fbpx

Girişimcilerin Kendini Kandırması Nasıl Olur?

Girişimcilerin her zaman ısrarlı, istekli ve hırslı olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Ancak şu da unutulmamalıdır ki girişimcilerin kendini kandırması da muhtemeldir. Peki nasıl? Olaylara objektif değil de sürekli iyimser yaklaşan ve her zaman için iyi sonuçlar elde edeceğini düşünen girişimciler çoğu yaptığı hataların farkında değillerdir. İyi bir analiz, objektif yaklaşmak ve doğruları, yanlışları bir arada görmek girişimciliğin olmazsa olmazları arasında yer almalıdır. Bunlardan yoksun veya  farkında olmayan girişimciler belki de iyimser oluşlarına yenik düşeceklerdir.

Bu iyimser oluşları ve her zaman olumlu sonuçlar istemeleri kendilerini başarısızlığa da iteceği gibi işinden de edebilir. Peki hangi sebepler veya hangi söylemler girişimcileri iyi düşündürüp başarısızlığa itiyor veya girişimcilerin kendini kandırması kolaylaşıyor? Bu yazımızda girişimcileri yanıltabilecek motivasyon söylemlerine değineceğiz. İşte o nedenler;

1-Ürünümüzü Herkes Sevmeli!

Şirket olarak eni bir ürün üreterek piyasaya sunabilirsiniz. Ancak ilk etapta çok yüksek beklentilere girmemelisiniz. Doğal olarak tüm kesime hitap etmesini ve herkesçe beğenilmesini istersiniz. Ancak unutulmamalıdır ki sizin gibi rakip firmalarınız da sürekli bir şeyler üretiyor ve bu ürettiklerini yine sizin gibi piyasaya sunuyor. Bu bağlamda düşünecek olursak tutkunuzu, heyecanınızı, istek ve azminizi kaybetmemelisiniz ancak herkes beğenecek diye de bir düşünceye saplanmamalısınız. Bu yüksek beklenti sonucunda beklentinizi alamazsanız sizi fazlasıyla strese sokabilir.

2-Çok Fazla Sermayeye İhtiyaç Duymamak!

bank notes, budget, business

Şirketinizi ve girişiminizi ayakta tutmaya yarayacak en önemli şeylerden biri kazanacağınız paradır. Ne kadar çok gelir elde ederseniz şirketiniz gün geçtikçe daha da büyür. Ancak çok rahat davranıp ortay sermaye koymadan işe başlayacağınızı düşünüyorsanız yanılırsınız. Evet belki de çok düşük bir miktarla girişiminize başlayabilirsiniz. Ancak ileride ne olacağı belli mi? Önünüze gelecek başarısızlıkta belki de çok para kaybı yaşayacaksınız. Bu kaybı da ancak girişiminize başlamadan önce birikim yapacağınız paralarla kapatabilirsiniz. İlk başlarda, özellikle para kazanmaytat devam ederken, çok rahat gibi görülebilir ancak bahsettiğimiz gibi önünüze çıkacak ilk engelde eğer önceden hazırladığınız birikiminiz ve planınız yoksa büyük kayıplar yaşayabilirsiniz.

3-Sektörde Tekiz, Hiç Rakibimiz Yok Düşüncesi

adult, brainstorming, business

Belki de girişimcilerin kendini kandırması bu düşünce ile birlikte daha da belirginleşiyor. Çünkü hangi sektörde olursanız olun rakiplerinizin varlığından haberinizin olması gerekiyor. Ki öyledir de. Her sektörde birbirine rakip olan firmalar mevcuttur. Siz de rakibimiz yok düşüncesine girerseniz başarınızın önüne engel koymuş olursunuz. Çünkü ürettiğiniz ürünün belki de ileri bir seviyesini rakipleriniz çıkaracaktır. Rakiplerinizin olduğunu bilerek yola devam etmeniz sizi daha da motive edecek ve sizin işe olan bağlılığınızı artırarak bir nevi rekabet ortamına gireceksiniz. Bu ortamda ise başarıya ulaşmanız daha kolay olacaktır.

4-Patentinize Sakın Güvenmeyin

Piyasaya yeni bir ürün sunarak bu ürünün patentini almış olabilirsiniz. Ancak bu patentin sizi yenilmez veya rakipsiz yapacağını asla düşünmeyin. Çünkü bir kaç değişiklik ile başka firmalar da bu ürünün başka bir versiyonunu üretir ve sizi arkasına alabilir. Bu ihtimali de değerlendirerek patent aldınız diye rahatlığa kapılmayın.

5-Çok Zamanımız Var, Acele Etmemize Gerek Yok

Clear Glass With Red Sand Grainer

Rehavet ortamı içerisinde olmak sizi geriye atacak en büyük nedenlerden biridir. Ya ilk girişim olduğundan dolayı başlangıç rahatlığı olabilir ya da aldığınız bir başarı sizi rahatlığa sürükleyebilir. Bunların ikisi de aslında yanlış bir yaklaşımdır. Çünkü zaman, girişimci için önemli bir kavramdır. Ertelediğiniz zaman dilimleri size başarısızlık olarak geri dönebilir.

Peki zamandan kazanma yöntemlerini hiç denediniz mi? Veya zamandan nasıl kazanılabilir hiç düşündünüz mü?

Kamara Ofislerinde Zamandan Kazanabilirsiniz!

Zaman kavramının bir girişimci için önemli bir kavram olduğunu belirtmiştik. Bu zamanı lehinize nasıl döndürebilirsiniz peki? Tabii ki sizin bütün hizmetlerinize uyum sağlayacak bir ofis ortamıyla. Kamara tam da size göre.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, derneklere ve firmalara hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmetleri sunarak ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda toplantı salonlarını da hizmetinize sunan bir kuruluştur.

Kamara’daki imkanlar bunlarla da bitmemektedir. Diğer imkanlar;

  • Rahat çalışma ortamları,
  • Resepsiyon,
  • Temizlik hizmeti,
  • Tüm ofis ekipmanları,
  • Profesyonel sekreterya hizmeti,
  • Elektrik, doğalgaz, su gibi giderlerin hepsi kiranın içinde,
  • Fiber internet,
  • Sınırsız çay, kahve servisi

Kamara’da bu imkanlardan da yararlanabileceksiniz.

Peki zamandan nasıl kazanacaksınız onu cevaplandıralım.

İş gereği ofis dışında olduğunuz zamanlarda sizin adınıza gelecek olan kargoları, paketleri, evrakları veya telefon ve müşterileri karşılayacak olan bir profesyonel sekretere sahip olacaksınız. Bu sayede hem gelecek evrakları, müşterileri, telefonları kaçırmış olmayacaksınız hem de ekstra zaman harcayarak evrakları kargo şubesinden almanıza gerek kalmayacaktır. Siz dışarıdayken bile işleriniz olumlu biçimde devam edecektir.

Yine ofis içinde temizlik ve ofis bakımı ile ilgili meşgul olacağınız işlerden Kamara’nın temizlik hizmeti sayesinde muaf olacaksınız. Buraya harcayacağınız zamanları da yine işlerinizde kullanabilir ve en iyi şekilde işlerinize odaklanabilirsiniz.

Bunun haricinde uygun fiyatlı ofisler tüm ofis ekipmanları (faks, kağıt, kalem, fotokopi makinası vb.) ile size devredilecek ve çay, kahveleriniz Kamara tarafından ikram edilecektir. Bakıldığı zaman sadece zamandan değil paradan da kazançlı sayılacaksınız.

Kamara ofislerinde sizin gibi yüzlerce farklı sektörlerden girişimci arkadaşlarınız, komşularınız olacaktır. İşten kalan zamanlarda bu arkadaşlarınız ile çay, kahve eşliğinde derin sohbetlere dalabilir, yeni bilgiler öğrenebilirsiniz.

Bu fırsatlardan ve daha fazlasından yararlanabilmek için Kamara şubelerine uğramanız ve yakından görmeniz yeterli olacaktır.

Girişimcilerin zamandan kazanç sağlamasının yanında yukarıda bahsettiğimiz yanlış düşüncelere de kapılmamaları gerekir. Çünkü girişimcilerin kendini kandırması zor bir şey değildir. Siz de etrafınızdaki gelişmeleri, rakipleri iyi inceleyip analiz ederek yolunuza dolu dizgin devam edebilirsiniz. Tabii ki kendinizi kandırmadan ve sağlam adım atarak.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir