Bir girişimcinin özelliklerinden biri ve en önemlisi öz güvene sahip olmasıdır. Başarıya ulaşması ve kendine yeni bir şeyler katması da yine öz güveniyle doğrudan etkilidir. Peki bu öz güveni nasıl oluşturmalı veya artırmalıyız? Bu yazımızda öz güven konusuna değineceğiz.

1- Kendinin Farkında Olmak

Öz güven aslında insanların kendisini tanımasıdır. Neler yapabileceğini bilen, yeteneklerinin ve özelliklerinin farkında olan, başladığı işte ne derece başarılı olabileceğini kestirebilen insanlar kendilerini tanıyordur. Yeteneklerinin, yapabileceklerinin farkında olan özgüven sahibi kişiler muhakkak eksik yönlerini de iyi derecede bilir.

2- Hayır Diyebilmek

Kararsız kalmak veya yanlış karar vermek insanı çeşitli hatalara sürükler. Hayır demek yerine stres, sorumluluk ve yük altına girmeyi tercih edenlerin çoğu ya işlerinde başarılı olamamıştır ya da başarılı olmuşsa bile süreci uzatmıştır. Hayır diyebilen kişi öz güven sahibi kişidir.  Öz güven sahibi insanlar bilirler ki, gerektiğinde hayır diyebilmek gayet de doğal ve çekinilmemesi gereken bir harekettir.

3- Patron İletişimi

İş hayatında sürekli hata yapacağım korkusu, izleniyorum korkusu yaşayanlar genellikle patronuyla olan iletişim sorunundan kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmalarda da görülmüştür ki patronuyla problem yaşayan kişiler öz güven problemi de yaşamaktadır. Stresi ve tedirginliği artıran bu durumdan ancak öz güven sorununu aşılarak kurtulmak mümkündür.

4- Küçük Başarıları Önemsemek

Genelde küçük görülen başarılar başarı olarak sayılmaz. Ancak bu yanlış bir yaklaşımdır. Bir girişimci veya herhangi biri için küçük de olsa alınan başarılar o kişinin motivasyonunu artırmaya yeterli sebeptir. Küçük başarılar birleşerek büyük başarıları oluşturur ve artan motivasyonla birlikte kişinin kendine olan öz güveni de artar. Unutmayın, küçük başarılar büyük başarıların habercisidir ve bu göz ardı edilmemelidir.

6- Planlı Egzersiz

Bir başka özgüveni artırmaya yarayan etken ise fiziki olarak sağlıklı ve sağlam olmaktır. Çünkü insanlar iyi göründüklerini ve rahat olduklarını düşündükleri anda daha girişken ve kendilerine güvenerek hareket ederler. Bu nedenle sağlıklı bir vücudun temel ihtiyacı olan düzenli spor ya da egzersiz bir alışkanlık haline getirilmelidir.

7- Dış Görünüş

Öz güven konusunda dış görünüş oldukça önemlidir. Duruşunuz, giyiminiz ve tavrınız sizin ne kadar öz güven sahibi olduğunuzu yansıtır. İyi giyinmiş ve dışarıdan hoş görünen bir insan kendini daha rahat ve öz güvenli hisseder. Ayrıca dik durmanız veya konuşurken heyecanlanmamak da öz güvene sahip olduğunuzun belirtileridir.

8- İddialı Olun Ancak Agresiflikten Kaçının

Bir işte iddialı olmak o işten emin olduğunuz anlamına gelir. Ayrıca bu yine öz güveniniz ile alakalıdır. Çünkü çoğu insan emin olduğu şeylerde bile ikilemde kalabilir hatta geri adım da atabilir. Bunun nedeni öz güven eksikliğindendir. Ancak iddialı olurken de dozuna bilmek önemlidir çünkü sonucu öfkeyle biten iddialar da vardır. Bunlardan olmamaya dikkat etmeliyiz. Çünkü iddialı olmak tansiyonu yüksek konuşmalar yapmak değildir. Bilgilerinize ve kendinize hakim olarak öz güvenli bir şekilde davranmaktır.

 

Girişimci veya girişimci adaylar için iş yaşamında öz güven edinmek için bahsettiğimiz 8 adımı uygulamaları gerekir. Bunları yapmayan veya yapmaya çekinen girişimciler öz güven problemi yaşayacak ve çeşitli sorunlarla karşılaşacaktır.

Kaynak: Girişimci Kafası