fbpx

Girişimci Olduğunuzu Gösteren 12 Gizli İşaret

applause the wolf of wall street leonardo dicaprio martin scorsese

 

Girişimcilikle ilgili yazılan makalelerin hemen hepsi bunun aslında herkese uygun olmadığını söyler. Ama yine de bu makaleler çalışma etiğine sahip, azimli, yüksek ikna kabiliyet sahibi gibi ortak noktaları olan büyük girişimcilerin yer aldığı başarılı insanların listelerine dayanmaktadır.

Girişimciler üzerine yapılan araştırmalara göre büyük başarılara sahip olan girişimcilerin  bu yola büyük mali güçlerle girmedikleri, çok da varlıklı olmadıkları ortaya çıkmıştır. Mesela John D. Rockefeller, Henry Ford, Oprah Winfrey gibi girişimciler, büyüklüklerini servetlerine ya da yatırım danışmanlarına borçlu değiller.

Bu yüzden insanların hakkınızda ne düşündüğüne ya da sizi nasıl sınıflandırdığına aldırış etmeyin. Eğilimleriniz belki de sizin servetinizdir! İşte pek çok insanın sorumluluk olarak düşünebileceği ama sizin de bir girişimci olabileceğinize gösteren 12 işaret:

1. Statükodan Nefret Etmek:

Nedenini bilmeksizin bir işin gelenekselleşmiş yollarla yapılması hiçbir anlam ifade etmez. Sadece içgüdüsel hareket etmek, tembel tembel oturmak ya da paketleri beklemek istemezsiniz.

2. Çabuk Sıkılma: relationships

Kendinizi kolaylıkla sıkılır bulursunuz ve çevrenizdekiler sizi bir sorun olarak görmeye başlarlar. Aslında sizin yeteneklerinize uymayan ve ilginizi çekmeyen aktiviteler dışında yolunda gitmeyen bir şey yoktur. Bu nedenle bulunduğunuz pek çok derste sıkılırsınız. Dünyanın en zengin adamlarından biri olmak için okulu bırakan Bill Gates’i düşünün.

3. İşten Atılma:

Başkalarının işlerini yapmak konusunda fazla yetenekli olabilirsiniz ya da işinizi kaybetmek gibi hikâyeleriniz olabilir. Başkalarını etkileyebilecek ya da katkıda bulunabilecek bir şeyler yaratmak istediğiniz için çalışmada çok küçük bir payınızın olması ya da etkisiz eleman olmanız oldukça zor olabilir.

4. Adınızın Asiye Çıkması: Rebecca Hendin woman illustrator walk cycle rebel

Sizin için büyük olmak, bilirsiniz, bazen kuralların dışına çıkmak; polislerin kuralların, kanunların, size uygulanmamasıdır. İsyankar ve kural tanımaz olarak tanımlanır, hatta elinizden gelse yer çekimine bile karşı gelirsiniz.

5. Otoriteye Direnme: Hayatınız ailenizden, öğretmeninizden ve patronlarınızdan gelen otoriteye karşı gelmekle geçmiştir. Beraber yaşadığınız ya da çalıştığınız mekânlarda önceden belirlenmiş kurallar size ters gelmektedir.

6. Her şeyi Geliştirmeye Hazır Olmak: Her zaman bir şeyleri nasıl daha iyi yapacağınızı düşünürsünüz. Hatta, bazı şeyleri sizden istenmediği halde daha iyi bir yolla yapmak için fazladan iki liranızı verirsiniz.

7. Kısa Konuşmalar Yapmakta Yeteneksiz Olmak: Herkesin kolayına gelen şekilde kısa görüşmeler yapmakta zorlanırsınız. Kendinizi bu tarz sosyal kalıplara sokan bağlantılarda bulunmak size zaman kaybı gibi gözükür ve sizi oldukça rahatsız eder.

8. Gençlik Yıllarında Eleştirilmek: Çocukluğunuzda ya gençlik yıllarınızda eleştirilmiş, kusur bulunmuş hatta sindirilmiş olabilirsiniz. Fakat bu sizi üstün olmaya iten ve aslında dünyaya dikkate alınması gereken bir güç olduğunuzu gösteren bir durumdur.

9. Takıntılı Olmak: Bir şey yapmaya başladığınızda ilerletmek konusunda sıkıntı çektiğiniz için adınız opsesif/kompulsife çıkmış olabilir. Bunun bir hastalık ya da eksiklik olduğu konusunda kimsenin sizi ikna etmesine müsaade etmeyin. Bütün büyük girişimciler kendi düşüncelerine odaklanmışlardır. Örneğin, ailesi onu yapmaması konusunda ikna etmeye çalışırken Howard Schultz, Starbucks fikrine saplanmış durumdaydı.

10. Yola Tek Başına Çıkmaya Korkutulmak: İçinizdeki girişimcilik ruhu kendi kendine dışarı çıkmak ve bir şeyler yapmak için hep korkutulmuştur. Bu toplumumuzda çok yaygın bir korkudur çünkü hep girişimciliğin “iyi bir iş” sahibi olmaktan daha riskli olduğuna koşullandırılmışızdır. Her ikisinde de öngörülemeyen risklerin olduğu bir gerçektir.

11. Bir Türlü Yan Gelip Yatamamak: Kafanızın içinde dönüp dolaşan düşünceler yüzünden geceleri bir türlü uykuya dalamazsınız. Aklınıza gelen bir fikir sizi rüyanızda bile dürtükleyebilir. Ertesi sabah uyandığınızda kendinizi hala o fikir sizi yiyip bitirirken bulursunuz ve yapmanız gereken işe bir türlü konsantre olamazsınız.

rules12.Kurallara Uyamamak: Sürekli içinizi rahatsız eden bir şeyler vardır. Başkalarından farklı olduğunuz düşüncesine alışana kadar, bu bir problem gibi gözükebilir ya da tam olarak içinizdeki girişimci ruhu dışarı çıkaracak motivasyon olabilir.

 

Başarılı, hatta milyoner girişimcilerin sahip olduğu özellikler için tıklayın.

 

Yorumlara kapalıdır.