Bir girişimcinin hayat serüvenini gözümüzde canlandırdığımız zaman hep bir uğraş, çaba ve istek içinde olduklarını görebiliriz. İnsanlarla sürekli iletişim halinde olmak, toplantılar, seminerler düzenlemek girişimcilerin neredeyse rutin olarak yaptığı işler arasına yer alacaktır. Peki bunları yaparken ruh halleri nasıldır? Elbette ki yoruluyorlar ancak bundan vazgeçecek değiller. Peki bunlar girişimcilerin hayat kalitesi üzerinde nasıl etki eder, girişimciyi nasıl yönlendirir, olumlu izleri mi olur yoksa olumsuz mu etkiler?

Eğer girişiminiz sonucunda bir başarı elde edebiliyorsanız bu yolda harcadığınız zaman, enerji ve paraya fazlasıyla değecektir. Genelde bu süreç içinde çoğu zaman stresle de baş etmek zorunda kalırsınız. Çoğu şeyi stres ederek de sizin düzeniniz bozulur. Etkisiz düşünmeye başlarsınız ve planlarınız aksar. Daha doğrusu ne yapacağınızı bilirsiniz ancak çözüm üretemez ve nasıl yapacağınız üzerinde strateji geliştiremezsiniz. Bu stresi yok etmek için de bir şeylerden dolayı mutlu olmak gerekir. Çünkü ne kadar mutlu olursanız stresiniz o kadar azalır ve bu sefer daha etkili düşünmeye başlarsınız. Ayrıca daha iyi planlar çizerek strateji geliştirebilirsiniz. Bu mutluluk sizin iş performansınıza da olumlu bir şekilde yansıyacaktır. Girişimcilikte mutluluk neye bağlıdır peki? Çoğu kişiye göre mutluluk çok para kazanmak veya büyük başarılara imza atmak gibi değerlendirilir. Her ne kadar mutluluk bunlarla ölçülse de her zaman bunlar neden olmamalı mutluluğa.

Mutluluğa başka hangi etkenler olabilir ki diye düşünüyoruz şuan belki de. Aslında o kadar çok etken var ki, ne kadar küçük gibi görünse de etkileri büyük olan.

Girişimcilikte ekip çalışması oldukça önemlidir ve etkilidir de. Siz bir şirketin başında yönetici olabilirsiniz. Bu ekibinizle ne kadar iyi geçinir ve onlarla iyi anlaşırsanız her şey çok daha iyi olacaktır. Ancak bir ekip içinde anlaşmazlıkların olduğunu düşünelim. Bu anlaşmazlıklara rağmen , ne kadar zor olsa da, başarı geldiğini düşündüğümüzde ne kadar bu başarıdan mutlu olabilirsiniz ki? İstediğiniz kadar da para kazanın ortamda bir soğukluk varsa ister istemez bu, başarının önüne geçecektir. İnsanlarla iyi ilişkiler sürmek, ortama uymak, istişareler ve sohbetler eşliğinde samimi ortam içinde işlerin ilerleyişi bile mutlu olmanıza yetecektir çoğu zaman.

Bunlardan ayrı olarak, hem mutlu eden hem de girişimcilerin hayat kalitesi adına etkili olabilecek yöntemleri başlıklar halinde yazımızda ele alacağız. Siz de bu yazımızı okuyarak girişimcilikte mutlu olmanın formüllerini ve hayat kalitenizi artıracak yöntemleri öğrenebilirsiniz.

1-Şükretme Pratiği Yapmak

İşler arasında, gün içinde yardımlaşmak birbirine destek olmak ve bunu süreklilik haline getirmek o firma için büyük avantajdır. Çünkü insanlar birbirine ne kadar saygılı ve yardım sever ise orada er ya da geç başarıdan da söz edebiliriz. Başarının temel kaynağı aslında küçük gördüğümüz noktalarda yatmaktadır. Oysa ki zaten çok çalışılıyor ve uykusuz da kalınabiliyor. Önemli olanın burada bu çalışma sırası içinde insanların birbirine ne kadar fayda sağlamasıdır. Bireysel olmadan takım halinde hareket etmektir bu bir nevi. Bunun sonucunda da bu kişilere ve olaylara şükran duymak, şükretmek gerekiyor. Şükür ederek de mutluluk sağlandığını gösterebilmektir asıl amaç. Ne kadar maddi kazançla mutluluk sağlansa da maneviyatla gelen mutluluk daha etkili olabilir ve bu mutluluk sayesinde belki de maddi kazançları sağlayacak başarılar için de adım atılmış olacaktır.

2-İlişkiler Üzerinde Yoğunlaş

Photograph of Men Having Conversation Seating on Chair

Sadece iş arkadaşları olarak düşünmemek gerekir. Çünkü işlerinizi sadece iş arkadaşları bilmiyor veya sadece onlarla paylaşmıyorsunuz. Eşinizle, dostunuzla, arkadaşlarınızla da paylaşmak sizin zihninizi rahatlatabilir. Hem de fazlasıyla.

Sadece iş olarak düşünmek de yanlıştır aslında. Çünkü ister istemez iş hayatında stres yapabiliyoruz. Bu stresten kurutulabilmek için de yine arkadaşlar ile birlikte vakit geçirebilir, aktiviteler yapabilirsiniz. Bu sizin mutlu olmanız için yetecek bir sebeptir.

