Hızla gelişen, değişen ve çoğu girişimciyi de bünyesine alan girişim sektörü geniş sınırlara da yayılmaya devam ediyor günümüzde. Bu ilerleyişin girişimcilere hem maddi bir kazanç sağladığını hem de prestijlerinin geliştiğini gören kişiler de bu sektörde yer almak isteyebilirler. Ancak girişimcilik hedefi olup da kendini hazır hissetmeyenler hep bir adım geride bekleme konumundadırlar. Bu kişilerde neler eksik peki? Cesaret, öz güven, iletişim… Belki daha da artırılabilir.

Özellikle de ilk kez bir girişime başlamayı düşünüyorsanız bunlar normal olarak karşılanabilir. Ancak bu sürecin uzamaması da gerekiyor. Nitekim sürecin uzaması çoğu şeyi de ertelemeniz anlamına geliyor ve işlerin zorluğu da o derece artış gösterebilir. Peki bunun önüne nasıl geçilebilir? Yazımızda girişimcilik hedefi olanlar ancak kendilerini hazır hissetmeyen kişiler için bir kaç madde üzerinden önerilerden bahsedeceğiz.

1-Satış-Pazarlama Alanında Bir İşe Girebilirsiniz

Girişimciliğin anahtar kelimeleridir aslında bunlar: Satış, pazarlama ve ekonomi. Bu alanda bilgi, birikim, tecrübe ve deneyim elde etmek için işe başlayabilirsiniz. Çünkü hangi sektörde olursanız olun elbet satışlar yapacaksınız ve çoğu kişiyle iletişime geçeceksiniz. Bu alanda hem bilgilerinizi kullanarak fikrinizi sunmayı öğrenin hem de satış tekniklerini öğrenin. Bu gerek stajyerlik olur gerekse de normal bir çalışan profili olur hiç fark etmez. Buradan öğreneceğiniz bilgiler ve kazanacağınız tecrübe sayesinden atılacağınız girişimcilik sektöründe işleriniz daha da kolaylaşacaktır.

2-Küçük Girişimlerde Görev Alın

Büyük şirketlerde çalışmak oralarda staj yapmak elbette ki çok önemlidir ancak başarıya ve zirveye ulaşmak o kadar kolay değildir. Küçük adımlarla yavaş yavaş başlamanız kendinizi analiz etmeniz açısından da iyi olacaktır. Nerelerde yanlış yaptığınızı iyi tespit edip bir daha aynı hataya düşmeme noktasında dikkat edersiniz. Bu noktada küçük çaplı ofis veya şirketlerin girişimlerinde yer alabilirsiniz. Oradaki liderlerle iyi iletişimler kurarak işlerin amaçlarını, nasıl ilerlediğini ve aşamaların neler olduğuna dair bilgiler elde edebilirsiniz.

3-Freelance (Home-Office) İşler Almayı Deneyin

apple devices, books, business

Kendi başınıza bir girişime başlamak ve yeni şeyler üretmek, ki özellikle tecrübesiz adaylar için, oldukça zor ve zaman alıcıdır. Bu noktada firmalarla anlaşarak işlerini freelancer bir şekilde yürütmek en mantıklı seçenektir. Evden, kafeden veya istediğiniz yerden çalışarak hem yeni şeyler öğrenebilirsiniz hem de ekstra gelir kaynağı sağlamış olursunuz.

4-Girişimcilerin Yoğun Olduğu Bir Şehre Taşının

Bulunduğunuz şehir özel sektör açısından gelişmemiş olabilir. Sizin de girişimcilik hedefi gibi bir niyetiniz varsa o şehirde bu hedefinizi gerçekleştirmek gerçekten zordur. Özel sektörün, girişimciliğin yoğun olduğu şehirlere taşınmak sizin için en isabetli karar olacaktır. Çünkü oralarda bulunarak hem kendi gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz hem de sizin gibi binlerce girişimci ile iletişime geçme fırsatı yakalarsınız. Eğer Türkiye içinde girişiminize devam etmek istiyorsanız İstanbul ilini tercih edebilirsiniz. Yurt dışında girişimini başlatmak ve devam ettirmek isteyenler için ise en gelişmiş ülke Estonya’dır.

