Girişimcilerin başarıya ulaşması, hedeflerini gerçekleştirmesi ve işi sonuca götürmeleri bir kaç farklı etkene bağlıdır. Bu etkenlerden biri de, hatta en önemlilerinden biri, kazanarak devam etmek ve istikrarı sağlamaktır. Ancak girişimcilerin para kazanması her zaman olumlu bir etken görülse de bazı kıstaslar göz ardı edilirse bu durum aleyhinize bile gelişebilir. Peki nedir bu göz ardı edilebilecek durumlar?

Yazımızda değineceğimiz bu durumları dikkate alarak girişiminizi sürdürmelisiniz. Planlı bir bütçe yapmanıza ve bilinçli bir harcama yapmanıza engel olan bu başlıklar sırasıyla şunlardır;

1-Hesap Oluşturmamak

Belirttiğimiz üzere belki de girişimciliğin tehlikeli yanları para kazanmaya başlarken oluşacaktır. Bunun birinci olarak göstereceğimiz sebebi ise bir bütçe planı yapmamak ve hesabınızı kontrol altına almamaktır. Dışarıdan alışveriş yapacakken bile bir bütçe ayarlayıp o bütçeye göre alışveriş yapılırken bu noktada bu davranışı devam ettirmek şart haline gelecektir bir yerden sonra. Çünkü, özellikle de girişimciliğin ilk başlarındaysanız, kazandığınız paraların çokluğuyla da doğru orantılı olarak bir rehavet veya bunun devamının garantisini düşünerek paranızı bilinçsizce harcayabilirsiniz. Ancak tutumlu olmanın gerekliliğini de bilerek hareket etmeli ve nereye, ne zaman, nasıl harcama yapacağınızı planlayıp ona göre hareket etmelisiniz.

2-Vergiler İçin Para Ayırmamak

Photo of Person Holding Pen

Bir girişimci iseniz ve şirket kurduysanız artık kurumsal firma oldunuz demektir. Kazancınız üzerinden belli bir miktar vergi ödeyeceğinizi unutmamalı ve her dönemlik kazancınızdan bir miktar ayırarak vergilerinizi düzenli bir biçimde ödeyebilirsiniz.

3-Yanınızdaki İnsanları İyi Tanıyamamak

Women's Black Long Sleeve Shirt

Girişime başlarken de girişimciliğe devam ederken de yanınızda birileri mutlaka olacaktır. İlk etapta ekibiniz olacaktır. Buradaki en önemli konu güven konusudur. Yanınızdaki insanlara ne kadar güveniyorsunuz? Size olan destekleri ne kadar ve hangi zamanlarda yanınızdalar?

Girişimcilerin para kazanması sırasında hatta kazanamaması, başarısız olması sırasında da etrafında yine insanlar olacaktır. Girişimcilik sürecinde yalnız olmadığınızı bilmek size en büyük motivasyon kaynağı olabilecekken bazı durumlarda yalnız kalmak da sizi motive edebilir.

4-Fayda Odaklı Düşünememek

Etik türlerinden birinin faydacılık etiği olduğunu biliyoruz. Kısa vadede işlerinizde en büyük faydayı vereceğiniz kararlarla sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? Belki önemli gördüğünüz bir işi hayata geçirmek için önce para kazanmanız gerekiyordur. Bunun farkındasınız ancak bunun bir çözümü olarak kendinizi önceliklendirmek de olabilir. Yani para kazanma sürecini beklemeden de kendiniz belki bir kaç ağ üzerinden, ekibinizle birlikte hareket ederek veya çeşitli kişilerle istişareler yaparak da o işinizin temellerini atabilirsiniz.

Buradaki amaç şudur aslında: Özellikle önemli işleri sıraya koymak, diğer işi yapmak için para kazanmayı beklemek değil de önceliğinizi değiştirerek iki işi aynı anda yapmanızdır. Böylelikle hem verimli bir iş olacak hem de zamanı daha etkin kullanarak kendinize diğer işleri yapmak için imkan tanıyacaksınız. Belki bu vesileyle bir çok kişiyi daha tanıyarak ağınızı da genişleteceksiniz belli mi olur?

5-Yaratıcı Girişimci Profili Taşımamak

Öncelikle yaratıcı girişimciliğin ne olduğunu belirtmekte fayda var. Yaratıcı girişimcilik demek herhangi bir objeden, figürden veya yaptığınız işin içindeki bir aksiyondan yeni bir şey elde etmek ve onu da girişime taşımaktır. Bu bir nevi dışarıya bağlılığı da azaltarak daha özgün bir girişimci olmanızı sağlıyor.

Girişimcilerin para kazanması sonucunda ister istemez daha büyük işler peşinden koşmak istemeleri ve bunlar için de gerekli veya gereksiz materyalleri temin etmeleri onlar için zarar niteliğinde olabilir. Bunun önüne geçmek için ilk etapta yaratıcı girişimciliğinizi konuşturarak gerçekleştirmiş olduğunuz projelerin içinden yeni şeyler keşfetmek ve onu sürdürmektir. Diğer tarafa harcayacağınız para da cebinizde kalarak farklı girişimler için kullanabilirsiniz. Bu yaklaşım başka işleriniz için bir nevi kaynak oluşturmaktır aslında.

Şirketinizi Kamara’ya Taşıyarak Daha Ekonomik ve Avantajlı Ofislerden Yararlanabilirsiniz

Paranızı en iyi değerlendirme yollarından biri de tasarruftur. Bu tasarrufu sağlamanın yollarından biri de tabi ki önünüze gelen imkanları değerlendirmektir. Bu imkanları değerlendirmek sizi ileriye de taşıyarak girişimcilik sürecinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Bilindiği üzere girişimciliğinizi, işinizi sürdürmek için şirket veya ofis ortamına ihtiyacınız olacaktır. İlk etapta ofisinizi Kamara’ya taşıyarak hem bir çok imkandan faydalanabilirsiniz hem de işlerinizi daha iyi ve kaliteli ofislerde gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle girişimcilerin para kazanması durumunda oluşabilecek olumsuz etkileri yaşamazsınız.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, şirketlere, firmalara ve derneklere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir şirkettir. Ayrıca daha kaliteli toplantılar yapmanızı sağlayacak toplantı salonlarının da hizmetini verir.

Peki Kamara ofislerinde hangi imkanlardan yararlanacaksınız? İşte o imkanlar;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7/24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet fırsatı
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlar neticesinde fazla para harcamadan, uygun kira fiyatlarıyla birlikte maddi olarak karda bile olabileceksiniz. Çünkü giderlerin neredeyse hepsi kiraya dahil olmakla birlikte çoğunu Kamara karşılayacaktır. Kamara bünyesinde daha profesyonel bir girişimcilik sürdürerek prestijli bir konuma da geçebilirsiniz.

Ayrıca yine bahsettiğimiz gibi işlerinizi öncelik sırasına koymak ve işiniz yapmak adına gelir elde etmeyi beklemek  yerine fırsatları değerlendirmek en doğru yoldur. Bu fırsatları da örnek olarak istişare yapacağınız kişiler ve bu kişilerden alacağınız fikir ve destekler biçiminde verdik. Kamara da bu fırsatı yakalamanız da mümkün.

Çünkü Kamara’da sizin gibi yüzlerce girişimci olmakla birlikte onlarla yine Kamara’da bulunan teraslarda, bahçelerde yine Kamara tarafından ikram edilen çay, kahveler eşliğinde  sohbet edebilir, istişarelerde bulunabilir ve fikirler alabilirler.

Genel olarak girişimcilerin para kazanması bu bahsettiğimiz başlıklar göz ardı edildiğinde farkında olmadan olumsuz bir etki oluşturacaktır. Bu olumsuz etkiyle karşılaşmamak adına bahsettiğimiz başlıkları girişimcilik sürecinde hayata geçirmeli ve Kamara ofislerinde çalışmak gibi imkanlardan da faydalanarak hem gelirini kontrol altına alır hem de ekstra gelir kaynağı oluşturarak gelir konusunda sıkıntı yaşamazlar.