Geliştirilmesi gereken yönler aslına insanların kendi yeteneklerini, yetkinliklerini sürekli olarak geliştirmek ve üzerine koyarak devam ettirmek ister. Böyle de olmalıdır. Çünkü gerek girişimcilikte gerekse de başka kurumsal işlerde veya sivil hayat da dahil olmak üzere, kısacası zamanın her diliminde kendinizi geliştirmeli, daha ileriyi hedeflemelisiniz. Bu sayede yeteneklerinizi daha iyi analiz edebilir ve başka yeteneklerinizi de keşfedebilirsiniz. Peki ilk olarak geliştirilmesi gereken yönler nelerdir? Nelere öncelik vermelisiniz?

Bu yazımızda girişimcilerin, girişimci adaylarının öncelik olarak neleri geliştirmeleri gerektiğine başlıklar halinde değineceğiz. Siz de bu bahsedeceğimiz başlıkları dikkate alarak gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz.

1-İletişim

Man and Woman Shaking Hands in Middle of Brown Wooden Table

İletişim, sizi siz yapan en güçlü olgudur belki de. Çünkü eğitim camiasında olsun iş dünyasında olsun normal sivil hayatta olsun kendinizi ifade etmek zorunda olacaksınız. Ayrıca iletişim sizin kişisel imajınızı da öz güveninizi de gösterecek bir niteliktir. Bu yönünden dolayı kesinlikle geri adım atmamalı ve çekingen olmamalısınız. Sürekli sorgulayıcı olmak da iletişiminizi güçlendirecektir. Sormak, araştırmak ve sürekli birileriyle konuşmak iletişiminize olumlu anlamda katkı sağlayacaktır.

Seminerlere, toplantılara katılmanız da etkili olacaktır. Nitekim iş dünyasında bunlarla sık sık karşılaşacaksınız. Bunun da bilincinde olarak kendinizi ifade etmek adına iletişiminizi güçlendirmeniz önemlidir.

2-Teknik Anlamda Gelişim

Teknik anlam diyoruz çünkü alanınızla alakalı gelişmeyi ele alacağız. İstikrar, planlı olmak ve başarı iş hayatınızda karşılaşmanız gereken ve çokça karşılaşacağınız terimler olacaktır. Bu terimleri yerine getirmek için de yerinizde durmamanız gerek. Aynı anda birden fazla projede görev alabilir misiniz? İlk bakışta zor gibi görünse de çok ilerleyen zamanlarda belki de iki projede olmak size az bile gelebilir. Bunun da temel nedeni sizin kendi alanınızda fazla gelişim göstererek hem teknik bilgilerinizin olması, hem de kazanacağınız tecrübeyle alakalıdır. Araştırmalı, okumalı ve en önemlisi alanınızda uygulamalar yaparak gelişiminizi sürdürmelisiniz.

3-Sorumluluk Bilinci

Disiplin, iyi yönetme gibi olguların olması sizin sorumluluk bilincinizle alakalı olacaktır. İşinize olan bağlılığınızı işinize gereken değeri vererek gösterebilirsiniz ancak. Bu da işinizdeki disiplin ve planlama ile alakalıdır. Peki bu sorumluluk ile anlatmak istediğimiz ne? Yani işi boşlamamak, olursa olur olmazsa olmaz düşüncesinden ziyade “bu iş kesinlikle olacak” diyebilmektir. Aynı zamanda sorumluluk, ekibinizi de iyi idare etmeniz, yönetmeniz anlamına da gelmektedir. İyi bir yönetici olmak da bunu gerektirir.

4-Yaşam Kalitesi

Yaşam kalitesini sadece işe bağlamamak gerekir. Yaşamı tümüyle değerlendirdiğimizde sporu, aile yaşantısını, beslenme gibi rutinleri de iyi ayarlamak önemlidir. Bunların hepsini alışkanlık haline getirerek daha kaliteli bir yaşama kendinizi adapte edersiniz. İşinizi yapmak için de sağlıklı bir vücut ve daha rahat bir zihin olması gerektiğinin de farkına vararak bu gibi önemli şeyleri atlamamanız gerekmektedir.

