Girişimcilikte bir çok hatayla karşılaşmak mümkündür. Gerek girişimcilik süreci öncesinde gerekse de girişimcilik devam ederken hatalarla karşılaşabilirsiniz. Önemli olan bu hatalardan hangi dersleri çıkaracak olmanızdır. Nitekim kendinizi daima hedeflerinize odaklamanız, işinizi en iyi biçimde, profesyonelce yürütmeniz hatalarla çok da fazla ilgilenmenize yol açmayacaktır. Sürekli çözüm üretme amacı taşımak sizi bir adım daha ileriye atacaktır. Peki girişimcilerin yaptıkları hatalar nelerdir? Ya da girişimcilerin yaptıkları hatalar nasıl çözülür? Girişimcilerin yaptıkları hataları ele aldığımız yazımızın içerisinde yer verdiğimiz alt başlıklar şunlardan oluşmaktadır:

  • Bir hesap oluşturmamak,
  • Vergiler için para ayırmayı unutmak,
  • Yanınızda bulunan insanları iyi biçimde tanıyamamak,
  • Fayda odaklı düşünememek,
  • Ofis lokasyonunuzu iyi seçmemek,
  • İlgili yazılar

Girişimcilikte tehlikeli anlardan biri de para kazandıktan sonra yapılan hatalardır. Girişimcilerin yaptıkları hatalar genellikle işi aktif sürdürürken meydana gelir. Girişimcilik sürecine başlamadan da yapılan hatalar mevcuttur. Bunlar; henüz daha hazır hissetmeden işe koyulmak, ekibin iyi kişilerden seçilmemesi, sermaye eksikliği, plansız hareketler, yanlış ofis seçimi ve daha fazlası olarak sıralayabiliriz. Girişimciliğe başladıktan sonra da bir çok hatalar yapabilirsiniz. Çoğu zaman bu hatalar, telafisi olduğu için normal karşılanabilir ancak telafisi olmayan hatalar da mümkündür. Telafisi olmayan hatalar yapmanız durumunda işlerinizin performansı düşecekken istediğiniz sonucu da alamayabilirsiniz. Bu da haliyle girişimcilikte istenmeyen durumlardır.

Tüm bunlar sizi olduğu kadar ekibinizi ve müşterilerinizi de olumsuz etkileyecektir. Peki bu hatalar nelerdir? Hataların nedenleri nelerdir? Çok boyutlu düşünerek hataları ve hataları meydana getiren sebeplerin neler olduğunu rahatlıkla kestirebilirsiniz.

İşte girişimcilikte özellikle girişimciliğin devam ettiği zaman dilimlerinde yapabileceğiniz hatalar;

Bir Hesap Oluşturmamak

Bir Hesap Oluşturmamak

Hesap oluşturmamayı genel bir planlama üzerinden yorumlayabiliriz. Nitekim büyük işlere imza atmak istiyor ve uzun vadeye yayılma amacı taşıyorsanız planlı hareket etmek zorundasınız. Planlı hareket etmenin aşamalarından biri de bir hesap oluşturmaktır. Nitekim bir girişimci olarak ayakta kalmak ve uzun vadede başarıya ulaşmak istiyorsanız bir sponsor veya yatırımcı bulmanız ve bu süreci de bir hesap programı altında kontrol altına almalısınız. Diğer türlü yapabileceğiniz en korkunç hatalardan biri bu olabilir. Çünkü sürecin neler getireceğini bilemeyecek kadar alakasız olacak ve tamamen işinizi şansa bırakmış olacaksınız. Bu da istikrar, süreklilik, başarı ve planlama kavramlarını saf dışı bırakır. Bu kavramların birleşimiyle girişiminizi hedeflediğiniz noktalara ulaştırabilirsiniz ancak.

Vergiler İçin Para Ayırmayı Unutmak

İş planlaması yaparken genelde unutulan şeylerden biri de vergi konusudur. Özellikle tek başınıza yürüttüğünüz proje ve işlerde bu durum daha yaygın olarak görülür. Bu durumun size geri dönüşünün olumsuz olmaması adına vergi sistemini hiç bir zaman es geçmemelisiniz. Diğer türlü istemediğiniz bir sürü olumsuz sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Girişimcilerin yaptıkları hatalardan biri budur.

Yanınızda Bulunan İnsanları İyi Biçimde Tanıyamamak

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere özellikle girişimcilik süreci başlamadan önce yapılan hatalardan biri ekibi iyi kurmamaktır. Bu hatanın olumsuz sonuçlarını işinize başladıktan sonra göreceksiniz. Çünkü işlerinizi her ne kadar iyi biçimde götürseniz bile belli bir noktadan sonra gerek iletişim, davranış anlamında gerekse de teknik konularda bir anlaşmazlık durumu yaşayabilirsiniz. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için ekibinizi iyi biçimde seçmelisiniz. İş ayrı arkadaşlık ayrı prensibini kullanacağınız en iyi alandır bu belki de. Çünkü profesyonel hayatta duygusallığa yer verirseniz kaybeden taraf siz olabilirsiniz. İşinizin merkezi olarak nitelendirebileceğimiz ekibinizin alanında iyi olması ve iletişim anlamında da sorunlar çıkarmaması en büyük avantaj olacaktır.

Fayda Odaklı Düşünememek

Girişimcilik sürecinizde kendinizi çoğu zaman baskı altında görebilirsiniz. Bu baskıdan kurtulmanın en iyi yolu da bu baskılara göstereceğiniz reaksiyon ve dirençtir. Yine bunu yapmak için de kim olduğunuzu iyi bilmeli daima pozitif düşüncelere sahip olarak ilerleme stratejisi izlemektir. Aksi halde kendinizi sürekli baskıların içinde bulabilecekken düşüncelerinizi de negatif taraflara çevireceksiniz. Bu size uzun vadede zarar vereceği gibi hedeflerinize giden yolda size engel olacaktır.

Ofis Lokasyonunuzu İyi Seçmemek

Ofis Lokasyonunuzu İyi Seçmemek

İşlerinizi iyi biçimde devam ettirmenin koşullarından birisi de iyi lokasyonlarda ofislerinizi açmanız ve ofis tercihinizi iyi yapmanızdır. Gerek aceleye gelmenizden gerekse de araştırma yapmamanızdan kaynaklı olarak istemeyeceğiniz türden lokasyonlarda çalışmanız sizi ancak belli bir noktaya kadar getirecektir. Bir noktadan sonra verim alamayacağınız gibi işlerinizin yönü negatife doğru yönlenecektir. Bu gibi olumsuzluklarla karşılaşmamak adına ofis seçiminizi çok araştırarak yapmalısınız.

Bu noktada size en iyi sonuçları verecek ve en az gideri sağlayacak ofis türleri Kamara’dadır. Çünkü Kamara’da hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofisler gibi çeşitli ofis alternatifleri bulunmakla birlikte bir çok imkandan yararlanma şansına da sahip olacaksınız. Bu imkanlar neticesinde hem işleriniz hızlanacak olup hem de iş dünyası anlamında sosyal çevreniz de artacaktır. Çünkü Kamara bünyesinde değişik sektörlerden yüzlerce girişimci yer almaktadır. Bu girişimciler ile aynı atmosferde işlerinizi devam ettirmek ve üstüne Kamara’nın birden çok iyi imkanları sizi işlerinizde başarılı kılacak en iyi etkenlerdir.

Genele baktığımız zaman girişimcilerin de çeşitli hatalar yaptığı görülmektedir. Nitekim hatalar yaparak doğru sonuca ulaşılabilirse problem yoktur. Ancak diğer türlü kişi sürekli hatalarla boğuşmakla birlikte işlerinde de istediği verimi alamayacak ve neticesinde başarısız olacaktır. İyi planlama yapmak, süreci etkin yönetmek, vergi kontrollerinde bulunmak, iyi ekip kurmak ve iyi lokasyonlarda çalışmak gibi kriterler hatalarınızın çözümü için geliştirebileceğiniz kriterlerdir. Bu kriterleri iyi biçimde yönetmek ve neticeye ulaşmak sizin tecrübeleriniz, yetenekleriniz ve çalışa performansınız ile doğrudan alakalı olacaktır.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

  1. Hatalardan Korkmamak Size Hangi Faydaları Sağlar
  2. İş Hayatındaki Problemler Nasıl Çözülür
  3. Uzun Vadeli Düşünmek İçin Gerekli Adımlar