fbpx

Freelance Çalışanlara Beş Öneri

amelietour working illustrator loop design

 

Freelance çalışanlar iş dünyasında önemli bir yere sahiptir. Bu gazetecilik, bilişim teknolojileri gibi önemli sektörlerde de geçerlidir. İşsizliğin önemli rakamlara ulaşması en yetenekli profesyonelleri dahi Freelancer olmaya itti.

Peki günümüz Freelancer’ı kimdir? Tam zamanlı çalışabilmek için iş arayan biri mi? Kendisi girişimde bulunup başarıya yalnız başına ulaşacağını düşünen biri mi? Yoksa sadece esnekliği ve kontrolün elinde olmasını isteyen biri mi? Doğrusunu isterseniz günümüz Freelancer’ı bu üçünün kombinasyonudur. Artık firmalar proje bazlı çalışanlara geçmişten çok daha sıcak bakıyor.

İş dünyası ile ilgili tahminlerde bulunan firmalara göre 2013 Freelancer çalışanların yılı olacak. Teknolojinin getirmiş olduğu yenilikler coğrafik sınırları ortadan kaldırdı işverenler nerede olduğuna bakmaksızın yetenekli çalışanlar arıyorlar. Belirsiz ekonomik konjonktür nedeniyle Freelancer çalışanlar veya bağımsız danışmalar için uzaktan çalışmak seçenekten çok bir norm haline geldi.

Freelancer çalışanların kariyer seçeneklerini maksimize etmesine ve başarısını arttırmasına faydalı olabilecek önerileri sıraladık.

Plan Yaratın:

Gözden geçirilebilir kariyer seçenekleri için elinize kağıt kalem alıp yakın ve uzak vadedeki hedeflerinizi yazmalısınız. Kaç saat çalışacaksınız? Hangi sektörler sizin yeteneğinize uygun? İş alımınız yavaşlarsa idare edebilecek kadar birikiminiz var mı? İşinizde yaşanabilecek değişikliklere de hazır olmalısınız.

Bir Rutin Belirleyin:

Sürekli sizin çalışma sürenizi takip eden disiplini olup olmadığınızı sorgulayan biri yok. İş yerinde çalışırken belli bir rutine sahip olmak kolaylaşıyor fakat bu işe gidiş geliş saatleri bildiğiniz gibi Freelancer çalışma şeklinde mevcut değil. Freelancer olmak size esneklik ve özgürlük sağlıyor ama yine de çalışma zamanınızın sınırlarını belirlemeye, bir programa sahip olmaya gayret edin. Geleneksel iş saatlerinde çalışmak zorunda olmamanız hiç çalışmayacağınız anlamına gelmiyor.İş Seyahatlerini Verimli Geçirin: Örneğin Freelancer bir çevirmenseniz ve sahada çalışmanız seyahat etmeniz gerekiyorsa iş telefonlarınızı e postalarınızı takip etmek zor olabilir fakat yapmak zorundasınızdır. Bu konuda Studio Offices firmasının sunduğu Sanal Ofis hizmeti sizin için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Yeteneklerinizi Tanıtın:

Network, Network, Network. Freelancer olarak başarılı olmanın sırrı kendinizin ve hizmetlerinizin bilinmesidir. Sektörünüzle ilgili çalışanların bir araya geldikleri etkinliklere katılın, sosyal medyayı, Linkedin’i kullanın. Bir blog kurun ve uzmanlık alanınızda olan konu ile ilgili örnekler sunun. Eğer evinizden çalışıyorsanız arada sırada tam zamanlı çalışan iş yerlerini ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Çeşitli platformlarda sizin gibi çalışan iş ortakları bulup hem kendinize hem onlara katkı sağlayabilirsiniz. Çalışmalarınız beğenilirse müşterileriniz kahve makinasının önünde sohbet ederken veya televizyondaki iş dünyası ile ilgili başlıklara göz atarken sizden bahsedip sizi önereceklerdir.

İş Seyahatlerini Verimli Geçirin: Örneğin Freelancer bir çevirmenseniz ve sahada çalışmanız seyahat etmeniz gerekiyorsa iş telefonlarınızı e postalarınızı takip etmek zor olabilir fakat yapmak zorundasınızdır. Bu konuda Studio Offices firmasının sunduğu Sanal Ofis hizmeti sizin için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Profesyonel İmaja Sahip Olun: Evde çalışıyor olabilirsiniz fakat pek çok profesyonel kapınızı çalıp mutfak masanızda iş konuşmak istemezler. Çocuklar evcil hayvanlar tarafından bölünen bir iş toplantısı sizinle ilgili olumlu bir izlenim bırakmaz. Bu konuda Studio Offices’in sunduğu toplantı salonu hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bu seçenekle toplantınızın konforlu ve profesyonel bir ortamda gerçekleştirebilirsiniz.

SAHADA ÇALIŞIYORSANIZ; SANAL OFİS
Eğer işiniz gereği sürekli seyahat ediyorsanız her zaman kargolarınızı evde oturup bekleyemezsiniz veya iş telefonlarınızı etkili bir şekilde yanıtlayamazsınız. Kamara’nın sunduğu Sanal Ofis hizmeti size bir telefonla profesyonel bir iş telefonu ve kargo adresi tahsis ediyor. Alanında uzman sekreteriniz iş telefonlarınızı sizin yerinize firmanızın adıyla yanıtlıyor ve belirttiğiniz kriterlere göre size aktarıyor. Kamara Sanal Ofis ile işlerinizi takip etmeniz, iletişim sağlamanız gibi konularda size büyük avantaj sağlıyor. Sanal Ofisinize sahip olmak için 0216 518 1144 numarasını tuşlayıp bilgilerinizi firma yetkilisi ile paylaşmanız yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir