibariyle şirketin başındaki kişi siz değilsiniz. Bu da sizin tüm yetkiyi almanızı engelliyor ve sınırlar koyuyor. B da sizi tatmin etmiyorsa ve siz karar veren kişi olmak istiyorsanız artık sınırlara tahammül edemiyorsunuz demektir.  Yaptığınız işin sabit parasını kazanıyorsunuz sadece. Etrafınıza bakın. Büyük paralar kazanan ve işleri yolunda giden insanları inceleyin. Onların sınırları yok, o zaman sizin de sınırlarınız olmamalı. Girişimci olmak tüm sınırlarınızı kaldırmanızı sağlar.

5- Girişimci Olacağınıza İnanıyor Musunuz?

Girişimci olmak için kendinizce aktiviteler yaptınız. Sosyal medyadan şirket gruplarını, liderleri, girişimcileri takip ettiniz. Onlarca girişimci, kişisel gelişim kitabı okudunuz. Hatta birikim de yapmaya başladınız bir yandan sermaye için. Girişimcilerin izinden yürümeyi tercih ettiniz. Kısacası büyük düşünüyor ve kendinizi bir şekilde motive edebiliyorsanız büyük adımı attınız demektir. Girişimci ruhu ve inancı yüksek biri için diğer engelle de aşılabilir.   Yukarıda saydığımız 5 adımdan bir veya birkaçını kendinizde görüyorsanız siz artık girişimci olmaya hazırsınız demektir. Ama bu yolda sabrın, çalışmanın önemli olduğunu unutmayın. Büyük, aynı zamanda farklı düşünebiliyorsanız girişimcisinizdir.