Girişimci olmak için illa belli bir yaşa mı gelmek gerekir sizce? 20-25 genç yaşlarda girişimcilik ile kariyer yapılmaz mı veya?

Bir çok başarı hikayesinde henüz lise dönemlerinde bile parlak fikirlere sahip öğrenciler, fikirlerini hayata geçirdiklerini görmüşüzdür.

Çoğu işlerin kolaylaşması adına, teknolojiden de yararlanarak geliştirilen icatların çoğu da üniversite öğrencilerine ait. Bu örneklerden de anlaşılacağı gibi genç yaşlarda girişimcilik uzak değildir.

Elbette ki girişimcilikte tecrübe önemlidir ancak en az tecrübe kadar genç kesimin göstereceği cesaret ve özgüven de önemlidir. Nitekim bu cesaret o kişilerde istikrarı da getirecektir.

Bu da o kişilere tecrübe kazandıracaktır. Dolayısıyla başarı kendiliğinden belirecektir. Her şey aslında bir fikirle başlıyor, devamı ise zincirin halkaları gibi birbirine bağlı niteliklerdir.

Peki siz bu zinciri elinize almak istemez misiniz? Bahanelerin arkasına sığınmanıza da gerek yok.

Çünkü çoğu girişimcilik başarı öyküsünde, başarılı kişilerin yokluktan geldikleri ve sürprizlere imza attıkları mevcuttur. Bu, sizin için en büyük güç olmakla birlikte en iyi de örnektir.

Genç yaşlarda girişimcilik elbette kolay değildir. Ancak zorluğu yenmek de sizin elinizde. Bir kaç ipucu ile genç yaşlarda girişimci olmanın sorumluluğunu kaldırabilirsiniz.

Yazımızda değineceğimiz ipuçlarını hayatınıza endeksleyerek iş yaşantınızda zorluk çekmeyeceğinizi umuyoruz. İşte genç yaşlarda girişimcilik için ipuçlarımız;

1-Deneyimsizlik Sizi Korkutmasın

Henüz iş yaşamının başlarındasınız ve tecrübeniz yok denecek kadar azdır. Bu da ister istemez sizin moralinizi bozabilecek düzeydedir. Ancak hiç oralı olmanıza gerek yoktur. Yatırımınız için deneyimin önemli bir etken olduğunu da unutmamalısınız tabi. Peki ilk etapta bu sorunu nasıl aşabilirsiniz? Alanınızda deneyimli biri ile ortaklık kurarak başlayabilirsiniz. Ondan öğreneceğiniz bilgileri kendi iş hayatınızda uygulayarak da deneyiminizi şekillendirebilirsiniz. Bu sayede ilk adımı atmış olursunuz. Bilgi birikiminiz de zamanla artarak işinize daha çok hakim olursunuz.

2-Güvenilir Bir Profil Her Şeye Değer!

İşe başlamadan daha bir imajınızın olması gerekmektedir. Bu imajın da güvenilir olması size çok şey kazandıracaktır. Örneğin işinize yarayacak, size katkı sağlayacak yatırımcılara ihtiyaç duyduğunuzda onlara vereceğiniz güven ile onları daha kolay ikna edebilirsiniz. Ayrıca çalışacağınız iş arkadaşlarından tutun da müşterilerinize kadar herkese bu güvenilirliğinizi aşılamalısınız. Nihayetinde kazanan siz olacaksınız. Aksi durumunu düşündüğümüzde gereken desteği göremez, iş ortamında anlaşmazlıklar yaşayabilir ve müşterilerinizi kaybetme noktasına da gelebilirsiniz. Güvenilir olmak belki de girişimcilikte en önemli husustur.

3-Risk Almalısınız

Photo of a Woman Thinking

Çoğu yazımızda belirttiğimiz şey aslında. Ancak üstüne vurgulanması gerektiğinin altını çizmek isteriz. Çünkü çoğu başarılı girişimci risk alıp fedakarlık göstererek bir yerlere ulaşmışlardır. Bu da onları değerli kılmıştır. Aslında olumsuz anlamda en büyük risk, risk almamaktır. Her şeyi garantici bir yol izleyerek yapmaya çalışır ve rahata alışırsanız bir yerde patlak verebilir. Ki belirttiğimiz üzere bu, olumsuz anlamda en büyük risktir. Bu tür olumsuzluklarla ve bu olumsuzluğun doğuracağı zararlarla karşılaşmamak adına kritik noktalarda risk almalı kararlarınızda net olmalısınız. Belki de girişimciliğin farkı burada belli oluyor.

4-Heyecanınıza Yenik Düşmeyin

Her yeni başlangıç kişide heyecan yaratır. Önemli olan ise bu heyecana yenik düşmemek. Henüz sıfır noktasında olduğunuzu unutmayın. Bu noktada alacağınız kararların geleceğinizi etkileyeceğini de unutmayın. Acele kararlar vermemeniz gerekir. Belli bir planınızın olması, geleceğinizi şekillendirirken nerede ne yapacağınızı da en iyi şekilde bilirsiniz. Yani, bu sistemi siz kurmalı, siz oturtmalı ve yine siz yönetmelisiniz. Belli bir şeylere ulaşırken de heyecan artık yerini mutluluğa ve daha çok isteğe bırakacaktır. Ancak bu tutkuyu heyecanı kaybetmemek de önemli. Bütün bu her şeyi dengede tutarsanız iş yaşantınız çok daha kolay olacaktır.

5-Bu, Son Olmayacaktır

Belki de ilk değildi bu girişiminiz. Çoğu girişim bir kaç yıl içinde başarıya ulaşamadığı için bitme noktasına gelmektedir. Çoğu da iflas nedeniyle batıyor. Bitme nedenleri farklılık gösterebilir girişimlerde. Siz de girişimlerinizi son olarak değerlendirmemelisiniz. Özellikle genç yaşlarda girişimcilik için bu çok önemlidir. Moral, motivasyon açısından.

Genç kesimdeki bu heyecan, tutku, istek bir başarısızlıkla yerini karamsarlık, umutsuzluğa bırakabilir. Çoğu kişi bu işin olamayacağını ileri sürüp yarıda bırakırken iradeli, sabırlı ve kararlı kişiler de tüm bu olumsuzluklara rağmen devam etme peşindedirler. Bu tür ihtimalleri de göz ardı etmemek lazım girişimciliğe başlamadan önce. Hepsinin olabileceğini unutmadan yola çıkmak gerekir.

Başarısızlığın nedenlerinden biri de ilk başlarda fazla maliyet, gereksiz zaman harcamaları ve oturtulmamış sistemle birlikte yetişmeyen işlerdir. Bu ateş çemberi içine düşmemek için ofis tercihinizi, iş alanınızı çok iyi belirlemeniz gerekmektedir.

Kamara Genç Girişimcilere de Bünyesinde Yer Ayırıyor!

Girişimci Aday Kamarada

Belirttiğimiz üzere ofis tercihi girişimciler için çok önemlidir. Çünkü ofisler artık onlar için bir ev gibidir. Günün büyük bir kısmını ofislerde geçirmelerinden dolayı büyük önem kazanır. Peki ofis ortamı, çevresi, düzeni nasıl olmalıdır? Ofis seçerken tüm bu kriterleri göz önünde bulundurmalısınız.

Kamara ofislerinde sizin için her şey var! Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, şirketlere, firmalara hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir kuruluştur. Ayrıca bünyesindeki çalışanları mesleğine göre ayırt etmeksizin ofislerinde yer veriyor. Yani ister mühendis olun ister psikolog kendi ofisinizi kurmak istiyorsanız Kamara ofislerine uğramanızda fayda var.

Özellikle genç bir girişimci olarak ilk ofis deneyiminizi Kamara’da seçmeniz sizin için çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Fiziki olarak ofiste çalışmak isteyenler için hazır ofis veya paylaşımlı ofisler; freelancer, home-office çalışmak isteyenler için ise sanal ofisleri tercih edebilirsiniz.

Kamara’da Girişimci Olmanın Avantajları

Ofisinizi Kamara’ya taşıyarak bir çok avantajdan yararlanabilirsiniz. Bu avantajlar doğrultusunda da hem zamandan kazanmış olacaksınız hem de fazla maliyetli bir durum olmayacak sizin açınızdan. İşte Kamara’da girişimci olmakla yararlanacağınız özellikler:

  •  Rahat ofis ortamı,
  • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları,
  • Tüm ofis ekipmanları hazır bir şekildedir,
  • Temizlik hizmeti Kamara’ya aittir,
  • Profesyonel sekreterya hizmeti,
  • Fiber hızlı internet,
  • Tüm faturalar kiraya dahildir,
  • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödenmez,
  • Onlarca girişimci ile arkadaşlık, komşuluk kurma fırsatı,
  • Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramı

Dışarıdan gelen paketler, kargolar, sürekli sizin adınıza gelen telefonlar derken bunlarla ilgilenmekle bir hayli zaman harcayacaksınız ve işlerinizi geciktireceksiniz. Kamara tarafından tarafınıza alanında profesyonel bir sekreter verilerek tüm bu işleri sizden önce karşılıyor ve size yönlendiriyor.

Ayrıca temizlik gibi uğraşlarla da ilgilenmeyerek zamandan kazanmış olacaksınız. Hem de ofisiniz düzenli, temiz ve kullanışlı olacaktır.

Ayrıca gerektiğinde toplantı yapabilmek için Kamara tarafından size sunulan toplantı salonlarını da kullanabilir daha rahat ortamlarda toplantılarınızı düzenleyebilirsiniz.

İşe odaklanma konusunda daha avantajlı olacaksınız. Bahsettiğimiz tüm işler gerçekleşirken siz zamanınızı işlerinizde yoğunlaştıracak ve daha iyi bir performans sergileyeceksiniz. Bu da sizi başarıya götürecek kilit hamlelerdir.

Kamara’nın genç girişimciler de dahil olmak üzere tüm girişimciler için sunduğu tüm bu fırsatları değerlendirerek ofis tercihinizi Kamara tarafından kullanabilirsiniz.

Genç yaşlarda girişimcilik için tüm bu ipuçlarını girişime başlamadan önce değerlendirmelisiniz. Zaman kavramının önemini de unutmamanız gerekir.

Plan, zaman ve yönetim sizin iş hayatınızda vazgeçilmezleriniz olacaktır. Kamara ofislerinde tüm bu yöntemleri kullanarak istediğiniz başarıya ulaşmanız dileğiyle…