İş hayatınızda geliştirilmesi gereken yönler temel anlamda bunlar olacaktır. Ancak bunlar da yeterli kalmayacaktır çoğu zaman.

Geliştirilmesi gereken yönler İçin Son: Ofisiniz

Ofisler sizin için olmazsa olmaz yerleriniz olacaktır. Ev ortamında çalışsanız bile bir sanal ofise ihtiyaç duyabilirsiniz. Bundan dolayı ofislerinizin de bu gelişim çerçevesi içinde yer alması gerekmektedir. Nasıl mı? Daha kaliteli, daha hizmeti iyi ofislerde çalışarak.

Bu noktada Kamara ofislerini tercih etmeniz sizi diğerlerinden bir kaç adım öne atacaktır. İşte Kamara ofisleri ve size katacağı değerler;

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, derneklere, firmalara hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti sunan bir kuruluştur. Ayrıca ofislerin yanı sıra verimli toplantılar olabilmesi adına toplantı odalarını da girişimcilerin hizmetine sunar.

İmkanlar bunlarla da sınırlı kalmıyor. Girişimciler için her şey düşünen Kamara’da girişimcilerin işlerini hafifletmek adına her şey var! İşte sizin de beğeneceğiniz, Kamara’daki hazır ofis hizmetlerinin diğer imkanları;

 • Rahat ofis ortamı,
 • Ergonomik ve kullanışlı ofis mobilyaları,
 • Tüm ofis ekipmanları mevcuttur,
 • Profesyonel sekreter hizmeti,
 • Telesekreter,
 • Gerektiğinde toplantı salonlarınız kullanabileceksiniz,
 • Sanal ofis tercihinizde stopaj vergisi ödemezsiniz,
 • Resepsiyon,
 • Temizlik hizmeti,
 • Fiber hızlı internet,
 • Tüm faturalar kiraya dahildir,
 • Arkadaşlık, komşuluk kuracağınız yüzlerce girişimci,
 • Sohbetler ve çalışma sıralarında Kamara tarafından ücretsiz çay, kahve servisler.

Rahatlık açısından, zaman açısından ve maddiyat açısından düşündüğümüzde girişimcilerin hayır diyemeyeceği bir çalışma alanı var Kamara’da. Çünkü belirttiğimiz üzere Kamara, girişimciler için her şeyi düşünmüş durumda. Temizlikten ofis malzemelerine kadar her şeyin düşünüldüğü Kamara’da başarıya ulaşmak çok da zor olmayacaktır 😉

Kamara size prestij de katacaktır. Dışarıdan gelen müşteriler sizin çalıştığınız ofis ortamını görünce sizinle çalıştığına pişman olmayacak hatta bu vesileyle uzun bir müşteri zincirine de sahip olabileceksiniz. Bu da sizin tanınırlığınızı artırarak ayrı bir motivasyon olacaktır.

İşlerinize daha iyi odaklanma fırsatına da sahip olabilecek, bu sayede de başarıyı daha kısa zamanda yakalama şansına sahip olacaksınız.

Geliştirilmesi gereken yönler başlığı altında ilk olarak iletişimin öneminden bahsetmiştik. Kamara’da iletişiminizi maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz. Nasıl mı? Çevrenizde yüzlerce arkadaşlık kurabileceğiniz girişimci yer alacak. Onlarla gerek iş hakkında gerekse de normal hayattan sohbetler kurarak iletişime geçebilir, iletişim kabiliyetinizi artırabilirsiniz. Bu, yaşam kalitenizi de etkileyebilecek önemli bir unsurdur.

Bu bağlamda ofislerinizin de kaliteli olması, size iyi hizmet etmesi sizin ileriye gitmenize vesile olacaktır. Geliştirilmesi gereken yönler olarak bu başlıklara dikkat çekerek temel eksikliklerin giderilmesini amaçladık. Siz de bu başlıkları hayatınızda, iş yaşantınızda uygulayarak daha bilinçli, planlı ve kaliteli bir iş hayatı sürdürebilirsiniz.