Her şey, her girişi bir fikirler başlar aslında. Şuana kadar gerçekleşen işlerin, büyük projelerin ve gerçekleşecek projelerin/girişimlerin zemininde parlak fikirler yer almaktadır. Girişimcilik fikri de bu fikirlerden bir tanesidir sadece. Aklınıza bir anda bir fikir gelebilir, her ne kadar saçma da olsa o fikri hayata geçirecek cesaretli girişimcilere ihtiyaç vardır aslında. Peki bu fikri hayata nasıl geçireceksiniz, kimlerle paylaşacaksınız ve size gelen yanıtlar ne olacak, bunları hiç düşündünüz mü? Ama düşünmeniz ve unutmamanız gereken bir şey de vardır. Bu, sizin belki de bir kaç sene sonra yükseleceğiniz yere şuan ki girişimcilik fikri sayesinde olacağıdır. Fikir kimine göre mantıklı kimine göre saçma olabilir önemli olan o fikri somutlaştıracak hamleler ve bu hamleleri harekete geçirecek iradedir ve cesarettir. Girişimciliğin temeli de bu değil mi zaten?

Girişimcilikte bir diğer önemli faktör ise moral ve motivasyondur. Şuan ne kadar fikir aşamasında olsanız bile bu fikrinize olan geri dönüşler sizi motive de edebilir, motivasyonunuzu da düşürebilir. Ancak siz belirttiğimiz üzere her ne durum olursa olsun güçlü bir irade ve cesaret göstererek fikrinizi hayata geçirmeyi bilmelisiniz. Ki, gerçek manada girişimci profili kazanırsınız.

Peki olumlu veya olumsuz gelen görüşler neye göre yapılıyor? Olumsuz görüşler neye göre değerlendiriliyor? Bu yazımızda girişimcilik fikri üzerine gelen görüşlerin durumlarını ele alacağız. Bakalım gelen olumsuz yorumlar neye göre nitelendiriliyormuş birlikte ele alalım.

Fikir Gerçekten Saçmadır

Fikrinize gelen yorumlar arasında sizi yönlendirenler de olacaktır sizi fikrinizin saçmalığı ile dikkate almayanlar da. Fikir saçma da olabilir mantıklı da, bu kişiden kişiye değişir. Yapmanız gereken, fikrinize gelen mantıklı ama olumsuz yorumları değerlendirip daha iyi bir fikir ortaya çıkarmaktır. Veya fikri düzenlemek üstüne eklemeler yapmanız da gerekebilir. Size gelen mantıklı yorumlar bu denli değerlendirilebilir. Ancak fikir saçma diye veya mantıklı olsa bile gelen olumsuz yorumlara karşı motivasyon ve moralinizi düşürmemelisiniz ki fikrinize bağlılığınız ve kendinize güveniniz artsın. Diğer türlü daha fikri hayata geçiremeden vazgeçme noktasına gelebilirsiniz.

“Sırtını Devlete Daya, Bırak Bu İşleri” Düşüncesi

memur ile ilgili görsel sonucu

Genelde yakın akrabalarda, yakın çevrelerde görülen “sığ” bir düşünce çeşididir. Girişimcilikten, yeniliklerden ve teknolojiden uzak bir düşünce sisteminde olanların düşüncesi gençleri hep devlet içerisinde görmek, memur olarak görmek şeklindedir. Peki girişimcilik düşünen ve hedefleri olan kişiler ne yapacak? Veya herkesin devlete girdiği düşünüldüğünde özel sektör ne konuma gelecek? Bu algıyı yıkmanız biraz zaman alabilir tabi. Bunları ancak sizin girişiminiz sayesinde elde edeceğiniz somut başarılardan sonra girişiminize, yeniliklere ikna edebilirsiniz. Bu da bir nevi motivasyon kaynağıdır aslında. Bu motivasyonu iyi ve dozunda kullanmak da önemlidir.

Kıskançlık

Fikriniz kimilerine göre mantıklı gelse dahi bir çıkarımı olduğu için saçma diyebileceklerdir. Belki de bu kişiler, fikrinizi paylaşmanız için uygun olmayan kişilerdir. Karşısındakinin başarısını kıskanmak onun yapacağı işleri engelleme noktasına bile getirebilir. Bu kişilerden uzak olmalısınız ve dediği yorumları dikkate almayarak işinize, fikrinize devam etmelisiniz.

Alan Hakkında Bilgisizlik

Herhangi bir sektörde başarılı olabilir veya o sektöre ilgi duyabilirsiniz. Dolayısıyla o sektör hakkında bir girişimcilik fikri de çıkarmış olabilirsiniz ortaya. Bu fikri öncelikle o sektörle alakası olan kişilerle payylaşın ki daha verimli ve mantıklı yorumlarla karşılaşın. Sizi yönlendiren, yol gösteren ve eksiklerinizi belirten kişiler size bir şeyler kazandıracaktır. Onların olumlu veya olumsuz yorumlarını dikkate alarak “Daha başka ne yapabilirim, fikrimi nasıl geliştirebilirim?” düşüncesine girersiniz. Bu sizin eksiğinizi kapatacak önemli bir davranıştır.

