Sabahın ilk saatlerinde çalan alarm ile aslında güne çok da mutlu başlanmıyor. Bu şekilde yataktan kalkmak çoğu kişiye zor gelmektedir. İsteksizce yataktan kalksanız da uzun bir çalışma gününe başlamak için hazırlanmalısınız.

Bir girişimci ve şirket yöneticisiyseniz ekibinizi her zaman motive etmeli ve işine odaklandırmalısınız. Bunun için onları mutlu bir çalışma ortamına hazırlamalısınız. Peki bu nasıl olacak? Bu yazımızda mutlu bir çalışma ortamı için yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

1.Özerklik

Bir çok araştırma sonucunda işçilerin işlerini nasıl yapacaklarına dair bazı önemli karar vermesini sağlayan özerkliğin işteki mutluluğa oldukça etkili olduğuna varılmıştır. Şirket yöneticilerinin de çalışanlarına özerklik hakkını tanıyarak kendi amaçlarını belirlemeye teşvik etmelidir. Böylece mutlu çalışma ortamının ilk adımı atılmış olacaktır.

2. Çeşitlilik ve Esneklik

Çalışanların belirli zamanlar içinde iş yükü ve görevlerinde değişiklikler yapılmasına izin verilmesi, monotonluğun dağılmasına ve iş yeri dengesinin sağlanmasında etkili yöntemdir. Hatta aylık çalışan hedefine göre hedefe ulaşan çalışanlara ödüller verilmesi, ekstra izinler verilmesi gibi imkanlar yaratarak ortamda tatlı bir rekabet de oluşturulabilir. Bu da çalışanlar arasında iş heyecanını ve iş yaparken ki mutluluğu artırmasına sebep olacaktır.

3. Korku Olmaması

Korku, patron çalışan arasındaki ilişkiyi, ekip çalışmasını ve iş birliğini azaltıcı yönde etki gösterir. Bir girişimci çalışanlarıyla sürekli iletişim halinde olmalı araya mesafeler koymamalıdır. Onlara şirketinizde aitlik duygusu uyandırmalısınız. Böylece korku duygusu bastırılmış olup yerini mutluluğa bırakacaktır. Bu şekilde iş güvenliğini de sağlayacak ve eğlenceli bir ortam yapma fırsatı sunacaksınız.

4. Adalet

Şirket yöneticisinin bir diğer dikkat etmesi gereken husus da adalettir. Her çalışan patronun herkese adil davranmasını ister. Bundan dolayı her çalışana nezaket ve saygı ile yaklaşmalı, birini diğerinden ayırt etmemelisiniz. İşçiler arasında adaletsiz davranmak onların birbirine karşı olumsuz duygular geliştirmesine neden olur.

5- Destek ve Fırsat

İşçiler her ne kadar özerk olmak istese de bazı konularda size ihtiyaç duyabilir. Örneğin verdiğiniz bir işteki bazı kriterleri siz belirleyerek çalışanlarınıza yardımda bulunabilirsiniz. Herkesin birbirini desteklediği bir ortam oluşturmanız gerekir. Çünkü insanlar, kişisel ve mesleki becerilerini kullanmalarına ve geliştirmelerine izin verildiğinde çok mutlu olurlar.

6– Önem ve İlerleme Hissi

Çalışanlar yaptıkları işin sosyal hayatta toplum üzerindeki etkilerinin ne kadar ve nasıl olduğunu bilmek ister. Bunu gerçekleştirmek de yine yöneticinin elindedir. Gerekli analiz ve sonuçları alarak yapılan çalışmaların toplum üzerindeki etkilerini ve faydalarını çalışanlarına anlatmak onların biraz daha mutlu olmasını sağlayacaktır. Eğer yapılan işler toplumda faydalı olarak görülüyorsa, çalışanlar daha da motive olacak ve işlerine o denli daha mutlu bir yaklaşımla çok önem verecektir.

Girişimcilerin çalışanlarına nasıl daha mutlu bir ortam oluşturmasını sağlayan adımları anlattığımız bu yazı umarım girişimciler ve  işe giderken mutsuz olan çalışanlar için dönüm noktası olur.