3-Sahip Olma, Deneyim Satın Al!

Man in White Shirt and Black Pants Playing Skateboard Near Green Tree during Daytime

Baktığımızda girişimcilerin hayat kalitesi sadece işlerle sınırlı kalmaz. Ekstra bir şeyler yapması ve bunu hayatına endekslemesi de gerekiyor. İşler dışında vakit geçirebileceğiniz bir hobinizin olması sizi daha da rahatlatabilir. Ancak bunları eneyim haline getirebilmelisiniz.

Örneğin bir şeyleri satın alarak mutlu olmak yerine bazı kurslara giderek deneyiminizi ölçün. Mesela müzik enstrümanı çalmayı öğrenebilirsiniz. Bunu çalarak öğrenirsiniz ancak. Veya yüzme sporu yaparak yüzmeyi öğrenebilirsiniz. Bu ve bunun gibi faaliyetleri deneyim haline getirerek hayatınızda yer verirseniz iş stresini en aza indirebilir ve mutlu olmaya başlarsınız.

4-Hayatla Derin Bir Şekilde Bütünleş

İş gereği günde yüzlerce mail, mesaj alıyor ve aranıyorsunuzdur. Bunun dışında yüne günün büyük çoğunluğunu internette geçirerek kendinizi sanal ortamda görmeye başlıyorsunuz. Bu hem sizin işe odaklanmanıza engel olacak hem de sosyal hayatınızda bir çok aktivitenizi geriye atmanıza sebep olacaktır.

Yapmanız gereken bu tür teknolojik aletlerin kullanımını azaltmanızdır. Bu sayede hem işlerinize odaklanmada sorun yaşamazsınız hem de sevdiklerinize sosyal hayatınızda daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Sevdiklerinizle zaman geçirmek sizi mutlu edeceği gibi stresinizi de azaltacaktır. Bunun yanı sıra işlerinize e odaklanabileceksiniz.

Peki işlerinize odaklanmayı sadece teknolojik aletler mi engelliyor? Başka engelleyen unsurlar ne olabilir? Düşündüğümüz zaman girişimcilerin hayat kalitesi iş kalitesine ve yaşamına da yansır. Bu iş kalitesini yükseltmek adına da işe fazlasıyla odaklanmak gerekir.

Ofis bazında düşündüğümüz zaman büyük sorumluluklar ve uğraşlar içinde kendinizi bulabilirsiniz. Peki bunu azaltma şansınız ister miydiniz azaltmak? Her girişimci kesinlikle ister. Çünkü girişimci için zaman çok önemlidir ve sadece işine odaklanmak işinin peşinden koşmak isteyecektir.

Ofisinizi Kamara’ya Taşıyarak İşlerinize Daha Fazla Odaklanın!

Kişisel olarak kurduğunuz ofislerde bir çok işle uğraşmak zorunda kalacaksınız. Bu işler yaparken de asıl işleriniz arka planda kalacak. Bu işlerle uğraşmak yerine bu işler için eleman tutmak da sizin fazladan para kaybetmenize sebep olacaktır.

Kamara ofislerinde bunlara hiç gerek kalmayacaktır. Çünkü Kamara ofisleri işinize odaklanmak için en iyi adrestir.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine yedi farklı şubede hazır ofis, sanal ofis, paylaşımlı ofis ve toplantı salonları gibi hizmetleri sunan bir kuruluştur.

Peki Kamara’da ne gibi imkanlardan faydalanacaksınız?

Kamara’da sizin de işinize yarayacak ve işlerinizi hafifletecek etkide bir çok imkan vardır.  Bunlar;

  • Rahat çalışma alanları,
  • Resepsiyon,
  • Profesyonel sekreterya,
  • Ofis ekipmanları,
  • Temizlik hizmeti,
  • Sınırsız çay, kahve ikramı,
  • Telefon, su, elektrik faturalarının hepsi faturaya dahil,
  • Fiber internet,

Bu imkanlardan yararlanarak çoğu şeyden kazanım elde edeceksiniz. Özellikle de zaman açısından kazancınızın olması işlerinizin ilerleyişi için çok önemlidir. Bu imkanlar sayesinde işlerinize odaklanmanız da daha kolay olacaktır.

Kamara ofislerinde yine sizin gibi yüzlerce girişimci arkadaşınız, komşunuz olacak ve bu kişilerle boş zamanlarınızda vakit geçirerek sohbet etme imkanı bulabileceksiniz. Belirttiğimiz gibi girişimcilerin hayat kalitesi içinde insanlarla iletişim de vardır. Kamara’da sadece işinizle odaklanmakla kalmayacak değişik kişiler de tanıyarak sohbetler edebileceksiniz. Bu sayede işten kalan zamanda stresiniz de azalarak mutlu olabileceksiniz.

Yani Kamara, bir ofisten daha fazlasını size sunarak girişimcinin isteyeceği tüm şeyleri karşılayabilecek düzeydedir. Siz de Kamara’ya gelerek hem işinize odaklanın hem de güzel vakitler geçirin.

Bu belirttiğimiz başlıklarına hayatına uygulayan girişimcilerin hayat kalitesi şekillenerek daha iyi sonuçlarla karşılaşabilirler. Siz de bu davranışları kendinizde uygulayarak girişimciliğinizi çok yönlü yaşayabilirsiniz. Tabii ki Kamara ofislerine de uğrayarak 🙂