Girişimcilik, beraberinde çok özelliği bir arada tutabilme ve yönetebilme yeteneğidir diyebiliriz. Nedir bu özellikler veya girişimcilerin geliştirmesi gereken yetenekler hangileridir? Bilindiği üzre yeni bir iş kurmak, bir sektöre girmek ve o sektörde öncülük etmek, ekip yönetmek çok kolay işler olmamakla birlikte beraberinde çeşitli zorlukları da getiriyor. Amaç tabi ki bu zorlukların üstesinden gelmek ve işleri olabildiğince rahat ve kapsamlı bir şekilde devam ettirmektir.

Bu süreci daha iyi sürdürmek için de yapmanız gereken işlerden biri yeteneklerinizin farkına varmak ve bu yeteneklerinizi olabildiğince geliştirmektir. Gerek girişimciliğe başlamadan önce gerekse de girişimcilik sürecinde kazandığınız, kazanmanız gereken yetenekler vardır. Bu yazımızda girişimcilerin kabataslak olarak hangi yetenekleri kazanmaları ve geliştirmeleri gerektiği üzerine vurgu yaparak anlatacağız. İşte girişimcilerin geliştirmesi gereken yetenekler;

Etkili Bir İş Modeli Oluşturmak

Fikrinizi kağıda nasıl dökebilirsiniz? Ya da girişimciliğe başlamada önce hedeflerinizi, neye ulaşmak istediğinizi belirlediniz mi? Olması gerekenin de bu olduğunun bilincinde olarak yola başlamak sizi daha güçlü kılacaktır. Çünkü diğer türlü ne yapacağınızı bilmeden hareket etmek sizi çeşitli sorunlarla karşılaştırmakla birlikte bataklığa da sürükleyebilir. Bundan ötürü ilk olarak fikrinizi bir plan krokisi halinde ortaya dökmeli ve bunun üzerine stratejiler geliştirerek işlerinizi devam ettirmeniz gerekmektedir. Etkili bir iş modeli oluşturarak varmak istediğiniz noktanın neresi olduğuna karar verir ve böylece daha sağlam adımlar atabilirsiniz.

Temel Düzeyde Tasarım Bilgisi

Gray Laptop Computer Showing Html Codes in Shallow Focus Photography

Günümüz girişimleri genellikle teknoloji ile harmanlaşmış bir şekilde karşımıza çıkıyor. Tamamen teknoloji şirketi olmasanız bile şirketinizde bilgisayar/yazılım/teknoloji alanında işler geliştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu noktada tabi ki işi, bilene teslim etmek en mantıklı karar olacaktır ancak siz de bir yönetici olarak az da olsa tasarım, bilgisayar konularında bilgi sahibi olursanız yapacağınız işin tüm ayrıntılarına hakim olabilirsiniz. Böylelikle iş bütünlüğünü de yakalamış olursunuz.

Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme

Girişimciler esnek düşünerek olası problemlere böyle yaklaşmaları en mantıklı yol olacaktır. Ayrıca eleştirel düşünme yeteneğini de geliştirerek yaptığı işlerde bazen öz eleştiri yapmasını da bilmelidir. Çünkü işin yanlış yoldan yapıldığını bildiği halde buna bir eleştiri getirmeyip çözüm üretmiyorsa o işin sonucu pek de verimli olamaz. Bunun da önüne ancak geniş düşünce yoluyla, esnek düşünmeyle ve objektif kararlar alınarak geçilir.

Liderlik ve Yönetim

Group oO People Having A Meeting

Belki de geliştirilmesi gereken en önemli özellik budur. Çünkü siz bir ekibi yönetirken aynı zamanda şirketin işlerini, şirketin geleceğini de yönetmiş oluyorsunuz. Bunu en etkili biçimde devam ettirmek için de ekibinizle olan iletişiminizi artırabilir ekibinizde daha da iç içe olabilirsiniz.

İletişim Becerisi

İletişim de girişimcilikteki en önemli faktörlerden biridir. Gerek ekibinizi yönetmekte gerekse de firmanızın alakası olduğu diğer şirketlerle iletişiminizin iyi olması işlerinizin sürecini hızlandırarak daha iyi sonuçlar almanızı da sağlar.

Temel Seviyede Finansal Bilgi

Nasıl ki tasarım, bilgisayar konusunda az da olsa bilgi sahibi olmak gerekirse finansal anlamda da aynı şey geçerlidir. Çünkü işinizde pazarlama kısmı da olacaktır. Nitekim ürününüzü ne kadar iyi tanıtırsanız pazarınız da o kadar iyi olur. Muhasebe, finansman anlamında da etkin bir rol oynamak şirketinizin geleceği için önemli bir değer oluşturur.

Motivasyon

Girişimcilerin geliştirmesi gereken yetenekler arasında motivasyon da yer almalıdır. Çünkü işlerinizin devamlılığı ve olumlu sonuçlarla karşılaşması ne  ekibinizin performansıyla bire bir alakalıdır. Ekibinizi bu noktada motive etmek onlara değerli olduklarını hissettirmek yaptıkları işe olan bağımlılığını artıracaktır. İşlere olan odaklanma arttıkça da şirketinizin lehine sonuçlar gelişecektir elbette.

Kamara Ofislerinde İşlerinize Daha İyi Odaklanabilirsiniz

Girişimcilikte ilk yapılması gerekenlerden biri de işinizi devam ettireceğiniz şirketi, ofisleri belirlemek; aslında şirket kurmaktır. Şirket kurarken de bir kaç noktaya dikkat çekmeniz önemlidir tabi. Bunlar, şirketin konumu, size olan katkısı ve bunun gibi daha çok etkendir.

Bunlar göz önüne alındığında Kamara ofislerini tercih etmeniz size büyük katkı sağlar. Çünkü Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, şirketlere, firmalara ve derneklere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir şirkettir. Bunların yanı sıra pek çok imkandan da faydalanmanızı sağlayan Kamara’da kendinizi rahat ve özgür hissedebileceksiniz.

İşte Kamara’da yararlanacağınız imkanlar;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7/24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet fırsatı
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlar neticesinde işlerinizi daha iyi yönde ilerletmek mümkündür. Çünkü gerek zamandan gerekse de parasal yönden pek sıkıntı yaşamayacak olmanız bu noktada en büyük destekçiniz olacaktır.

Böylece hem işlerinize hem de ekibinize daha çok zaman ayırarak gerekli olan motivasyonu da sağlayabilirsiniz.

Bunlarla birlikte Kamara’da yer alan diğer sektörlerden girişimciler ile daha sohbetler kurabilir işleriniz konusunda da istişareler kurarak yardımlar alabilirsiniz. Bunun neticesinde daha sosyal bir çalışma ortamında kendinizi bularak esnek bir çalışma sistemi de oluşturursunuz.

Girişimcilerin geliştirmesi gereken yetenekler genel anlamda bahsettiğimiz bu başlıklardan oluşmaktadır. Ki, iş hayatınızda bunları hayata geçirerek siz de göreceksiniz ki daha iyi sonuçlara ulaşabileceksiniz. Bunun beraberinde yine bahsettiğimiz gibi ofis tercihinizi Kamara’dan yana kullanmak girişimcilik sürecinizi daha da rahat biçimde devam ettirecektir.

Girişimcilik risk taşıyan ve bir o kadar da çok fonksiyonlu bir sektördür. Bu sektörde tutunmak ve başarılı olmak çoğu önemli faktörün birleşiminden oluşur. Siz de bu faktörleri göz ardı etmeksizin işlerinize odaklanmalı ve hedefinize kilitlenmelisiniz. Girişimcilik hikayenizin başarıyla sonuçlanması dileğiyle…