Freelancer çalışmak isteyen girişimciler ve girişimciliğin yoğun olduğu şehirlere taşınmak isteyen girişimciler için ise çalışma alanlarının iyi derecede olması önemli bir kriterdir.

Kamara Ofisleriyle Tanışarak Çalışma Alanınızı Oluşturabilirsiniz

Freelancer çalışan kişiler genelde ev, kafe ortamında çalışırlar Bu kendileri için ne kadar sağlıklıdır bilinmez. Diğer şehirlere taşınan kişilere göre o şehirlerde ilk etapta yabancılık çekebilirler. İşlerini nerede, hani ofislerde sürdüreceklerini de tam olarak bilemeyecekleri için oldukça zaman kaybı yaşayabilirler. Ofis bulduklarında ise ofisin düzenlenmesi, ekibin oluşturulması derken ekstra masraf ve zaman kaybı yaşayacaklardır. Kamara ofislerine uğrayarak sizin için en iyi ofisi seçerek işe başlayabilirsiniz!

Kamara, yedi farklı şubede binden fazla mutlu müşterisine, firmalara ve derneklere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti vererek çeşitli imkanları sunan bir kuruluştur.

Kamarada Hangi İmkanlardan Yararlanacaksınız?

 • Rahat çalışma alanları,
 • Resepsiyon,
 • Profesyonel sekreterya,
 • Ofis ekipmanları,
 • Temizlik hizmeti,
 • 7/24 güvenlik,
 • Telefon, su, elektrik gibi faturaların tümü kiranın içinde,
 • Fiber internet,
 • Sınırsız çay, kahve ikramı

Freelance çalışanlar için ise sanal ofis en uygun ofis türüdür. Girişimciler ofisini Kamara sanal ofisine taşıyarak neler kazanacaktır?

 • Uygun fiyat,
 • Şirket adınızı kullanarak çağrılarınızı yanıtlayacak sekreter,
 • Posta ve paket alımı size anında bildirimi
 • Faks numarası
 • Yasal kuruluma uygun kira sözleşmesi
 • İhtiyaçlarınızda günlük ofis veya toplantı salonu kiralama imkanı
 • Ofis ve kafe alanlarında ücretsiz self servis çay ve kahve

Kafe ortamında çalışmak sizin gününüzün çoğunu kafede geçirmenize sebep olacaktır. Bu süre içinde de yiyecek içeceklerinizi oradan temin edeceksiniz ve bu sizin maddi olarak çok kaybınıza neden olacaktır. Sanal ofise taşınarak sekreter, telefon ve faks numaraları, çay, kahve servislerinden fazlasıyla yararlanabilirsiniz. Eğer ki sanal ofise geçip çalışmalarınızı kafe ortamında sürdürmek isterseniz bu seçenek de mevcuttur.

Yine aynı şekilde şehir dışına çıkıp İstanbul’u tercih eden girişimciler de Kamara hazır ofislerini seçerek girişimlerine devam edebilirler. Hazır ofis size yine Kamara’daki tüm imkanları sağlayacaktır. Hazır ofiste sadece işinize odaklanmak kalır. Yapacağınız tek şey ise bilgisayarınızı getirerek masaya kurmaktır.

Girişimcilik sektöründe ilerlemek isteyenler, girişimcilik hedefi olanlar için bu adımları gerçekleştirmek onlara ilerleyen zamanlarda çok şey katacaktır. Edineceği bilgiler ve kazanacağı tecrübeler iş hayatında kendilerine bir kazanım olacaktır. Siz de bu aşamaları deneyerek ve ofisinizi Kamara ofislerine taşıyarak girişiminiz için ilk adımları atabilirsiniz.