Her girişimci, girişimciliğe başlarken çeşitli zorlu aşamalardan geçer ve hedefine giden yolda türlü türlü kişilerle karşılaşır. Aslında girişimcilerin karşılaştıkları zorluklar yine kendi zorluklarıdır çünkü her şey kendilerinde biter. İşe hazırlanışın zor olduğu kadar bir diğer zor serüven de iş başlarken başlar. İşler devam ederken çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalırlar. Bur sorunlarla, tuzaklarla karşılaşmamak veya sorunları en aza indirmek için gerekli ve gerçek deneyimleri bu yazımızda sizler için sıraladık. Başarılı olun ya da olmayın eğer bir işi yönetiyorsanız aşağıda ki 9 maddeyi gözden geçirmelisiniz. Girişimci başarısı bu yöntemleri aşarak meydana gelir.

İşte size sorun çıkaracak, bunları aşmanız gereken ve sizi başarıdan alıkoyan 9 sorun..

1-Yanlış Ekiple İşe Başlamak

company team ile ilgili görsel sonucu

İnce eleyip sık dokumak cümlesi tam da bu başlık altına yakışır diye düşünüyorum. Çünkü bir şirketin çekirdeği, çalışan ve yöneten ekiptir. Ekibin iyi ve kaliteli olması şirketi başarıya götürür ve ekonomi anlamında bir şeyler el de edilir. Bu yüzden şirketinize ekibiniz için seçeceğiniz kişileri mutlaka iş tecrübesine, yeteneğine ve kalitesine göre seçip almalısınız. Aksi taktirde her iyi dediğiniz kişiyi iş tecrübesinei kalitesine bakmadan alırsanız size iş konusunda çok sorunlar çıkarabilir. İyi ekipler kurmak içinde ekipteki herkesin daha önceki iş deneyimlerini iyi analiz etmeniz gerekir. Yanlış ekipler ile iş kurmak işin başarı oranını düşürmekte ve hatta işin çabuk iflas etmesine sebep olmaktadır. Unutmayın ki iyi bir ekip şirketin kalitesini, iş verimini artırarak gerekli ekonomiyi sağlar.

2-Sermayeyi Etkin Kullanmamak

capital ile ilgili görsel sonucu

Elinizde, belki de bin takla atarak çeşitli zorluklardan geçerek biriktirdiğiniz paraları şirketiniz için sermaye kullanmayı amaçlıyorsanız bunu gerçekten şirketiniz için kullanın. Aksi taktirde gereksiz, hunharca harcamalar değil iş konusunda ileri gitmeye şirketinizi bile kurmaya engel olabilir. Yani daha başlamadan bitirebilirsiniz. Ayrıca şunun da unutulmaması gerekir ki, her şeyin lüks olmasına gerek yoktur. Sırf lüks olsun diye gereksiz harcamalara girmeye gerek yoktur. Gereksiz yapılan harcamalar ve daha işin başında yapılan gereksiz harcamalar şirketinize bir süre sonra yük getirmeye başlayacaktır.Bu yüzden başlangıç sermayenizi harcarken kazanca odaklanmalısınız. Girişimci başarısı kriterlerinden biri de sermayeyi etkin kullanmaktır.

3-En İyi Olmaya Odaklanmamak

be the best ile ilgili görsel sonucu

Bazı girişimciler işlerin kendilerine yeteri kadar kazandırdığı dönemlerde bununla yetinme çabasına girer ve daha ileriye odaklanmaz. Dolayısıyla işinde en iyi olmayı düşünmezler. Şirketin iyi olma derecesi sabit bir kazanç elde etmekle ölçülmez. Bu sadece sizi avutur. Üstelik bu böyle devam ederse şirketin gelecek kaygısı üzerine bina edilen işler zamanla sizi hataya sevk edebilir. Bu yüzden belli bir alanda takılı kalmayın ve işinizi devam ettirmek ve büyütmek için sürekli üzerinde çalışın. Girişimcilikte yükselmek istiyorsanız eğer kesinlikle istikrar yakalamalısınız.

4- Çalışanlara Çok Fazla İş Yüklemek

Girişimci, yönetici veya patron her ne olursanız olun görev dağılımını iyi yapmak ve dengeli şekilde dağıtım yapmak çok önemlidir. Nitekim her çalışana fazla iş yaptırmak verimi düşürür, ayrıca çalışanlar ile sizin aranızda istemeden kopukluklar ve fikir uyuşmazlığı da yaşanabilir. Bunun önüne geçmek için kesinlikle görev dağılımını dengeli bir şekilde yapmanız gerekir.

5-Kendileriyle Dürüst Olmamak

Bütün mesleklerde olduğu gibi girişimcilikte de işlere objektif yaklaşmak oldukça önemlidir. Nasıl ki karları sürekli hesaplayabiliyorsanız zararları da o denli hesaplayarak gerçekçi bir sonuç çıkarın önünüze. Ve işlerin her zaman iyi gittiğine inandırmayın kendinizi. Kendisiyle dürüst olan girişimci gelirini giderini iyi analiz yaparak bulunduğu durumdan en iyi şekilde çıkabilir. Aksi taktirde hep iyimser davranmak sizi zarara sürükleyebilir.

6- İşinize Uyumlu Olmayan Kişileri İşe Almak

non-business ile ilgili görsel sonucu

Yukarıda iyi bir ekibi ince eleyip sık dokuyarak oluşturmanız gerektiğine değinmiştik. Şimdi de aynı şeyi, işinize alacağınız kişiler için söyleyeceğiz. İşe aldığınız kişilerin, iş tecrübelerine yeteneklerine ve uyumuna dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde işleriniz bu kişiler yüzünden aksayabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz 6 adımda girişimci veya girişimci adaylarını bekleyen olumsuzlukları, ve bu olumsuzlukları nasıl aşabileceğinizi anlatmaya çalıştık. Bu adımları en iyi şekilde uygulayarak lehinize çevirmeyi başarırsanız şirketiniz iyi konumlara gelebilir. Bu yöntemler sonucunda girişimci başarısı kendiliğinden gelecektir.