Günlük hayatta her şeyin bir önceliği vardır mutlaka. Girişimcilikte de değişen bir şey yok. Özellikle de genç ve girişimciliğe yeni başlamak isteyen girişimci adaylarını ilgilendiren bu kısım onlara çok şey katacaktır. Bu kısımda neler var peki? Girişimci adaylarının öncelik vermesi gereken konular nelerdir? Öncelikle sabırlı ve kararlı olunması gerektiği bu dönemde aceleci olmamak gerekir. Sağlam bir kariyer ve en önemlisi hedeflere giden bu yolda istikrarlı olmak vereceğiniz kararlarda saklıdır.

Devamlılığı sağlamak çok kolay bir işlem değildir. Ancak bu devamlılığı sağlamak yine sizin elinizdedir. Nitekim kafanızdaki kötü, olumsuz düşünceleri atıp yerine daha olumlu düşünceler koymalı ve ilk etapta ulaşılması daha kolay hedefler koyabilirsiniz. Bunun için de ön hazırlık önemlidir tabi.

Ön hazırlık bölümünü iyi geçirmek ve artık “Ben bir girişimciyim.” diyebilmek için bu yazımızda , girişimci adaylarının öncelik vermesi gereken konular başlığı altında bahsedeceğimiz konuları ilk sıraya koymalısınız.

İşte girişimci adaylarının öncelik vermesi gereken konular;

1-Seviyesi Düşürülmeyecek Hedefler Belirlemelisiniz

Man Wearing Blue Suit Jacket Beside Woman With Gray Suit Jacket

Hedefiniz somut bir şeylerin en iyisine, en kalitelisine ulaşmak ise zamanla bu hedefin seviyesi düşebilir. Nasıl mı? Örneğin lüks bir arabaya veya villaya sahip olmak için girişim başlatan kişileri düşünelim. İşlerin zorluğunu gördükçe ve verim de azaldıkça artık o hedeflere ulaşılmayacağını anlayabilir. Dolayısıyla hedeflediği kalitenin altında bir hedefe yönelebilir kişi.

Bu durumdan ise ancak somut hedefler yerine soyut hedefler konularak kurtulunabilir. Bu soyut hedefler ise daha prestijli, saygın ve başarılı iş adamı olabilir. Böyle bir hedefe ulaşmak zaten size maddi olarak çok şey kazandıracak dolayısıyla da somut olan hedeflerinizi de gerçekleştirebileceksiniz.

2-Günlük Rutinler Oluşturmanızda Fayda Var

İnsanlar bir şeye adapte olmakta çok zorlanmazlar. Eğer sizin de büyük hedefleriniz ve çalışma sisteminiz varsa, ki girişimci iseniz bunlar kesinlikle olmalı, günlük rutinlerinizi sabit yaparak gününüzü daha verimli geçirebilirsiniz.

Bu rutinleri sadece iş saatleri içerisinde çalışmak olarak algılamayın. Rutini tüm güne yaymalısınız. Uyanma saatinizden tutun da molalarda içeçeğiniz çaya kadar hepsi için geçerlidir. Bir müddet sonra siz de göreceksiniz ki işleriniz daha bir rayında olacak ve çalıştığınız günden maksimum verim alacaksınız. Nitekim büyük girişimcilerin de bu yöntemi izlediklerinin bilinmesinde fayda var.

3-Çalışma Saatinizi Kendinize Göre Ayarlayın

Square White Analog Desk C Lock

Her insanın tam verim alacağı çalışma saatleri farklıdır. Ancak rekabet kavramı insanları diğer insanların çalıştığı saatte çalışma mecburiyetine sokar. Örneğin sabah çok erken saatlerde kalkmak veya gece geç saatlere kadar çalışmak gibi. Bu, dışarıdan bakıldığında çok doğruymuş gibi görünebilir ancak sırf rekabet diye de verim alacağımız günden sırf bu yüzden verim alamamak en büyük yanlışlardan bir tanesidir.

Kendi çalışma planlarınız içerisinde kendi çalışma prensiplerinizi oluşturmalı ve çalışacağınız saatleri de yine kendinizin, size uygun olan saatlerini belirleyerek seçmelisiniz. Emin olun bunu yaparak daha çok verim elde edeceksiniz.

4-İnsanlara Karşı Dürüst Olmalısınız

İş gereği çalışmalarınıza çok zaman ayırmak zorunda kalabilir dolayısıyla aileniz veya arkadaşlarınızla birlikte olacağınız zaman azalabilir. Bu durumda işlerinizden kopmamanız gerektiğini bilmeli ve ailenize, arkadaşlarınıza dürüst bir biçimde işlerinizin daha öncelikli olduğunu anlatmalısınız. Ancak tüm bağları da koparmayın. Çünkü insanların zihinlerini tazelemelerine, boş vakitleri çeşitli aktiviteler yaparak geçirmelerine ihtiyaçları var. Siz de bu ihtiyacınızdan vazgeçmemelisiniz.

5-Her Zaman Enerjik Kalmaya Çalışın

En ilk önceliğiniz bu olmalı aslında: Enerjik olmak ve yılmadan işinize devam edebilmek. Girişimcilik sürecinde her zaman başarılı olacaksınız diye bir kaide yok. Bunun da farkında olarak herhangi bir başarısızlık durumunda morallerinizi tamamıyla bozmamalı ve işinize aynı enerji ve odaklanmanız ile devam etme gücünü kendinizde bulmalısınız.

Pes etmemek en önemlisidir. Çünkü girişimcilik sektörüne başlayan binlerce, on binlerce kişi bir başarısızlık karşısında hemen pes ederek girişimciliği bırakmış ve devamını getirmemiştir. Siz de bu duruma düşmemek adına enerjinizi yüksek tutmalı ve çalışmalarınıza daha fazla odaklanmalısınız.

Daha İyi Odaklanmak İçin Neler Yapılabilir?

İşlere daha iyi odaklanmak için hangi yöntemler kullanılabilir? Veya hangi çalışma ortamları sizin işe olan odaklanmanızı artırabilir?

Bilindiği üzere girişimciler çalışmalarını şirket ortamlarında, ofislerde sürdürür. Burada ofislerin kişiye sunacağı imkanlar da önemlidir. Çünkü bulunduğunuz ortamda rahat çalışmak sizi ileriye götürebilir. Rahat olmaktan kastımız ise kendinizi tamamen işe vermeniz ile alakalıdır.

Kamara, sizin rahat çalışmanız için gereken ofis ortamlarını size sunarak işe odaklanmanızı artırır ve başarılı olmanız için gerekli fırsatları da oluşturur. Binden fazla mutlu müşterisine, şirketlere ve derneklere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren Kamara’da uygun fiyatlara ofis kiralayarak zamandan kazanabilir ve kazandığınız zamanları işlerinizde kullanarak daha verimli bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz.

Kamara’da ofis kiralamakla beraber yararlanacağınız imkanlar ise;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet fırsatı
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Bahsettiğimiz üzere tüm bu imkanlar eşliğinde zamandan tasarruf sağlayacak ve işlerinize daha iyi odaklanarak başarılı olma yolunda istikrarlı bir şekilde yürüyeceksiniz.

Çalışmalarınızın daha kolay bir şekilde yürütüleceği Kamara’da sosyal çevreniz de artacak. Sizin gibi girişimcilerle tanışma fırsatı yakalayacak ve işten kalan zamanlarda Kamara’da yer alan teraslarda yine Kamara tarafından sınırsız çay, kahve eşliğinde sohbetler kurabileceksiniz.

Böylelikle hem işinizle alakalı olabilecek sorunlara çözüm bulacaksınız hem de yeni şeyler öğrenerek kendi gelişiminize katkıda bulunacaksınız.

Girişimci adaylarının öncelik vermesi gereken konular arasında ofis tercihlerini de eklemek yanlış olmaz. Çalışma ortamını iyi belirleyerek en yüksek verimi alan girişimciler başarı ile tanışmış olur.

Sonuç olarak girişimci adaylarının öncelik vermesi gereken konular genel anlamda bunlardan oluşmaktadır. Siz de bu başlıkları çalışma hayatınıza entegre ederek işinizde emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.