fbpx

Girişimcilerde Zaman Yönetimi İçin Yardımcı Olacak İpuçları

Girişimciler için zaman, oldukça önemli bir kavramdır. Zamanı nasıl değerlendirdiğiniz sizin işinizin sonucuna direkt, olumlu veya olumsuz olarak yansır. Zamanınızı daha iyi yöneterek verimlilik seviyenizi artırmak istiyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise, bu yazımızda ele aldığımız girişimcilikte zaman yönetimi için sıraladığımız ipuçlarına yakından göz atabilirsiniz. İş yerindeki verimliliğinizi arttırmanıza ve zaman yönetimi becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek bu ip uçlarından sizin için en iyi olanları uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu adımları uygulayarak, girişimcilerde zaman yönetimi kavramını yerine getirmiş olacaksınız.

İşte siz girişimciler için derlediğimiz, girişimcilikte zaman yönetimi için yardımcı olacak ipuçları..

1-En Önemli Görev Her Zaman En Önce Gelmelidir

kamara ofis ile ilgili görsel sonucu

Zaman yönetimi için birinci ve en temel kuralımız tabiki de en önemli işin ilk sıraya konulmasıdır.Bu kural her seviyedeki her bireye uygulanabilir. Günün başında en önemli görevinizi belirleyin ve ilk yapılacak işleri en öne alın. Günün en önemli görevlerini araştırdıktan sonra, gününüzü daha etkin bir şekilde idare edersiniz ve tabii ki günün geri kalanını diğer etkinlikler ile geçirebilirsiniz.

2-Yeterli Uyku Almak

entrepreneurial regular sleep ile ilgili görsel sonucu

İşleriniz için belki sağlığınızdan fedakarlık yapabilirsiniz ancak bunun dengesini ayarlamak da önemli ve sizin elinizde. En basit örneği, uyku düzeni. Çalışmak için uyku sürenizi gerçekten düşük tutmak, sıkı çalışmayı veya verimliliği göstermenin bir yolu değildir. İş verimi düzenli uykuyla orantılı bir seviyededir. Az uyku uyuyup, işe çok yönelmeniz veriminizin iyi olacağı anlamına gelmemektedir. Zihinlerimizi ve bedenlerimizi en iyi şekilde çalıştırmak için hemen hemen herkesin her gün 7-8 saat uykuya ihtiyacı vardır; her gün 8 saate kadar uyku alışkanlığınız olmayabilir, ancak daima dinlenmeniz için vücudunuza enerji vermeniz gerekir.

3- Egzersiz ve Sağlıklı Beslenme 

exercise and healthy nutrition ile ilgili görsel sonucu

Düzenli, uykunun yanında bir diğer önemli etken ise sağlıklı beslenmek ve vücudunuzu yormayacak şekilde rutin egzersizler yapmanızdır. Tıpkı yeterli uyku almak gibi, sağlıklı beslenme ve egzersiz, enerji seviyesini artırmaya, kişinin zihnine, odaklanma ve netleştirme becerisini geliştirmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Egzersiz alışkanlığını mutlaka edinmeli, en basitinden günde az da olsa yürüyüş yapmalısınız. Düzenli uykunun ardına bu aktiviteleriniz sizin fizyolojik denge açısından zinde tutar ve iş verimini olumlu bir şekilde doğrudan etkiler.

4- Göreve Odaklı Kalın

kamara ofis ile ilgili görsel sonucu

Belki de en önemli şey sizin işinize odaklanmanızdır. Peki işinize nasıl odaklanabilirsiniz. Bunun için öncelikle çevrenizdeki sizi rahatsız eden şeyleri kaldırmak gerekir. Bunları kaldırdıktan sonra ikinci yapmanız gereken şey, günlük haftalık veya aylık raporunuza göz atmak olacaktır. Yani işinizi planlı bir şekilde devam ettirmektir. Örneğin masanıza oturduğunuzda mail kutunuzu kontrol ederek işinize başlayabilirsiniz. Bundan sonra o gün yapacağınız işllerin listesini hazırlayın ve planınızı ona göre devam ettirin. Bütün bunları yaparken de işinize olan konsantrasyonunuzu kaybetmemeniz gerekir. Bütün odağınızı işe verip işinizi devam ettirirseniz o gün yaptığınız planlamadan ve işten kesinlikle verim alacaksınız.

5- Zaman Yönetimi İçin İş Takvimi Oluşturun

business calendar ile ilgili görsel sonucu

Güne başlamadan önce yukarıda da belirttiğimiz gibi, gerek telefonlardan gerekse tablet gibi teknolojik aletlerin takviminden yararlanarak iş günlük iş takvimi oluşturabilirsiniz. Bu listeyi işe başlarken ve iş bitiminde düzenli olarak takip eder ve düzenlerseniz karar verme ve iş yapma aşamalarında daha rahat olursunuz.

6- Zaman Yönetim Yaparak Gündem ve Plansız Toplantılara Karşı Hazırlıklı Olun

kamara ofis ile ilgili görsel sonucu

Girişimcilere iş yerinde zaman kaybettiren bir çok şey vardır. Bunlardan biri ve en popüleri planlanmamış toplantılardır. Bu planlanmamış toplantılara, toplantının önemini ve içeriğini öğrenmeden katılmayın. Aksi taktirde toplantı sizin için önemli olmayabilir ve bu yüzden bir kaç saatinizi alabilir. Dolayısıyla da yapmanız gereken işler aksar. Toplantının gündemini isteyin ve toplantıda ne kadar süre harcamanız gerektiğini önceden belirlemek için ön plan yapın. Belki de sadece birkaç dakikanızı ayırmanız yeterlidir veya toplantıya katılmanız bile gerekmez.

Yukarıda bahsettiğimiz 6 adımla girişimcilerde zaman yönetimi adına ipuçlarını sıraladık. Girişimcilerin bu adımlara dikkatli bir şekilde yoğunlaşması ile işlerinin verimini artıracağını unutmamalıdır. Nitekim bunları uygularken de zaman planlamasını yapmalı, günlük, haftalık veya aylık rapor tutarak ne yaptıklarını göz önünde bulundurmalı ve gereksiz olan ve işe odaklanmada sorun çıkartan her şeyi kaldırmalıdır. Bunları sırayla gerçekleştiren girişimci için iş verimi ve başarı kaçınılmazdır. Unutmayın ki girişimcilerde zaman yönetimi oldukça önemli ve gereklidir.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir