Freelancer biçimde çalışmak her ne kadar kolay gibi gözükse de zor olan tarafları da yok değildir. Nitekim her çalışmada olduğu gibi freelancer olmanın zorlukları da vardır. Herhangi bir zaman ve mekan düzeni olmadan çalışılan bu alanda karşılaşabileceğiniz sorunları ve bu sorunlardan nasıl kurtulmanız gerektiğini ele aldığımız bu yazıda yer verdiğimiz alt başlıklar şunlardan oluşmaktadır:

  • Sabit gelir elde etmek zordur,
  • Özel hayat ile işin birbirine karıştırılması,
  • Çalışılan firma ile iletişim sorunu,
  • Birden fazla iş durumunda oluşabilecek plansızlık durumu
  • Sorunların önüne geçmek için neler yapılmalı
  • İlgili yazılar

Girişimcilikte çalışma alanlarından biri de serbest, yani freelance şeklinde çalışmaktır. Bu çalışmanın sebeplerinden biri olarak çalışılan şirkete uzak bir konumda olunması ve ek bir iş olarak düşünülmesidir. Freelance çalışanların şirket ile fiziki bir anlamda çalışmaları yoktur. Doğal olarak kendi belirlediği zaman aralıklarında işlerini yapıp teslim ederler. Ancak freelancer olmanın zorlukları da yok değildir. Nitekim her ne kadar rahat bir iş gibi görünse de bazı noktalarda zorluklar yaşanabilir. Peki nedir bu zorluklar? Freelancer çalışanlar en çok hangi noktalarda sıkıntı yaşıyor?

Freelance şeklinde çalışanların en büyük avantajları zaman ve mekandan bağımsız biçimde istedikleri koşullarda çalışmalarıdır. Genelde home office çalışma tarzını benimseyen bu çalışanlar aynı zamanda kafelerde de çalışmalarını sürdürmektedir. Bununla beraber çeşitli sorunlarla da karşılaşmaları muhtemeldir. İşte freelancer olmanın zorlukları…

Sabit Gelir Elde Etmek Zordur

Sabit Gelir Elde Etmek Zordur

Freelance çalışanların en çok yaşadığı sorunlardan biri şüphesiz maaş sorunudur. Bu tür çalışanlar genelde proje bazlı işlerde yer aldığı için herhangi bir sabit geliri yoktur. Bir ay fazla alabiliyorken diğer ay daha az almaktadır. Bu maaş düzensizliği çoğu bu gibi çalışan insanı karamsarlığa da itiyor. Herhangi bir sözleşme yapılmadan başlanılan bu işte sadece ne yapılırsa onun karşılığı alınmaktadır.

Özel Hayat İle İşin Birbirine Karıştırılması

En büyük sorunlardan biri de kişinin işi ile özel hayatı birbirine karıştıracak olmasıdır. Çünkü herhangi bir sabit zaman aralığında ve ofiste çalışılmadığı için bu ihtimalin olasılığı daha da fazlalaşıyor. Ev ortamında veya kafe ortamında çalışmak kişinin özel hayatının iş hayatı ile karışmasına sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda da işe odaklanma sorunuyla karşılaşılabilir. Özellikle özel sektörlerde işlerin teslim tarihi, disiplin gibi kavramların önemi freelancer çalışmalarda da öne çıkıyor. Bu anlamda sorun yaşanması en muhtemel olaylardan biri de budur. Peki bunun önüne nasıl geçilebilir?

Freelance, home office biçimde çalışmalarını sürdüren kişilerin işlerini daha profesyonel biçimde sürdürmeleri ve bu gibi sorunlarla karşılaşmamaları adına Kamara sanal ofis yöntemine geçebilir. Böylelikle işlerini hem daha düzenli ve profesyonel şeklinde yapabilecek hem de herhangi bir sorunla karşılaşma ihtimali ortadan kalkacaktır. Uygun fiyatlara kiralayabileceğiniz Kamara sanal ofisler ile birlikte çeşitli imkanlardan yararlanma şansına da sahip olacaksınız.

Çalışılan Firma İle İletişim Sorunu

İş yapacağınız firmayı, şirketi iyi araştırıp seçmeniz gerekir. Çünkü işinizi yapıp teslim edeceğiniz bu firma ile belli aralıklarda iletişim halinde olmak zorundasınız. Bir iletişimsizlik söz konusu olduğunda mağdur olan taraf siz olabilirsiniz. Ayrıca firma ile bir çalışma düzeni yapmanız da gerekir. Bu disiplin çerçevesinde işlerinizi daha istekli yapacakken kendinizi oraya ait hissedeceksiniz. Bu size artı bir moral ve motivasyon kazandıracaktır.

Birden Fazla İş Durumunda Oluşabilecek Plansızlık Durumu

Freelance ve home office çalışanları bekleyen sorunlardan biri de işlerin üst üste birikmesi ve oluşabilecek plansızlık durumudur. Nitekim bir firmaya bağlı kalmayıp çeşitli yerlerle anlaşan freelance çalışanlar da mevcuttur. Böyle olunca da işlerin üst üste binmesi kaçınılmaz oluyor. Bunun önüne geçmek için ise yine sanal ofis mantığında çalışabilirsiniz. Kendi özel hayatınızdan bağımsız bir şekilde planlamasını yapacağınız işleri sırasıyla ve disiplinli bir şekilde yapmaya özen gösterirseniz bu sorunu aşabilirsiniz.

Sorunların Önüne Geçmek İçin Neler Yapılmalı?

Hazır Ofisin 2019 Yılı Avantajları

Sorunların Önüne Geçmek İçin Neler Yapılmalı?

Çok karşılaşılan bu sorunlarda freelance çalışanların en temelde yapması gereken şey planlamadır. Planlama dahilinde çalışıldığı sürece özel hayat ile iş hayatı birbirine karışmaz. Dolayısıyla işler daha düzgün ve istikrarlı biçimde ilerler. Kamara’da sanal ofis tercihini ile de bu süreci daha da etkin biçimde hızlandırabilirsiniz. Hem daha profesyonel anlamda iş yapmış olursunuz hem de kendi müşterileriniz de artar. İşe odaklanmanız da artacağı gibi kazanç ve başarı noktasında olumlu sonuçlar alacaksınız.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri