Sizce girişimcilik düşünceleri noktasında bir ön yargı var mıdır? Varsa da bu ön yargıdan nasıl kurtulunur? Girişimcilik düşünceleri nasıl daha güçlendirilerek girişimciliğe en etkin biçimde başlanır ve devam ettirilir? Girişimcilik düşüncelerinin nasıl güçlendirileceğinden bahsedeceğimiz bu yazımızın içerisinde yer alacak alt başlıklar:

  • Deneyimli kişileri dinleyin
  • Olabildiğince çok okuyun
  • Etkinliklere katılım gösterin
  • Her gün vizyonunuzu düşünün
  • Ekip ortamını iyi kontrol edin
  • Hangi lokasyonlarda çalışacağınıza karar verin

Girişimci olmayı düşünen herkes bu yolculuğa başlamadan önce çeşitli hayaller, hedefler kurarak kendilerine amaç belirler. Girişimcilikte ilk etapta belirlenen hedeflere ulaşmanın kişileri tatmin etmeyeceği gibi daha çok başarı elde etme arzuları, daha çok kazanç ve prestij kazanmak onların aslıda uzun vadedeki gelişimlerini sağlayan en büyük kaynaklarıdır. Bu kaynakları her zaman daha çok geliştirmek ve üstüne koyarak istikrarlı bir biçimde işlerini devam ettirmek isterler. Dışarıdan bakıldığında işe başlamak ile işin bitişi arasındaki evreler pek görülmez. Sonuç odaklı kişiler daha çok sonucu düşünürlerken girişimciler için durum böyle değildir. İşin başlangıcı ile sonucu arasındaki süreçte onlarca karşılaşılan problem, sorunlar, iletişimler, ekstra mesailer ve daha bir çok olay aslında girişimciyi girişimci yapan olaylardır. Bu olaylar karşısında her zaman ayakta kalmayı başarabilen, hedeflerine odaklanan ve beraberinde kazanma arzusunu hiç kaybetmeyen bir bireyseniz girişimcilik sektöründe başarıyı yakalamanız çok daha kolay olacaktır.

Bu gibi olaylar karşısında kalmanın kolay olmadığının da farkına vararak süreci en etkin biçimde devam ettirmenin bir zorunluluk ve sorumluluk olduğunun da bilincinde olmalısınız. Çoğu girişimci karşılaştıkları ilk hatada istifa ederken yüzlerce girişimci adayı ise bu tip olaylarla karşılaşmanın getirdiği zorluklarla yüzleşmemek adına girişimciliğe hiç başlamazlar. Peki bu kişilere girişimci diyebilir miyiz? Girişimcilik düşünceleri bu kadar sığ olmamalı aksine perspektif bakış açıları kazandırılarak çok boyutlu düşünceler ile süreç yönetilmelidir.

Peki girişimcilik düşünceleri nasıl daha çok geliştirilir? Ya da bu düşünceleri kuvvetlendiren etkenler nelerdir?

1-Deneyimli Kişileri Dinleyin

Emin olun ki sizden önce sizin istediğiniz sektörde yüzlerce hatta binlerce kişi hizmet vermiş ve neticesinde başarıya ulaşmışlardır. Başarıya ulaşmak elbetteki ilk etapta istenen şey değildir ancak birden çok başarısızlık sizi başarıya götürmek için yeterli bir sebeptir. Bu noktada eğer çekinceleriniz varsa ve cesaret edemiyorsanız işi deneyimli kişilerden dinleyerek onların tecrübelerinden yararlanabilirsiniz. Daha önce bu sektörde hizmet vermiş girişimcileri araştırarak onların yaptıkları işte hangi metotları kullandıklarını analiz ederek kendi çalışmalarınıza uyarlayabilirsiniz.

2-Olabildiğince Çok Okuyun

Öğrenmek hayatın her alanında olan bir eylemdir. Siz işinizi yaparken de işinizle alakalı bir çok bilmediğiniz şeyi öğrenecek ve deneyim sahibi olacaksınız. Buna bağlı olarak kendini geliştirmek isteyen girişimcilerin başvuracağı en etkili yollardan biri de şüphesiz okumaktır. Gerek internet üzerinden işinizle alakalı son haberleri, gerek kitaplar üzerinden geçmişte bu işi yapan büyük girişimcilerin hayat hikayelerini gerekse de teknik bilgi veren kitapları okuyarak daha çok bilgi sahibi olabilir ve neticesinde işlerinizde daha kolay bir yol çizebilirsiniz.

3-Etkinliklere Katılım Gösterin

Etkinliklere Katılım Gösterin

Girişimcilik sektörü içerisinde yıl boyunca çeşitli yerlerde etkinlikler düzenleniyor. Startup, girişimcilik, finansman gibi bir çok kategoride düzenlenen bu etkinliklere katılarak şirketinizin tanıtımını hem daha kolay yapabilme hem de bu vesileyle daha prestijli görünme şansına sahip olabilirsiniz. Etkinliklere katılarak da öğrenme sürecinizi devam ettirebilirken çeşitli insanlarla tanışarak da sosyal çevrenizi artırmış olursunuz. Bu vesilelerle girişimcilik adı altındaki seminerlere, toplantılara, konferanslara katılım göstermenizde fayda vardır.

4-Her Gün Vizyonunuzu Düşünün

Siz bu işe başlarken hangi amaçlarla başladınız? Hangi hedeflere ulaşmak istiyorsunuz? Bunları belirledikten sonra aslında kendinizi her zaman test edebilirsiniz. Bugün hangi aşamada olduğunuzu, yaptıklarınızın vizyonunuzla örtüşüp örtüşmediğine karar vererek yolunuza devam edebilirsiniz. Eğer aksi durumla karşılaşıyorsanız bunun nedenlerini, nerede nasıl hatalar yaptığınızı saptayabilirsiniz. Diğer türlü sürekli hedefinize odaklanarak işinizi yürütmek ve daha büyük hedefler koyarak sürekli istikrarı yakalamak girişimcilikteki en temel unsurdur.

5-Ekip Ortamını İyi Kontrol Edin

Girişimciliğe başlamadan önce işinizin ihtiyacına ve büyüklüğüne göre tek başınıza mı yoksa bir ekip dahilinde mi çalışmaları göstereceğinize karar vermelisiniz. Buna karar verdikten sonra eğer bir ekip ile işe başlarsanız ekibin yönetimi, ekip içi iletişim gibi şeyler tamamen sizin sorumluluğunuzda geçecektir. İyi bir liderlik ederek ekibinizi yönetmeli ve ekibinizdeki her kişiyi işe odaklanma noktasında onları daima motive etmelisiniz.

6-Hangi Lokasyonlarda Çalışacağınıza Karar Verin

Hangi Lokasyonlarda Çalışacağınıza Karar Verin

Girişimcilikte başarıyı en belirleyici faktörlerden biri de çalışma lokasyonlarınızdır. Büyük bir şirket olarak mı yoksa daha mütevazi ofis ortamlarında mı çalışacaksınız? Bunu belirledikten sonra ofis kiralama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu noktada Kamara hazır ofisleri tercih etmeniz size çeşitli avantajlar sunar. Çünkü Kamara, İstanbul’da çeşitli noktalarda şubeleri ve onlarca ofisi olan bir şirkettir. Siz de ofisinizi Kamara’ya taşıyarak hem daha uygun fiyatlara ofis sahibi olur hem de çeşitli avantajlardan da yararlanarak işlerinize hız ve verimlilik katarsınız.

Girişimcilik konusunda ön yargılarınızı gideren kuvvetli düşünceler en temel anlamda bunlardan oluşmaktadır. Ofis ve ekip tercihleri gibi bir çok şeye girişimciliğe başlamadan önce karar vereceğiniz bu süreç içerisinde her zaman öğrenmenin gerekli olduğunu ve bu alanlarda üst düzey mentorların da tecrübelerinden faydalanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Hedefleriniz doğrultusunda bir girişimci olarak her zaman çok çalışıp gerekli zamanlarda fedakarlıklar göstererek risk almanız gerektiğiniz de bir gerçek. Tüm bu faktörlerle birlikte girişimcilikte başarıya ulaşmak zor olmamakla birlikte istikrar isteyen bir sektördür.

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri