Girişimcilik, girişimci için yeniden doğmak gibidir adeta. Hayata gözlerini yeni açan bir bebek misalidir aslında. Çünkü yeni bir alan, keşfedilmesi gereken yeni tecrübeler ve iletişim kurulacak onlarca belki yüzlerce insan… Hepsi girişimci için yeniliklerle dolu olan bir serüvenin başlangıç noktasıdır bir bakıma. İşte gençlerdeki girişimcilik hayali temelde bu nedenle açıklanır. Yeni bir hayat, sorumluluklar, riskler, yeni insanlar ve hayat tecrübesi.

Dışarıdan bakıldığında çok hoş gibi gelebiliyor. Özellikle de şimdiye kadar adından söz ettirmiş başarılı girişimcilerin girişimleri girişimciliğe yeni soyunmuş bir kişi için ayrı bir özgüven kaynağıdır. Özel sektörün de gelişmesine bağlı olarak bu hedefler, hayaller ve istekler gün geçtikçe daha da artıyor. Girişimci olmak isteyen binlerce üniversite öğrencisi/mezunu vardır.

Yazımızda girişimciliğe, genç girişimcilerin yol haritasına ve girişimciliği hedefleyen bu kişilerin neden girişimcilik sorusunun yanıtlarına değineceğiz.

Girişimcilikten Gelen Özgüven

camera, collage, photo

Girişimci olmakla birlikte kişide özgüven de artar. Özellikle girişiminde başarı kapılarını açmış ve belli bir gelir elde etmeye başlayan girişimcilerde bu özgüven daha da artmakta ve istikrar da sağlanmaktadır. Bu özgüven kişide daha çok başarma hissi ve işine daha çok bağlanma duygusunu da geliştirmektedir. Bu noktada girişimciler, özellikle başarıya aç genç girişimciler, işlerine daha iyi odaklanarak girişimlerinin peşinden giderler.

Başarıya Kendi Ayakları Üstünde Ulaşmayı Amaçlaması

Bahsettiğimiz üzere özgüven insanı başarıya ulaştırmada daha bir etkin rol oynar. Bu kazanılan özgüven sayesinde de insan artık ayakları üstünde durmayı ve destek almadan ilerlemeyi görmek ister. Nitekim bu gençlerde, mezun olduktan sonra daha fazla görülmektedir. Artık yetişkin, sorumluluklarını bilen ve hayat mücadelesine hazır olan her birey ayakları üstünde durmasını gerektiğini de anlar. Bu yüzden de kendi işini kurarak bir şeylere yani girişimine başlar ve farklı bir hayat tarzına başlar.

Heyecan ve Tutkular

Özellikle gençliğin vermiş olduğu bu heyecan ve tutku insanı daha çok harekete geçirir. Girişimcilerin hayat hikayeleri, yapmış olduğu girişimler, piyasadaki hizmetleri yeni ve genç girişimci adayları etkiler ve onlar da bu yoldan ilerlemek ister. Çoğu kişi heyecanına yenik de düşer ancak iradesini ve ne yapması gerektiğini bilen herkes bu heyecanı olumlu yönde kullanarak işine de yansıtır aynı heyecanı.

Deneyerek Öğrenme

Her girişim başarılı olacak diye bir kural yok elbette. Bu işte kendini denemek isteyenler, ne yapabildiğini görmek isteyenler de mevcut. Deneyerek bu işte ne kadar yeterli olduğunu gören kişiler kendi sonuçların a göre ya devam eder girişimlerine ya da bırakır. Ancak tavsiyemiz, eğer ciddiyseler ve gerçekten istiyorlarsa devam etmeleridir. Çünkü girişimcilikte başarısızlık, özellikle de gençseniz ve ilk başlardaysanız, çok normaldir. Bu başarısızlıklar insanda mutsuzluğa ve umutsuzluğa sebep olmamalı. Her seferinde bir daha deneyerek üzerine koymalı ve girişimcilik yolculuğuna öylece devam etmelidir.

Kendi İşini Kurma Hayali

Photo of Man Holding a Book

Mühendislik, mimar, yönetici, müdür, muhasebeci ve sayamadığımız bir çok meslek grubu… Yıllar ilerledikçe yeni üniversiteler  açılıyor veya mevcut üniversitelerde bölümler artıyor. Dolayısıyla da üniversitelere yerleşen öğrenci sayısı, yani gelecekteki girişimci adayları daha da çoğalıyor. Bahsettiğimiz bölümler ve daha fazlasında eğitim gören, mezun olan ve bunlarla da yetinmeyip kendini geliştirmeye devam eden kişilerde kendi işini kurma hayali oluşuyor ister istemez. Herhangi bir kuruma, kişiye bağlı kalmadan kendi yetenekleri ve çabaları doğrultusunda işini kuran/kurmak isteyen genç girişimciler de mevcuttur.

İşinizi Kaliteli ve Güvenilir Ofislerde Kurun!

Girişim fikriniz kadar girişimini kuracağınız konum ve ofis de önemlidir. Çünkü piyasaya açılmanız, insanların sizi tanıması, bilmesi ve geniş bir müşteri ağına sahip olmanız için bu gereklidir. Neden mi? Çevrenizde ne kadar çok girişimci olursa o kadar çok iletişiminiz olur ve bu vesilelerle daha çok müşteri kazanabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Ofisinizi Kamara’ya taşıyarak hem en iyi konumlarda çalışma fırsatını ele geçirirsiniz hem de sizin gibi yüzlerce girişimciyle tanışma fırsatını da yakalamış olursunuz.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, derneklere, girişimcilere ve firmalara hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmetleri sunarak daha iyi ortamlarda çalışmalarını sağlayan bir kuruluştur. Ayrıca toplantı salonlarını da girişimcilere sunarak daha iyi ve kaliteli bir toplantı ortamı hizmeti de sunar.

Kamara’da hizmetler bunlarla da bitmiyor. İşte Kamara’da karşılaşacağınız diğer hizmetler;

 • Rahat ve ergonomik ofis mobilyaları,
 • Profesyonel sekreterya hizmeti,
 • Resepsiyon hizmeti,
 • Yine Kamara tarafından ofislerinizin temizlik ve düzeni sağlanmaktadır,
 • Aradığınız tüm ofis ekipmanları,
 • Tüm faturalar ofis kirasına dahil,
 • Fiber, hızlı internet,
 • Telesekreter,
 • Sanal ofis seçiminde stopaj vergisi ödemezsiniz,
 • Yeni arkadaşlıklar, komşuluklar,
 • Kamara tarafından sınırsız çay ve kahve servisleri

Görüldüğü üzere Kamara ofislerinde bir çok imkan ile işleriniz, girişimleriniz daha da kolay bir şekilde devam edecektir. Hem de zaman ve para konusunda zararınız da olmayacaktır, üstelik tasarruf edeceksiniz.

Nitekim ofis ekipmanlarınız, mobilyalarınız, temizlik ve düzen Kamara tarafından sağlanmakta ve sizin ekstra masraflar harcamanıza gerek kalmayacak bunlara ekstra zaman da harcamayacaksınız.

Ayrıca ofisinizin düzeni ve temizliği müşterileriniz, ziyaretçileriniz tarafından dikkat çekilerek daha fazla müşteri kazanmanıza vesile olacaktır. Bir de genç girişimci olmanızın avantajını da kullanarak bu müşteri sayısını artırabilirsiniz.

Burada gençlerdeki girişimcilik hayali büyük önem taşır. Bu hayalin sınırı da yine genç girişimciler tarafından belirlenmektedir. Bu hayal ve hedefler doğrultusunda zemine sağlam basan ve iradesini iyi kullanarak planlamasını iyi yapan girişimcileri güzel bir girişim serüveni de beklemektedir. Büyüklerinden, idollerinden alacakları motivasyon ve desteklerle de kendilerini geliştirmeli ve en iyisini hedeflemelidir.

Gençlerdeki girişimcilik hayali kaliteli ofislerle çalışmakla da birleşince ortaya kaliteli ve kullanışlı ürünler de çıkmaktadır. Bu gençlerdeki girişimcilik hayali kendileri adına ulaşılmaz olmamalı. Hayali hedefe dönüştürmeli ve o noktaya ulaşmakta kararlı olmalıdır.