Sizi daha iyi bir girişimci yapabilen, daha iyi üretkenlik sağlayan, daha net kararlar vermenizi sağlayan ve ekibinizle daha iyi ve kaliteli iletişim kurmanıza yardımcı olabilecek nesneler olsaydı kullanır mıydınız?

Bence kesinlikle kullanırdınız. Çünkü girişimcilerin ortak hedeflerinden biri de kendilerini daha iyi işletme sahiplerine dönüştüren alanlarda iyileştirme çabalarına girmeleridir.

Ama şunu belirtmek zorundayım ki bunları size yaptıracak bir nesne yok. O nesneyi siz kendiniz yaratacaksınız. Liderliğinizi, girişimciliğinizi ve iş zekanızı artırmak için birçok stratejiyi aynı anda kullanabilirsiniz.

Bu stratejileri yazımda 7 adımda ele aldım. Bakalım sizin kendinizi iyileştirme sürecinde gerek duyacağınız stratejiler nelermiş?

Girişimcilere 5 Yaşam Tarzı Değişikliği

1- Daha Fazla Mola Vermek

Şirket yönetimi görevini üstlenen girişimciler gün boyu plan, proje, iş derken sürekli bir koşuşturmaca ve dolayısıyla stres içindedir. Haliyle dinlenmek için fazla zaman bulmaz ve yorgunluk hat safhaya ulaşır.

Bu durumlarda girişimcilerin günün kendilerine göre belli saatlerinde küçük molalar verip zihinlerini dinlendirmeleri gerekir. Bu molalar sayesinde iş verimi artar ve dolayısıyla işin işleyiş hızı ve kalitesi de artar. Küçük molalar vermek bu yönden çok önemli ve etkilidir.

2- Daha Fazla Uyku

Mola vermek gibi iş verimliliğini artıran bir diğer faktör ise uykudur. Uyku sayısı günde sekiz saat olarak önerilse de kişiden kişiye göre değişmektedir. Özellikle girişimcilik gibi bir alandaysanız bu daha hassas olabilmektedir. Daha fazla veya daha az uyumak konsantrasyon kaybınıza neden olabilir. Bunun önüne geçebilmek için de iş aralarında özellikle de öğlenden sonra kısa bir uykuya dalmak günün geri kalanında daha dinç olmanızı ve verimli iş yapabilmenizi sağlayacaktır. Şekerleme uykusu adını da verdiğimiz nu uyku 15 ila 60 dakika arası olabilir. Nitekim Harvard Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalarda öğlen uykusu işe odaklanmayı, verimliliği artırmayı ve öğrenmeyi önemli derecede güçlendirdiğini belirtmiştir.

3- Her Gün Okumak

Girişimci ve girişimci adaylarının her gün alanlarıyla ilgili bir şeyler araştırması ve okuması gereklidir. Her gün olmasa bile belli zamanlarda buna vakit ayırabilmek çok önemlidir. Girişimci olan ama işinde yeterli bilgiye sahip olmayan bir sürü girişimci vardır. Bu bilgi eksikliklerini de okuyarak daha sonrasında da uygulayarak tamamlar ve kendini o yönde geliştirir. Bunun için girişimci ve girişimci adaylarının iş kitapları, makale veya deneme yazılarını okumaları onlara katkı sağlayacaktır.

4- Daha Fazla İnsanla Konuşun

Sürekli birileriyle iletişim halinde olun. Belki en son kararı siz vereceksiniz ama etrafınızdaki kişilerin düşünceleri vereceğiniz kararda büyük etki yapabilir. Ekibinizdeki kişilere iş hakkındaki düşüncelerini sorabilirsiniz mesela. Hatta rakipler ile de iletişime geçip düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz. Ya da sokakta gördüğünüz kişilere soru sorun, iletişime geçin. Doğru bulmadığınız düşünceleri masaya yatırın. Yani günlük rutininizin dışındaki insanlarla gireceğiniz iletişim, iletişim kabiliyetinizi artırmakla birlikte daha fazla iş ile alakalı düşünceye sahip olmanıza yarayacaktır. İletişim her zaman önemlidir.

5-Teknolojiye Olan Bağımlılığınızı Azaltın

Muhtemelen işinizin neredeyse her alanında bilgisayarınızı ve akıllı telefonunuzu kullanıyorsunuzdur. Teknoloji içeren ürünleri, gerekli olmadığı zamanlarda, bir kaç saat olsa bile kapatmak sizin yararınıza olabilir. Bu sayede asıl işinize odaklanmanızı artırabilir ve stresinizi az da olsa atabilirsiniz. Gün boyu yoğun ve tempolu bir iş gününün ardından sosyal medya veya haber sitelerinde vakit geçirmek sizi dinlendirmediği gibi bazen gereksiz tartışmaların içinde kendinizi bulabilirsiniz.  Bunun için teknolojiye olan bağlılığımızı azaltmalı, bunun yerinde daha önce bahsettiğim insan ilişkilerine yönelimin olması daha yararlı sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Girişimcilere 5 Yaşam Tarzı Değişikliği içlerinden bazıları sizin için uygun olabilirken bazıları ise uygun olmayabilir. Önemli olan burada dengeyi oluşturmaktır. Bunların bazıları örneğin teknolojiden zor gelmek gibi kriterler size zor gelebilir. Bu noktada iradenizi koruyarak kendiniz için meydan okumanız gerekir. Daha başarılı olmak isteyen girişimcilerin bu alışkanlıkları edinmesi gerekir.

 

Kaynak: Girişimci Kafası

Diğer Kamara Blog İçerikleri