Babil’in en zengin adamı kitabının yazarı George Class‘ın söylediği bir söz vardı, o da “Para kazanmanın basit kurallarına anlayanlar için çok para vardır”. İşletmenizin gelirini artırmanın bir çok yolu vardır elbette, ama bu yazımızda anlatacağımız gelir artirmanin 4 yolu temelini oluşturur. Bu yolları siz de kendi işletmeniz üzerinde gelirlerinizi artırmak için kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda girişimcilerin, işletme sahiplerinin şirketlerinin, işletmelerinin gelirini nasıl artıracaklarını, hangi yöntemlerle geliştirebileceklerini  4 ana maddede ele aldık. Bu maddeleri siz de uygulayarak şirketiniz için istediğiniz gelir oranını yakalayabilirsiniz.

  • Hizmet veya ürün verdiğiniz müşteri sayısını arttırın.
  • Daha fazla satarak her işlemin ortalama hacmini arttırın.
  • Müşteri başına işlem sıklığını artırın.
  • Fiyatlarınızı yükseltin.

Maddeleri açıklayacak olursak;

1. Müşteri Sayısını Artırmak

Müşteri sayısını artırmak, şirketinize olan talebin fazla olması demektir. Bu yöntem nispeten basit yöntemlerden biridir. Artıracağınız her müşteri sizin gelirinizi doğrudan etkileyecektir. Bunun için önemli olan müşteri trafiğini nasıl çekecek olmanızdır. Günümüzde bu yöntemi uygulamak için internet siteleri ve sosyal medya çok etkili kullanılmaktadır. Bu yollarla reklamınızı da yaparak istediğiniz müşterileri şirketinize veya iş yerinize çekerek daha fazla kitleye ulaşmış olur ve neticesinde daha fazla para kazanırsınız. Bu yöntem ayrıca prestij ve tanınmak için de önemli bir yöntemdir.

2. Ortalama İşlem Hacmini Artırmak

 

Bu yöntem kısaca, her müşterinin daha fazla sizin ürünlerinize talep etmesi, daha çok alış veriş yapmasıdır. Bu genellikle upselling adı verilen bir yöntemle gerçekleşir.  Upselling; Tüketicinin almak üzere olduğu ürünün daha üstü veya kapsamlı olan bir modelini satarak tüketiciyi daha pahalı bir ürünü almaya yönlendirmeye çalışmak olarak tanımlanabilir. Girişimci kafalığını kullanarak, müşterinin istediği ürünün yanına ek ürünleri de sunarsanız müşteri onları da kabul edecek ve siz daha çok para kazanacaksınız. Tabii ürünlerin kalitesine göre bu oran değişebilir. 

3. Müşteri Başına İşlem Sıklığını Artırmak

gelir artirmanin 4 yolu

Bu yöntem, insanları daha sık satın almaya teşvik etmek anlamına gelir. Eğer ortalama müşteriniz ayda bir geliyorsa onu haftada bir gelmeye ikna etmeniz gelirinizi artıracaktır. Tabii ikna kabiliyetiniz, müşteriyi çekme yeteneğiniz ve en önemlisi iletişiminiz çok kuvvetli ve etkili olmalıdır. Müşteri işletmenize ne kadar sık gelirse, ortalama işlem hacminin sabit olduğunu var sayacak olursak şirketiniz, dolayısıyla siz o kadar fazla para kazanacaksınız.

4. Fiyatları Yükseltmek

 

Müşteriye yapacağınız her satıştan daha fazla gelir elde edersiniz. Ortalama işlem hacminizin ve sıklığınızın sabit kaldığını varsayarak fiyatlarınızı yükseltmeniz ekstra çalışmak zorunda kalmadan daha fazla gelir elde etmenizi sağlayacaktır. Tabii fiyatların yükselmesini hakkedecek kadar kaliteli ürünlere sahip olmanız gerekmektedir. Müşteri sayısına göre fiyatları belirleyip, kazancınızı artırabilirsiniz.

Müşterinizi de iyi seçmeniz gerekiyor aslında. Çünkü her müşteri iyi müşteri değildir. Çok iyi, anlayışlı müşterilerle karşılaşacağınız kadar, sizinle zıt düşünen, iyi olmayan müşterilerle de karşılaşacaksınız elbet.

Bazı müşteriler zamanınızı enerjinizi ve kaynaklarınızı boşuna tüketecektir. Eğer sık gelmeyen ortalama işlem hacmi düşük olan, başkalarını sizden bahsetmeyen ve fiyatlardan şikayetçi olan bir müşteriye çok fazla enerji harcıyorsanız buna bir son verin. Çünkü siz bunlarla uğraşırken belki de onlarca müşteri kaçıracaksınız ve kar yerine daha çok zarar edeceksiniz. 

Bu tür müşterilerin sayısını arttırmak için onların dikkatini çekmeye çalışmak pek mantıklı değildir. Çabalarınızı daima ideal müşterileriniz üzerinde yoğunlaştırın.

İdeal müşterileriniz erken satın alır, sık satın alır, fazla harcar, diğer insanlara sizden bahseder ve sağladığınız değerin parasını ödemeyi hazırdır. Ne kadar çok ideal müşteri çekerseniz işletmeniz o kadar iyi durumda olur.

Yazımızda bahsettiğimiz gelir artirmanin 4 yolu, zamanla yerine getirerek şirketinize müşteri çeker ve dolayısıyla da istediğiniz geliri elde edebilirsiniz.

Tüm diğer ilginize sunduğumuz içerikler için Kamara Blog içeriklerimize göz atın.