Girişimcilik dünyasında sürekli değişen ve gelişen olaylar, durumlar görülmektedir. Bu değişime ayak uydurmak ve girişimciliği yaşamak için de girişimcilerin çok uğraş göstermesi gerekir. Bu uğraşı gösterebilecek kadar da bazı özellikleri kendinde taşımalı girişimci. Özellikle genç ve kendini genç hisseden girişimciler bu noktada biraz daha avantajlıdır. Çünkü olabilecek değişim ve gelişmelere karşı daha çabuk karar verebilirler daha çabuk olaya adapte olabilirler.

Peki sadece bu özelliklerle mi diğerlerinden ayrılıyor genç girişimciler? Bu yazımızda genç ve kendini genç hisseden girişimciler hangi özellikleri ile daha ön planda olurlar bunlara değineceğiz.

1-Çabuk Toparlanabilme

İşlerin devam ederken zamansız bir engelin çıkması karşısında girişimcilerin nasıl tepki vereceği oldukça önemlidir. Eğer kararında şüpheye düşmez ve kararının arkasında duran bir girişimciyseniz olayı çözmek için büyük bir adım atmışsınız demektir. O an ikilemde kalan veya kararına güvenemeyen girişimci olduğunuz zaman olaylar daha zora girebilir ve hem işinizden hem de zamanınızdan olabilirsiniz. Bunun önüne geçebilmek için olayların etkisinde kalmamalı ve soğukkanlı olmalısınız.

2-Geleceğe İstekli Gözlerle Bakmak

Girişimcilik sektöründe uzun yıllar da yer alabilirsiniz kısa süredir de, bu hiç fark etmez. Eğer işten keyif alamıyorsanız, sizde bir isteksizlik ve doyumsuzluk başladıysa bu işe nasıl devam edeceğiniz konusunda da şüpheye düşersiniz. Bu noktada genç ve kendini genç hisseden girişimciler her zaman için istekli tavırlarını ortaya koyarak geleceğe umutla ve sabırsızlıkla bakarlar. Zaten bu davranış başarı için yeterli bir sebep değil mi? Bulunduğu konumdan geleceği şekillendirmek, işinde istekli olmak ve gelebilecek zaferler karşısında sabırsız olmak sizi diğerlerinin bir adım önünde tutacaktır.

3-İşe Tüm Dikkatleriyle Odaklanmak

Baktığımız zaman işe büyük bir istekli ve sabırsız olan biri için işe odaklanmak hiç de zor değildir. Çünkü onu işinden alıkoyacak nedenler de engelleyemez. Gerek aileden sebepler olsun gerekse de rakip firma veya girişimciler olsun bunlara bakmaksızın işine odaklanırlar ve kendi yollarını kendiler çizerler.

4-Farklı Düşünmeye İstekli Olmak

Bu girişimcilerin tek bir düşüncesi olamaz. Her türlü yeniliğe ve gelişime ayak uydurabildiklerinden düşüncelerinde de değişiklikler olabilir. Değişikliklerden kastımız kararsızlık değildir. Sadece sabit bir noktada olmamak ve gelişen dünya içinde farklı sistemler geliştirebilmektir. Farklı sistemler neler olabilir peki? İşin boyutuna göre vereceğiniz kararlar sizin olaylar üzerinden farklı düşündüğünüze ve farklı stratejiler geliştirdiğinizi göstermektedir. Tek bir noktaya bağlı kalmadan esne davranabilmek belki de sizin ve şirketiniz için bir dönüm noktası olabilir.

5-Alışılmışın Dışına Çıkmak

Bu tarz girişimcilerin sabit bir düşünce kalıplarının olmadığını belirtmiştik. Peki iş ve yaşam tarzları? Onlar da öyledir. Girişimcilik denildiğinde akla sürekli çalışmak, uzun süren toplantılar gelebilir. Bahsettiğimiz girişimcilerde bu kurallar olmayabilir. Belki farkındalık yaratmak için belki de işlerin değişimine göre böyle sabit bir çalışma sistemleri yoktur. Aslında işlerin gelişimi girişimcilerin çalışma düzenlerini etkileyen önemli bir etkendir.

6-Çok Kültürlü İlişkiler İçinde Bulunmak

Man and Woman in Front of Laptop Computer

Bilindiği üzere günümüz teknoloji çağı olarak nitelendiriliyor. İşlerin ilerleyişi ve insanlar arasındaki ilişkiler bile artık sanal ortamlara taşındı diyebiliriz. Önemli olan bu teknolojiyi yararlı ve etkili kullanmaktır. Bunun yanı sıra girişimcilikte yeni insanlar tanıyacak ve çoğu kişiyle ister istemez iletişime geçeceksiniz. Girişimci olmak da bunu gerektirir aslında. Yeni insanlarla tanışmaktan ve onlarla iletişime geçmekten çekinmemelisiniz. Bunun yanında teknolojiyi de iyi derecede kullanıyorsanız sosyal bir girişimci olarak da nitelendirilebilirsiniz.

7-Tatmin Olmak Çok Kazamaya Bağlı Değildir

Çoğu girişimci için başarı ölçütü farklılık gösterebilir. Kimisine göre çok para kazanmakla nitelendirilirken kimisine göre de alınan başarıya göre nitelendirilebilir. Ancak genç ve kendini genç hisseden girişimciler çok da paraya bakmazlar genelde. Elbette ki para kazanmak da önemli bir ölçüt olsa da onlar için başarı ve itibar ön plandadır. Sürekli değişen ve gelişen girişimcilik sektöründe başarıyı kovalamak ve adından söz ettirmek için gerekli olan da budur zaten. Başarı geldikçe tatmin olmaktır.

Başarının Kriterleri Nelerdir?

Başarıyı kovalayan ve sürekli gelişmeyi hedefleyen genç girişimcilerin bu başarıyı elde etmeleri için zeminlerini iyi hazırlamalıdırlar.

İyi bir ekibinizin olması ve iyi bir çalışma ortamında işlerinize devam etmeniz başarının çekirdeğini oluşturacak etkenlerin başında gelir.

Genç girişimcilerin özelliklerini sayarken işe tüm dikkatleriyle odaklanmaktan ve sosyal girişimci olduklarından bahsettik. Bu ortamı her yere sağlayabilirler mi peki? Ya da bu ortama ulaşmak gerçekten çok mu zor?

Kamara Ofislerinde Hepsi Çok Kolay!

Teknolojiyle iç içe olmak, insanlarla iletişim halinde olup yeni şeyler öğrenmek ve en önemlisi işine odaklanmak için en iyi seçenek Kamara ofisleridir.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, firmalara ve derneklere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis gibi çalışma ortamları imkanı sunan bir kuruluştur.

Girişiminizin türüne göre ofisinizi seçerek işinize başlayabilirsiniz.

Kamara’da Sizleri Bekleyen İmkanlar

Kamara, bu hizmetleri sunmakla birlikte siz girişimciler için çeşitli imkanları da sağlar. Bu imkanlardan bahsedecek olursak;

  • Rahat çalışma alanları,
  • Resepsiyon,
  • Profesyonel sekreterya,
  • Ofis ekipmanları,
  • Temizlik hizmeti,
  • 7/24 güvenlik,
  • Telefon, su, elektrik gibi faturaların tümü kiranın içinde,
  • Fiber internet,
  • Sınırsız çay, kahve ikramı

Bu imkanlardan Kamara ofislerinde çalışırken faydalanabileceksiniz. Bunlarla birlikte çok kolay ve etkili bir iş yaşamı da süreceksiniz. Nasıl mı?

Kamara tarafından sunulan profesyonel sekreterler sayesinde siz dışarıda olsanız bile sizin adınıza gelen evraklar, kargolar karşılanacak; telefonlarınız geri çevrilmeyecektir. Bunların yanı sıra yine gelen müşterileriniz en iyi biçimde sekreterler tarafından karşılanarak en iyi hizmetler sunulacaktır. Bu sayede siz hem müşteri kaybı yaşamayacaksınız hem de zamandan kazanacaksınız.

Aynı şekilde sosyal girişimcilikten bahsettik. Kamara ofislerinde sizin gibi çalışan yüzlerce girişimci mevcuttur. Bu kişilerle arkadaşlık, komşuluk kurarak iletişime geçebilir, işten kalan zamanlarda iş hakkında sohbetler edebilirsiniz. Böylelikle hem yeni insanlar tanımış olacaksınız hem de farklı sektörlerden yeni bilgiler edinmiş olacaksınız. Bu, sizin gelişiminiz açısından da önemli bir etken oluşturacaktır.

Siz de bu imkanlardan yararlanmak ve yeni insanlarla çalışmak için, en önemlisi işinize daha iyi odaklanarak başarıya ulaşmak için Kamara ofislerine uğramalısınız.

Sürekli değişen ve gelişen girişimcilik sektörüne ayak uydurmak tamamen sizin elinizdedir. Siz de genç ve kendini genç hisseden girişimciler olarak farkındalık yaratmak ve başarılar elde etmek için belirttiğimiz adımları uygulamalı ve hayatınızda yer etmelisiniz.