Girişimciliğe başlarken ki temel amaçlardan biri muhakkak başarılı olmak ve büyük paralar kazanmaktır. Ancak bunun kolay olunmayacağı girişimciler tarafından bilinmelidir. Başarılı olmak, genellikle hedeflerine ulaşmış insanlardan bir şeyler öğrenmek demektir. Başarılı olan girişimcileri, insanları takip ederek yürüdüğü yoldan gitmeye çalışmak da önemlidir. Hata yapmamaya çalışmak ve başarıya endekslenmek için ayrı bir motive olmak gerekir.

Ancak çoğu insan bu şekilde bir akıl hocası bulamaz ve kendi akıl hocalığını yapmak zorunda olur. Bu yazımızda işe atılmanıza yardımcı olabilecek, genç ve hırslı girişimciler için 10 tüyodan bahsedeceğiz. Dilerseniz başlayalım.

1. Kendinize meydan okuyun 

Richard Branson, en büyük motivasyonunun sürekli olarak kendisine meydan okumak olduğunu söylüyor. Kendinize sürekli hedefler koyun ve daha önce ulaştığınız başarıların üzerine çıkmaya çalışın. Her gün  gerek işiniz hakkında gerek se sosyal hayattan yeni şeyler öğrenmeye bakın.  Sürekli kendinizi kontrol edin ve sonunda başarıya ulaşın. Kendine meydan okumak ve kendinin rakibi olmak budur aslında.

2. Önemsediğiniz İşi Yapın

Aynı anda birden fazla işe de yoğunlaşabilirsiniz sadece tek bir işe de. Bu iş veya işlerden ne kadar verim alacağınız tamamen size bağlı. Ancak inandığınız tek bir işe yoğunlaşmak sizin için her zaman iyi olacaktır. Çok iş yaparak az verim ve sonuç almak mı yoksa tek bildiğiniz bir işe odaklanarak alacağınız tam verim ve başarıyı mı tercih edersiniz?Steve Jobs, hayatınızdan zevk almanın tek yolunun inandığınız işi yapmak olduğunu belirtiyor.

 

 

3. Risk Alın

Girişimciliğe başlarken ki gerekli adımları daha önceki yazılarımızda da belirtmiştik. Girişimcilik için temel adımların sermaye, öz güven, iş planı ve risk almak olduğunu unutmayın. Risk alarak belki o an bir şeyler kaybedeceksiniz ama kazanacağınız prestij ve başarılar aynı zamanda kazanacağınız paralar kaybettiğinizin kat kat telafisi olacaktır. Risk almaktan sakın korkmayın.

4. Kendinize İnanın

 

Henry Ford’un ünlü sözünde olduğu gibi, “İster yapamayacağınızı, ister yapabileceğinizi düşünün. Haklısınız.” Bir işe başlayacaksanız kendinize inandığınızı göstermek zorundasınız. Öz güveniniz var ve kendinize bu iş için inanıyorsanız önünüze gelen engellere karşı dik durmasını da bilirsiniz. Başarılı olabileceğinize inanın ve önünüze çıkan birçok farklı engeli aşın. Kendinize inanmazsanız, bahaneler üretmeye başlarsınız.

5. Vizyon Sahibi Olun

Her zaman parlak düşüncelere sahip olun. İleri görüşlülüğünüz sizi başarıya taşısın. İş planınız, ekibi ayağa kaldırmanız, zorluklara karşı göstereceğiniz mücadele sizin vizyonunuzu göstermeli ve sonucunda başarıya taşımalıdır.

6. İyi İnsanlar Bulun

Ekibinizde veya iş ortaklığında güvendiğiniz insanlara yer verin. İşini iyi yapan, size zarar yerine yararı dokunan insanlarla iletişim kurun, birlikte işinizi yürütün. Emin olun bu iyi insanlardan kazanacağınız çok şey olacaktır.

7. Korkularınızla Yüzleşin

Bir işi yapmaktan korkmayın. Korktuğunuz ne varsa üzerine gidin ve korkularınızla mücadele edin. Emin olun üstesinden gelecek ve korkularınızı yeneceksiniz. Ancak korkularınızdan kaçmayı denerseniz daha çok korkuyla karşılaşacaksınız.

8. Zaman Ayırın

Kimse birden başarıya ulaşamaz ve herkesin bir başlangıç noktası olmuştur. Steve Jobs’un belirttiği gibi, “Yakından bakacak olursanız, çoğu geceleme başarısı uzun sürmüştür.” Şirketinize zaman harcamaktan korkmayın.

9. İyi Bir Ekip Kurun

Şunu unutmayın ki iyi bir ekibiniz olması sizin yöneticiliğinizle çok büyük büyük başarılara imza atabilirsiniz. Sizin liderliğinizde kuracağınız ekibi seçerken yukarıda belirttiğimiz iyi insanları belirlemeniz ve işi kurarken ki planlarınızı ekibinize yansıtmanız gerekmektedir. Ekibi yönetmeyi iyi bilmelisiniz, aksine kötü sonuçlar çıkabilir.

10. Hedeflerinizi Bilin

Girişimciliğe başlarken kendinize uzun vadeli plan yapmalısınız. Bu planlarınızda hedeflerinizi belirlemeli ve o hedeflerinize göre hareket etmelisiniz. Hedefsiz yola çıkmanız işlerinizde aksamalara sebep olur ve nereye gideceği belli olmayan bir gemi misali sonuçsuz kalırsınız. Girişimcinin mutlaka bir hedefi olmalı ve planlamasını ona göre yapmalıdır.

 

Yazımızda bahsettiğimiz 10 tüyo ile genç ve yeni girişimcilerin başarı yolu haritası çizilmiş olur. Bu belirttiğimiz tüyoları uygulayan girişimciler için başarı kaçınılmazdır.