Diğer türlü sektörler alakası olmayan kişilerden gelen yorumların çoğu havada kalabilir, ki bunlar sizi yönlendiremez de.

Basitlik Düşüncesi

Fikrin basit oluşu gibi düşünceler de öne sürülebilir. Ama kime göre, neye göre basit? Bu, biraz önce bahsettiğimiz kıskançlık başlığı altına da girebilir bir nevi. Fikrin daha önce yapılmamış hatta düşünülmemiş olması gerekiyor çoğu kişi için. Ayrıca kaliteli ve yapılabilirliği olan fikir onlar için kalitelidir. Bu fikir bugüne kadar yapılmamışsa da bu işte bir şey vardır düşünceleri de hakimdir doğal olarak. Hepsi sizin fikrinize çamur atmaktan başka bir şey değildir. Gerçekten mantıklı olan yorumları kendinizce değerlendirin ancak haddini aşan ve fikrinizi yeren yorumları dikkate almayın. Bilhassa o kişilerden bağımsız hareket etmeye çalışın.

Girişiminize Destek Verenler de Olacaktır Elbette

Önce bir fikir çıkardınız ortaya, sonra çoğu kişi ile istişare ederek fikrinizi hayata geçirme aşamasına geldiniz. Bir şirket veya ofis ortamında çalışma alanı oluşturmanız gerekir bu iş için.

Girişimcinin halinden girişimci anlar sonuçta değil mi? O zaman bu ofis, şirket aşamasında Kamara ile tanışabilir Kamara ailesine katılabilirsiniz.

Kamara Nedir ve Neden Kamara?

Kamara, 7 farklı şubeden 1000’den fazla mutlu müşterisine hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti sunan, girişimciliği olan bir kurumdur. Bünyesinde bir çok girişimci, avukat, yazılımcı, mühendisler, psikologlar ve daha bir çok meslek grubundan kişilere ofis imkanı sunar.

Siz bu girişimcilik yolunda çok kişiyle istişare ettiniz ve çok olumsuz yorum da aldınız. Bunlara gerek var mıymış gerçekten? Belirttiğimiz üzere sektörler alakası olan kişilerle görüşmek onlarla hareket etmek size yol gösterici ve etkili olmaz mı? Bunun için Kamara’da yüzlerce girişimci arasında kendi işinizde çalışma ve bu girişimcilerle arkadaşlık, komşuluk yapma fırsatını yakalayacaksınız.

Kamara’da Hangi İmkanlardan Yararlanacaksınız?

Kamara’da işinize uygun ofis türünü seçerek işinize koyulabilirsiniz hemen. Normalde bir ofisi kurmak için çok uğraşmanız gerekecektir. Gerekli eşyaları ofise taşımak, ofisin dizaynını oluşturmak, ekibiniz varsa ekibinizi toparlamak, ofis işlemleri derken çoğu şeyle meşgul olacaksınız. Zamandan kaybedecek ve işlerinizi ertelemek zorunda kalacaksınız. Girişimci için zaman çok önemli değil mi?

Kamara’da böyle bir durumla karşılaşmayacaksınız. Sizi bekleyen hazır ofisler bütün ofis ekipmanlarıyla ve muhteşem dizaynıyla sizi beklemektedir. Ekstra işlerle uğraşmadan ofisinize kurulabilirsiniz. Sadece bilgisayarınızı masaya kurmanız gerekiyor burada.

Kamara Ofislerinde Bulunan Özellikler

  • Şık, tam donanımlı bir ofiste çalışırsınız
  • Elektrik, su, ADSL, telefon faturaları ile uğraşmazsınız
  • Profesyonel sekreterya
  • Temizlik hizmeti
  • 24 saat kapalı devre kamera sistemi ve alarm sistemi
  • Faks, fotokopi gibi ofis ekipmanları
  • Mutfak kullanımı, ücretsiz çay ve kahve
  • Resmi adres olarak gösterme imkanı
  • Ayrıca sanal ofis seçerseniz stopaj ödemezsiniz.

Görüldüğü üzere bir ofiste aranan ve istenilen her şeye Kamara ofislerinde sahip olabileceksiniz. Ayrıca gereksiz meşguliyetlerle de uğraşmayarak işe odaklanmanız daha etkili olacaktır.

Siz de sizin gibi girişimcilerle birlikte aynı ortamda bulunmak istemez misiniz? O zaman sizi de Kamara’ya bir çay içmeye bekleriz 🙂

Girişimcilik fikri sayesinde hedeflediğiniz noktaya gelme imkanınız var. Tabi ki gerekli özgüveni kendinizde bularak, gerekli cesareti göstererek ve risk alarak bu serüvene başlamayı bilmelisiniz. Size gelen olumlu veya olumsuz yorumları en iyi şekilde süzüp, kendinizde olan eksikliği tamamlama şansınız da var.