fbpx

Genç Girişimciler İçin Eşsiz Öneriler

Girişimcilik nedir? Girişimci nasıl olunur? Bu soruların cevabını verebiliyor musunuz kendinizce? Girişimcilik, ortaya çıkan bir fikrin somut bir gerçekliğe dönüştürülmesidir aslında. Günümüzde bunun onlarca örneği vardır. Basit bir web sayfasından bile milyon dolarlar kazanan girişimciler mevcuttur. Bu ve bunun gibi girişim örnekleri genç girişimciler, girişimci adayları için ayrı bir motivasyon kaynağı oluşturuyor. Birçok genç birey akıllarında yeşeren yepyeni ve eşi benzeri olmayan fikirleri hayata geçirmek, kendi ayakları üzerinde durabilmek ve bir iş modeli yaratabilmek üzere girişimciliğe adım atmak isterler.

Ancak girişimciliğe adım atarken çoğu şeyin iyi planlanması, düşünülmesi ve analizinin çıkarılması gerek. Peki nedir ve niçin  gereklidir tüm bunlar?

Bilindiği üzere girişimcilik kolay bir iş değildir. En basiti, kimseye bağlı olmadan kendi ofis veya şirketini kurmayı amaçlayan girişimciler bir çok zorlu adımdan geçer. Ancak girişimciliğe soyunan yüzlerce hatta binlerce kişi arasından sadece bir kısmı amaçlarına ulaşır. Çünkü çoğu kişi zorluklara gelemediği gibi hemen pes etmeyi düşünür. Sonrasında ise devamı gelmez. İlk adımı risk olarak tanımlayabiliriz o halde. Risk ve cesaretin birleşiminin yanında belli bir miktar da sermaye ile girişimcilik hedefi uzak değildir.

Bu yazımızda genç girişimciler için girişime başlamadan önce birbirinden değerli ve eşsiz önerilere yer vereceğiz. Bakalım neymiş bu değerli bilgiler.

1- Kendinize Güvenmek Zorundasınız

İş fikri size ait, ilk etapta yola tek başınıza çıkıyorsunuz ve çevrenizde kimse yok. Öncelikle ayakta durabilmeyi, zorluklarla başa çıkabilmeyi, bu iradeyi kendisinde görmelidir. Tabi ki kendine güvenerek. Zaten bir şeylerden şüphe eden girişimci adayı daha yolun yarısında pes edebilir. Önemli olan bir şeylerin üzerine gitmek ve kararlı olmaktır. İşin kolay olmayacağını zaten biliyorsunuz, o zaman zoru deneyin ki başardığınız zaman tadından yenmesin.

2- Motivasyonunuzu Kaybetmeyin

motivation ile ilgili görsel sonucu

Sürekli kendinizi motive ve teşvik etmeye bakın. Bunun için başarılı girişimcilerin başarı hikayelerini okuyabilir, notlar çıkarabilirsiniz. Hangi girişimci hangi zorlu adımlardan geçerek amacına ulaşmış bunları öğrenerek kendinize yeni fırsatlar verebilirsiniz. Bunun için tabi sabırlı da olmanız gerekecektir. Çünkü büyük başarılar hemen erkenden gelmez. Motivasyonu ve sabrı yüksek bir genç girişimci hedeflediği noktaya etkili biçimde ulaşır sürecin sonunda.

3-İş Modelinizi Profesyonelce Hazırlayın

Girişimcilikte profesyonellikten sakın taviz vermeyin. Girişimciliğe başlamadan önce her şeyin planını en doğru biçimde yapmaya özen gösterin. Maliyeti, gelir gideri, iyi bir ekip kurarak basitleştirmeden profesyonel biçimde yapın. Çünkü iş süreci içerisinde ne kadar profesyonel olursanız o kadar çok saygınlık kazanır ve yine o kadar çok tanınır, dikkate alınırsınız. Bu, prestijiniz açsından oldukça önemli bir unsurdur.

4- Ekibinizi İyi Belirleyin

kamara ofis ile ilgili görsel sonucu

Ekip, şirketin çekirdeğini oluşturan bir yapıdır. Bütün işler buradan döner aslında. İş bölümü yapılan bir ekipte her şey planlanmış bir şekilde devam eder. Bu da iş dizaynını oluşturur. İşler sistematik bir biçimde ilerler. Böyle bir şirketin işlerinin bozuntuya uğraması düşünülür mü? Bu sistematiği oluşturmak için de ekibinizi iyi belirlemeniz lazım. Arkadaşım, eşim, dostum diye gönül hatırı niyetine değil, biraz önce bahsettiğimiz profesyonel biçimde, işini iyi yapan kişileri seçerek ekibinizi kurmalısınız ki sistematik bir düzenden bahsedilebilsin.

5- Müşteriniz Olmadan Yola Çıkmayın

Girişimciliğe başlamadan önce veya girişimcilik sırasında adınızdan bahsedin çevrenize. Belli bir müşteri kitlesi oluşturmaya başlayın ve bunları kendinize bağlayın. Bu sayede zincirleme şeklinde yeni müşterilere de ulaşabilirsiniz tabi. Genç girişimciler için iş öncesinde müşterilere ulaşmak büyük avantajdır. Çünkü sektörün amacına göre kime hizmet edileceği belli olur.

6- Şirketinizi, Ofisinizi İyi Seçin, Konumunu İyi Yere Taşıyın

Genç girişimcilerde acemilik vardır tabi. İşlerin aceleye gelmemesi de gerekiyor bir yandan. Bunun için çeşitli referanslar üzerinden şirketin, ofisin nasıl ve nerede olacağı istişare yapılarak konuşulabilir. Ancak sadece işine odaklanmak isteyen ve iş dışında bir şeyle uğraşmak istemeyen genç girişimciler için Kamara en uygun ofis tercihlerinden biridir.

Peki Neden Kamara?

kamara ofis ile ilgili görsel sonucu

Çünkü bir çok avantaj ve imkandan yararlanabileceksiniz. Kamara, İstanbul’da 7 farklı şubede 1000’den fazla müşteriye hizmet vermektedir. Bostancı, Altıntepe, Şişli, Levent, Altunizade ve Beyoğlu semtlerinde müşterilerine hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofislerde çalışma imkanı veren Kamarada sizi bekleyen imkanlardan bir kaçı şu şekildedir:

  • Rahat çalışma ortamları,
  • Profesyonel sekreterya,
  • Resepsiyon,
  • Fiber internet, su, elektrik gibi faturaların hepsi kiraya dahil olması,
  • Ofis temizliğinin sürekli yapılması,
  • 7/24 güvenlik,
  • Siz olmadığınızda telesekreterin devreye girmesi,
  • Toplantı odaları

Bu ve bunun gibi daha bir çok imkanlardan yararlanmak ve yakından görmek için Kamaranın şubelerine uğrayabilirsiniz.

Genç girişimciler yukarıda bahsettiğimiz özelliklerin çoğunu kendisinde görmeli ve bu özellikleri karşılamalıdır ki girişimcilik yolunda emin adımlarla ilerlesin. Başarı ancak böyle kovalanabilir çünkü. Tabi belirttiğimiz gibi şirketin, ofisin nerede kurulacağı da önemli bir unsurdur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir