Günümüzde girişimcilik hızla yayılmakta ve neredeyse herkesi etki altında bırakmaktadır. Bunun etkisiyle de çoğu kişi kendi işini kurup sonucunda başarılı olmak ister.

Girişimcilik bir nevi çalışma ve performans koşullarını kendinizin ayarlayabileceği rahat bir ortamdır. Ancak bu düşünüldüğü kadar kolay değildir.

Girişim Öncesi 5 Soru

ile fikir edineceğiz. Aslında girişimci olmak basittir ancak başarılı olmak öyle basit değildir. Girişimciliğe başlamadan önce bazı soruları kendinizce cevaplandırabiliyor musunuz?

Bir girişime başlamadan önce soracağımız beş soruya da evet diyebiliyor musunuz ? Bu yazımızda girişimciliğe adım atacak kişilerin girişimcilikten önce “evet” demeleri gereken 5 soruyu ele aldık.

1- Yeterli Sermaye İçin Risk Alabilecek misiniz?

Girişimciliğe başlarken ortaya koyacağınız sermaye başarınızı etkilemede çok önemli olmasının yanında risklidir de. Finansal bir risk, işlerinizi tam olarak oturtana kadar her daim peşinizde olacaktır.  Bu nedenle planlamanız kısa vadeli değil de uzun vadeli olmalı, girişiminize ucu ucuna yeten bir sermaye kurmamalı ve daima sürprizlere açık olmalısınız. Çünkü işler her an tersine de dönebilir. Tüm bunların yanı sıra, girişiminize yapacağınız tüm harcamaların ve yatırımların boşa gidebileceğini düşünmeli ve buna hazırlıklı olmalısınız. Bu soruya evet cevabını verip bu cesareti kendinizde görürseniz girişimcilik için ilk adımı atmış olursunuz.

2- Sorunlar Karşısında Destek Alabileceğiniz Kişiler Var mı?

İş kurmak heyecanlı, eğlenceli ve bir o kadar da yorucu bir serüveni beraberinde getirir. Sonuç olarak uzun bir süreçtir. Bu uzun süreç içerisinde bir çok alanda sorunlarla karşılaşacak ve çoğu zaman bunalacaksınız. Hatta bazen “bu işe hiç başlamasa mıydım?” gibi soruları kendinize yöneltip pişmanlık da yaşayacaksınız. Bu durumlarda ihtiyacınız olan tek şey ise bu sorunlara birlikte çözüm üretebilecek insanların çevrenizde olmasıdır. Girişimciliğe başlarken yanınızda birilerinin bulunması girişimciler için çok iyi olacaktır.

3- Başarısızlıklara ve Defalarca Düşmeye Hazır mısınız?

Bir kere şunu iyi kavramalısınız ki her zaman başarıya ulaşacak değilsiniz. Özellikle de ilk girişiminizi  yapıyorsanız defalarca düşmeye, başarısız olmaya ve pes etmekle etmemek arasında gidip gelmeye, kısacası rahat olmamaya hazır olmalısınız. Uzun süreçte çeşitli nedenlerden dolayı çok kere kötü duruma düşeceksiniz. Önemli olan bu olumsuz durumlar karşısında sizin ne tepki vereceğinizdir. Karşınıza çıkan ilk olumsuzlukta pes eden mi yoksa tüm bu olumsuzluklara rağmen tekrar ayağa kalkmaya çalışan mı olacaksınız? Unutmayın ki ayağa kalkmaya çalışan kişi yoluna dolu dizgin devam ederek bir şekilde başarıyı yakalar.

4- Sosyal Hayatınızı Geride Bırakmaya Hazır mısınız?

Özellikle ilk zamanlarda işinizi düzene koymak için onlarca plan yapacaksınız ve kendinizi işinizin merkezinde bulacaksınız. Tamamen sosyal hayattan uzak bir şekilde hem de. Eğer bir de yaptığınız planlar boşa çıkar ve başarısız olursanız bu sefer daha fazla çalışmak  ve işinize daha çok zaman ayırmak zorunda kalacaksınız. Bu durumda ailenize, arkadaşlarınıza, hobilerinize ve diğer yapmaktan zevk aldığınız şeylerden uzak kalacaksınız. Eğer böyle yoğun bir tempoya ve sevdiklerinizi arkada bırakmaya hazır değilseniz, iş kurma fikrinizi tekrar gözden geçirmelisiniz.

5- Lüks ve Rahat Yaşamınızdan Uzaklaşmaya Hazır mısınız?

İş kurulum aşaması ve beraberindeki süreç o kadar yoğundur ki, kimi zaman eve bile gitmeye fırsat bulamayacak iş yerinde sandalyelerin üzerinde veya başınızı masaya koyarak uyumak zorunda kalacaksınız. Hatta yemek düzeniniz de bozulabilir ve hayatınızdaki konfor düzeyinden bir süreliğine ayrı kalabilirsiniz. Eğer rahatıma düşkünüm derseniz ve çile çekmeye hazır değilseniz, iş kurmaya da hazır değilsiniz demektir!

Bu Girişim Öncesi 5 Soru yazımızın kısa ve net özeti şu ki; girişimcilik öyle düşünüldüğü kadar kolay bir iş değildir.

Girişimcilik için bir takım planların yanı sıra, başınıza gelebilecek her şeye hazırlıklı olmalısınız.

Yukarıda bahsettiğimiz 5 soruya da “evet” cevabını verebiliyorsanız girişimciliğe hazırsınız demektir.

Kaynak: Girişimci Kafası

Yazı serimize devam etmek için bunlara bakabilirsiniz.

Girişime Hazır Olma Göstergeleri

Pozitif ve Motive Olmak