fbpx

Girişimciliğin Dönüm Noktası: Para Kazanmaya Başlamak

Dönüm noktası diyoruz çünkü girişimciliğin devamı ve sizin istikrarınız için belli bir kazanım elde etmeniz gerekecektir. Elde edeceğiniz kazanımlarla birlikte daha hızlı yol alabilir, bazı şeylere daha çabuk ulaşabilirsiniz. Yani ilerleyişiniz daha gerçekçi ve somut adımlarla gerçekleşecektir. Aksi durumu düşündüğümüzde ise yeteri kadar kazanamamak hatta üstüne zarar bile olabileceğini düşündüğümüzde işi bırakma, girişimi sonlandırma düşünceleri de beraberinde gelir. Bundan dolayıdır ki girişimciliğin dönüm noktası sizin para kazanmaya başlayacağınız zaman olacaktır. Ama şu unutulmamalıdır gir girişimciliğin dönüm noktası olan para kazanmaya başlamak size büyük zararlar da verebilir.

Para kazanmanın da girişimci için belli zararları olabilir. Para kazanmanın ne gibi bir zararı olabilir ki sorularınızı duyar gibiyim. Açıklık getireyim o zaman: rehavet. Evet, girişimcinin hiç beklemediği kadar fazla paralar kazanması ve beraberinde gelen başarılı işler kendisini rehavete de sokabilir. Önemli olan burada iradenin devreye girerek girişimcinin bu rehavete kapılmamasıdır. Girişimci aynı zamanda giderlerini de düşünmesi ve ona göre planlar yapması gerekir. Rehavete kapılan girişimci kazanmış olduğu paraları tutarsız bir biçimde kullanırsa çoğu işi aksayacaktır ve bundan zarar da görecektir. Siz rehavete kapılan girişimcilerden olmayın.

Bu yazımızda ise girişiminizin başarıya ulaştığında ve elinize istediğiniz miktarların kazanç olarak geldiğini görünce neler yapmanız gerektiğini başlıklar altında ele alacağız. Umarız sizin için aydınlatıcı bir yol olur. Dilerseniz başlayalım.

Gündemi Takip Etmelisiniz

computer, drink, iphone

İşlerinize devam ederken de bir şeyi unutmamanız gerekiyor. Tabi ki gündemi. Özellikle sizi ilgilendiren kısımları. Malum özellikle ülke gündemimizde sürekli değişimler olabiliyor. Örneğin piyasanın hareketliliği, doların ve altının yükselmesi, benzine zam gelmesi gibi güncel durumları kaçırmamaya çalışın.

Bunlarla alakam olmaz demeyin asla. Çünkü girişimci insan çok yönlü düşünen ve her ihtimali değerlendiren bir insan olmalıdır. Siz de gündemi takip ederek olayları not edin ve olası bir olumsuzluk karşısında da önleminizi alın. Gündelik yaşantıdan uzak kalmak sizi geriye de itebilir.

Gelir ve Gider Nedenlerinizi Sorgulayın

Person Counting Money With Smartphones in Front on Desk

Sürekli planlı bir iş yaşantısından bahsettik. Plan yapmanın önemi belki de burada daha iyi anlaşılacaktır. Çünkü parasal konularda plan yapmak, çetele oluşturmak neyin nereye gittiğini veya neyin nereden geldiğini çok daha açık bir biçime gösterir. Bu sayede sizin de aklınızda soru işareti kalmaz.

Kendinizi bu noktada sorgulayabilirsiniz de. “Acaba bu ay nerelere harcama yaptım?” “Nereden ne kadar kazanç sağladım?” gibi soruların sorulması da sizi plan yapmaya itecektir. Bu soruların cevaplarını da ancak ekonomik plan yaparak bulabilirsiniz.

Cebinize Girmemiş Paraya Güvenmeyin

Bir ürün satışı yapmış ve o yerden alacağınız olabilir. Ancak şöyle bir durum var ki henüz o parayı almadınız ve sizin değil. O ödemenin size verileceği tarih ve miktarına kadar bütün detaylar da açıklanmış olabilir. Fakat her an sorunlarla karşılaşabileceğinizi unutmayın. Belki de planlandığı gibi o para o tarihte yatmayacak. Bu para size ulaşmadan o para üzerinden iş yapmaya kalkışmayın, plan yapmayın. Dediğimiz gibi her an aksilik çıkacağını düşünerek hareket edin ve aceleci davranmayın.

Her Zaman Çok Kazanacağınızı Düşünmeyin

Başarısızlık kavramı da girişimcilik sınırları içinde kabul edilen bir kavramdır. Ne kadar başarılı olsanız da başarısızlıklar da karşılaşabilirsiniz. Buna da hazırlıklı olmalısınız. Sürekli fazla para kazanmaya başladığınız zaman bu olayın otomatiğe bağlanacağını düşünmeyin. Her şey tabi ki sizin, ekibinizin elinde ancak her an başarısızlıkla da karşılaşabilirsiniz. Girişiminizden önce tüm ihtimalleri de değerlendirerek ve iyi bir plan yaparak olası bir başarısızlıkta nasıl bir yol izleyeceğinizi belirleyiniz.

Geriye Takılmayın, İleriye Dönük Olun

Close Up Photo of a Person Wearing Suit Jacket

Evet girişiminiz, uğraşlarınız belli bir yerden sonra size kazançlar sağlamaya başlayabilir. Ancak bunu o anlık değerlendirin ve ona göre bir plan oluşturun. Girişiminiz başarılı oldu ve para kazanmaya başladınız diye sürekli kendiliğinden para kazanacağı anlamına gelmesin bu. Bunları da geride bırakarak aynı istikrarı ileriye de taşıyın ve başarılarınızı her geçen gün daha üstüne koyarak devam ettirin. Rehavete kapılır ve işlerden de koparsanız belki de şimdiki kadar değil de daha düşük rakamlar kazanacaksınız. Hatta zarar bile edebilirsiniz hiç belli olmaz. Belki de girişimciliğin dönüm noktası dediğimiz olayı o an yaşayacaksınız.

Sözün özü, para kazanmaya başladığınız zaman işlerinize daha çok sarılın ve başarıya aç bir şekilde işlerinizi devam ettirin. Emin olun bu istek sizi daha çok kazanca ve başarıya sürükleyecektir.

Peki işlerinizin peşinden başarıya aç bir şekilde devam etmeniz ve daha fazla paralar kazanmanız için gerekli motivasyonu ve ortamı her zaman bulabiliyor musunuz? Örneğin çalıştığınız ofisteki diğer ekip arkadaşlarınız sizi ne kadar motive edebiliyor veya çevrenizdeki kişiler gereken desteği size veriyor mu?

Ya da çalıştığınız ofisten ne kadar memnununuz veya istediğiniz verimi ve hizmeti en iyi şekilde alabiliyor musunuz? İşinize odaklanırken sizi işinizden alıkoyan engeller olabiliyor mu?

Bu sorular soruldukça girişimci belki de kendisi için olumsuz olan cevapları vermek zorunda kalacaktır. Ancak bu olumsuz cevapları vermeye gerek yok. Neden mi?

Kamara Ofislerinde Çalışarak İstediğiniz Ortama Ulaşabilirsiniz

Öncelikle Kamara nedir, neye hizmet eder ona değinelim biraz.

Kamara, yedi farklı şubede binden fazla mutlu müşterisine hazır ofissanal ofis, paylaşımlı ofis ve bunların yanında toplantı salonları gibi imkanları da sunarak müşterilerine kaliteli çalışma ortamları sağlıyor.

Kamara Ofislerinde Hangi İmkanlardan Yararlanacaksınız?

Kamara ofislerinde bir çok imkandan yararlanacak ve sadece işinize odaklanacaksınız. Peki bu imkanlar nelerdir birlikte bakalım.

  • Rahat çalışma alanları
  • Profesyonel sekreterya
  • Resepsiyon hizmeti
  • Temizlik hizmeti
  • Elektrik, su, doğalgaz gibi giderlerin hepsi kiraya dahil
  • Fiber internet
  • Sınırsız çay, kahve ikramı

Profesyonel sekreterler sayesinde de siz dışarıda olsanız bile sizin adınıza gelen telefon; evrak, kargo gibi paketlerin karşılanması yapılmaktadır. Yani siz ofisinizde bulunmasanız bile işleriniz kesintisiz olarak devam edecektir.

Yine müşteri memnuniyeti de bir o kadar önemlidir. Kamara’daki kaliteli ofislerde çalışmanız sayesinde gelen müşteriler karşılarında profesyonel ve disiplinli çalışma alanları görerek sizi diğerlerinden bir adım öne çıkaracaktır.

Bakıldığı zaman sizin ekstra uğraşacak bir işiniz olmayacak. Size düşen sadece bilgisayarınızı masaya kurup işinize odaklanmaktır.

Bunların yanında biraz önce bahsettiğimiz olumlu çevre ortamını da kurabilirsiniz. Nitekim sizinle birlikte Kamara ofislerinde yüzlerce girişimci olacak ve neredeyse hepsi farklı farklı meslek gruplarından. Bu kişilerle arkadaşlık kurmanız gerek kendi özel yaşantınız açısından gerekse de işiniz açısından size oldukça önemli tecrübeler ve bilgiler katacaktır. İşten kalan zamanlarda bu kişilerle çay, kahve eşliğinde koyu sohbetlere dalarak iş stresini de minimuma indirebilirsiniz.

Bu sayede gerekli motivasyonu da alarak işlerinize yoğunlaşmanız bir hayli artacak ve istediğiniz başarılara ulaşabileceksiniz. Devamında da dilediğiniz paraları kazanabileceksiniz. Tüm bu imkanlardan yararlanmak ve yeni başarılara imza atmak istiyorsanız Kamara şubelerine uğrayarak daha yakından görebilirsiniz.

Genel olarak baktığımızda girişimciliğin dönüm noktası olarak gösterilen para kazanmak sizi zarara uğratmamalı. İradenizi koruyarak ve adımlarınızı da sağlam atarak çok daha iyi işlere imza atabilirsiniz. Diğer türlü girişimciliğin dönüm noktası sizin rehavete kapılmanıza da engel olmasın Bu tamamen sizin elinizde olan bir şeydir aslında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir