Bu yazımızda gerek girişimcilerin gerekse de girişimcilik hayali olan bireylerin, özellikle de öğrencilerin girişimcilik sektörü için neler yapabileceklerine değineceğiz. İşte yazımızda yer alan alt başlıklar:

  • Öncelikle kendinizi bilmeli ve alanınızı tespit etmelisiniz
  • Teknik becerilerinizi geliştirmelisiniz
  • Daha sosyal olmalısınız
  • Seminerlere, konferanslara ve eğitimlere katılmalısınız
  • Her zaman daha iyisini hedefleyin
  • Planlı hareket etmek size doğru yolu sunacaktır
  • İş hayatınızda lokasyonunuzu iyi yerde seçmek önemlidir

Bir insanın hayal etmesi, düşlemesi daima ileriyi düşündüğünü gösterir. Gelecek kaygısı yaşayan bir çok insanın olduğu bu dönemde hayali, amacı olmayanların hep bir yarı yolda kaldıkları görülmüştür. Gelecek planlaması yapılırken çoğu zaman babadan miras kalan yapıların başına geçilmesi öncelikli olurken bir çok kesim memur veya işçi olmayı amaçlamıştır. Çok az kesimin ise kendi işini kurup kendi işini yönetmesi amaçlar arasındadır. Son bahsettiğimiz madde aslında girişimciliğin öncüsüdür. Girişimcilik hayali olan herkesin kendi işini kurma düşünceleri mevcuttur?

Girişimcilik hayali dediğimiz zaman genelde gelecekten söz edilir ve gelecekte bu planların gerçekleştirileceği düşünülür. Bu ne kadar doğru? Sizce girişimci olmak için illa zamanın mı geçmesi lazım? Ya da okul sıralarında da girişimci olunmaz mı?

Cevap verecek olursak, girişimciliğin zamanı yoktur. Şu an bile eldeki imkanlar ve becerilerle girişimci olunabilir. Bu söylendiği kadar kolay değildir elbet ama her başarılı girişimin arkasında fedakarlık, çalışkanlık ve sabrın yattığını da unutmamak gerek. Nitekim Facebook gibi internet girişimleri okul sıralarında düşünülüp ve hayata geçirilmiş projelerdir.

Sizin de okul sıralarında girişimci olma düşüncesiniz olabilir. Bunu düşünceyi ertelemek yerine o an işe koyulmak size zamandan da avantaj sağlar. Peki nelerin yapılması gerekiyor? İşte girişimcilik hayali olan kişilerin yapması gereken bir takım şeyler:

Öncelikle Kendinizi Bilmeli ve Alanınızı Tespit Etmelisiniz

Hangi alanda iyisiniz? Hangi alanlara merakınız var? Bunları belirledikten sonra planın çizilmesi en mantıklı hareket olacaktır aslında. Örneğin programlamaya ilgi duyanlar o alanla ilgili olarak e-ticaret siteleri yaparak bir marka ortaya koyabilir. Müziğe ilgi duyanlar ortaya bir parça ardından albüm oluşturarak müzik dünyasına giriş yapabilirler. Bu örnekler çoğaltılabilir. Ancak işin temelinde azim, istek ve kararlılık vardır. Bu üç kavramı her zaman kendinizde taşımalısınız.

Teknik Becerilerinizi Geliştirmelisiniz

Teknik Becerilerinizi Geliştirmelisiniz

Teknik Becerilerinizi Geliştirmelisiniz

İlgi duyduğunuz alanla alakalı araştırmalar yaparak kendinizi o alanda oldukça geliştirmelisiniz. Bu süreç içinde elbette hatalar da olacaktır ancak hatalardan ders alınması gerektiğini de bilmelisiniz. Bu hatalarla birlikte kendi eksikliklerinizi görecek ve o eksiklikler üstüne gelişiminizi sürdürebileceksiniz. Gelişiminizi takip etmeli hatta bu süreç içerisinde notlar da alarak önünüze somut bilgileri koyun. Her gün bir önceki günden daha ileride olmayı alışkanlık haline getirerek de istikrarı sağlayabilir neticesinde istediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz.

Daha Sosyal Olmalısınız

Özel sektörde ilerlemek, girişimcilik sektörüne adım atmak daha çok insanla tanışmayı gerektirir. Sahada kendinizi bu kısımda geride bırakmak istemiyor ve daha aktif rol oynamak istiyorsanız hayatın her alanında yeni insanlarla tanışıp onlarla iyi ilişkiler kurmalısınız. Bunun neticesinde göreceksiniz ki sizde yeni insanlarla tanıştıktan sonra daha aktif, daha açık sözlü bir birey olmuş olacaksınız. Varsa çekingenlik ve bir adım geride durma gibi olumsuz şeyleriniz de kaybolacak.

Seminerlere, Konferanslara ve Eğitimlere Katılmalısınız

Alanınızla alakalı gerek okulunuzda gerekse de ilinizde olabilecek tüm aktivitelere aktif katılım göstermeniz sizi bir adım öteye taşıyabilir. Bu gibi konferanslara katılarak hem alanınızla alakalı bilmediğiniz öğrenmek hem yeni kişilerle tanışmak hem de ortamı canlı canlı görmeniz anlamına gelir. Özellikle sektörün ileri gelenleriyle kuracağınız iletişim size büyük bir referans olacak ve ilerleyen zamanlardaki işlerinizi de bir nebze olsun kolaylaştıracaktır.

Her Zaman Daha İyisini Hedefleyin

Girişimcilerin ortak özelliklerinden birisi de olanla yetinmemeleridir. Olanla yetinirseniz zaten adınız girişimci olmaz. Sürekli başarı yakalamayı, daha çok kazanmayı endeksleyen bir yapınız olmalıdır. Bunu yapmak yine bahsettiğimiz gibi kolay olmamakla birlikte çeşitli fedakarlıkları da isteyen bir süreçtir. Bu süreci etkin biçimde kontrol etmek yine sizin beceriniz ile alakalı bir şeydir. Her zaman en iyisini hedeflemek sizin ileriye gitmenize teşvik olabilecek bir olgudur. Bu, kendinizle olan rekabet anlamına gelir. Bahsettiğimiz gibi bugün yaptıklarınız dün yaptıklarınızın önüne geçmeli cümlesi burada da önemli bir yer tutmaktadır.

Planlı Hareket Etmek Size Doğru Yolu Sunacaktır

Planlı Hareket Etmek Size Doğru Yolu Sunacaktır

Planlı Hareket Etmek Size Doğru Yolu Sunacaktır

Yaptıklarınızı, yapacaklarınızı not alarak yolunuza devam etmek belirttiğimiz üzere somut verileri ortaya koyar. Somut veriler eşliğinde nerede ne yaptığınızı görmek daha rahat olacakken yeni planlarınızı ortaya çıkarmanız hiç zor olmayacaktır. Planlı hareket etmek aynı zamanda bütçeyi, varsa ekibinizi, gelişiminizi de kontrol etmektir. Adımların atılacağı zamanlarda plan her zaman devrede olmalıdır.

İş Hayatınızda Lokasyonunuzu İyi Yerde Seçmek Önemlidir

Özel sektör, girişimclik denince akla ofisler, şirketler gelir. Hem ekonomik hem de zamandan tasarruf açısından size yatkın ofisleri tercih etmeniz sizin avantajınıza bir durum olacaktır. Kamara’da işinize uygun hazır ofis, sanal ofis veya paylaşımlı ofisleri tercih ederek işlerinize koyulabilir ve Kamara’nın sizin için sunduğu avantajlardan yararlanabilirsiniz. Hem daha sosyal ortamlarda çalışma imkanına sahip olacak hem de gideriniz fazla olmayacak!

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri