İşini evden, kafeden, bulunduğu herhangi bir ortamda yürüten girişimcilerde mevcuttur. Yani fiziksel olarak bir ofise ihtiyaç duymadan istediği yerde çalışan kişilerdir bunlar, freelance çalışanlar. Ancak yaptığınız iş ne olursa olsun, nerede, nasıl imkanlarla çalışırsanız çalışın unutmayın ki her iş dikkate alınmalı, işe gereken değer verilmeli ve asla rahatlığa alışmamalısınız. Özellikle freelance çalışanlar kendi uyguladıkları plan, belirledikleri zaman içinde çalışmalarını sürdürdüğü için biraz daha rahat konumundadırlar. Bu rahatlığı abartmamalı işleri bir ofis ortamında yapıyormuşçasına ciddi ve disiplinli bir şekilde devam ettirmelidir.

Bir önceki yazımızda iş veriminin önemini ve verim için gerekli stratejilerden bahsetmiştik. Bu, freelance çalışanlar için de geçerlidir. Üstelik freelance çalışanlar daha dikkatli olmalılardır. Nitekim verimli bir çalışma ortamı için belirli şartları sağlamak ve yerine getirmek gerekir. Çoğu alışkanlık veya yapılmaması gereken uğraşlardan da kaçınılmalıdır. Freelance çalışanlar için nedir bu uğraşlar? Hangi alışkanlıklardan kaçınılmalılar? Yazımızda bunlara yer vererek neleri yapmamanız gerektiğinin üzerinde duracağız. İşte freelance çalışanlar için uzak durmaları, yapmamaları gereken alışkanlıklar;

1-Sosyal Medyada Gezinmek

accounts, applications, apps

Sosyal medyada keyfi bir şekilde gezinmekten bahsediyoruz tabi. İş gereği sosyal medya paylaşımlarına gerek duyabilir, reklamlar üzerinde çalışmalar yapıyor olabilirsiniz. Bunlar tamamen iş ihtiyacından kaynaklı durumlardır. Ancak iş aralarında, iş sırasında telefonunuzu elinize alıp sosyal medyada gezinip başka birilerini takip etmek size zaman kaybettirir. İşinize odaklanmanız mümkün olmaz. Dolayısıyla işten kopma durumuna kadar gelebilirsiniz. Bu da ertelemelere sebep olur ve işten gereken verimi alamazsınız.

Gün içinde kendinize de vakit ayıracağınız zamanlar olacaktır. O zamanlarda sosyal medyada gezinmek gibi aktivitelerinize yer verebilirsiniz. Bunun planını da siz yapacaksınız. Ciddi ve disiplinli bir iş bunu gerektirir çünkü.

2-Egzersize Zaman Ayırmamak

Çalışma masanızın yatağınızdan bir kaç adım uzakta olması sizi ister istemez rahatlığa alıştırır. Gününüzün büyük bir kısmı yatak ile çalışma masası arasında geçiyor muhtemelen. Buna izin vermeyin. Çünkü insan sağlığı bir süre sonra bu yüzden bozulabilir, fizyolojik dengeniz bozulabilir. Belli aralıklarda egzersiz hareketleri yaparak vücudunuzu da işe hazırlamış olursunuz, üstelik sağlıklı bir davranış da olacaktır. Yapılan araştırmalar sonucunda egzersiz yapan insanların çalışmalarında daha verimli olduğu gözlenmiştir. Siz de verimli bir sonuç almak adına çalışma aralarında veya çalışmadan önce bir kaç egzersiz hareket yapabilirsiniz.

3-Gereğinden Esnek Çalışma Saatleri

apartment, comfortable, contemporary

Dedik ya hani freelance çalışanlar için tüm plan, zaman hepsi kendi ellerindedir. Kendileri istediği zaman işe başlayabilir istediği zaman işi bitirebilir. Ancak bu çok yanlış bir yöntemdir. Günün her saatinden maksimum verimi almak için öncelikle günlük plan yapmalısınız. Egzersiz saatlerinden tutun da mailleri kontrol edeceğiniz zaman dilimine kadar tüm zaman dilimlerini hesaba katmalı ve planınıza dahil etmelisiniz. Her sabah geç kalkıp düzensiz bir iş süreci yerine bir önceki akşam diğer günün planını yaparak ve diğer güne daha erken uyanarak daha düzenli bir iş sürecine başlayabilirsiniz. İnanın bu yöntemle en iyi verimi alabileceksiniz.

4-Masanızda Sadece İşinizi Yapın

Gün içinde belli aralıklar vereceksiniz. Yemek molası, boş zaman vs. Ancak bu tür molalarınızda masanızı terk etmeniz gerek. Çünkü yemeğinizi, meyvelerinizi masanızda yerseniz ve aynı zamanda işinizi de yapmaya çalışırsanız konsantre olamazsınız. Film, dizi izleme gibi aktivitelerinizi de yine televizyonda veya bilgisayarınızı masadan alarak başka yerde izlemelisiniz. Sizin masanızda sadece işle alakalı materyaller bulunmalıdır.

5-Dışarıdan Gelen Davetler

Davetlere katılmayın diye uyarı yapmayacağız tabi ki. Freelance çalışanlar için dışarıdan, çok boş zamanı var gibi bir algı var. Bu algıda gerek yakınlarınızın gerekse de arkadaşlarınızın sizi sürekli dışarı çağırmalarına, birlikte bir şeyler yapma gibi davetlere sebep oluyor. Siz de kafanızı dağıtmak, hava almak adına örneğin bir öğlen yemeğinde dışarıda olabilirsiniz. Ancak aynı gün ikinci bir davette ikinci defa düşünmelisiniz. Çünkü arkada yapacağınız işler var sizin dışarıda fazla kalma gibi bir lüksünüz yok. Bu tip dışarı çıkmaları, davetleri de günlük planı içinde tutabilir ona göre hareket edebilirsiniz. Unutmayın zaman sizi değil, siz zamanı yönetmelisiniz. Tabi ki işlerinizi de ertelemeden, yüksek verim alarak.

Yüksek Verim İçin Kamara Sanal Ofislerine Geçebilirsiniz

Fiziki bir ofise ihtiyaç duyulmasa da freelance çalışanlar için sanal ofis tercihi önemlidir. Çünkü hem prestij için hem de daha bir profesyonel çalışma alanı için bu gereklidir. Bu noktada size bir çok imkanı sağlayan, işlerinizi kolaylaştıran ve uygun kira fiyatları ile hizmet veren Kamara sanal ofislerini tercih edebilirsiniz.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, firmalara, şirketlere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti sunan bir kuruluştur. Ayrıca gerektiği zaman girişimcilere toplantı salonlarını da hizmete açan Kamara’da ofis kira fiyatları oldukça uygundur.

Bir çok imkandan da faydalanacağınız Kamara’da sanal ofisin detayları;

  • Kamara sanal ofis ile iş yerinizi resmi adres olarak gösterebilirsiniz,
  • Profesyonel sekreterya hizmeti yanında mesai dışında telesekreter imkanı,
  • Posta, kargo teslim alma,
  • Toplantı odalarına kolaylıkla erişebilirsiniz,
  • Faks, fotokopi gibi ofis ekipmanları,
  • Stopaj vergisi ödemezsiniz.

Sanal ofise geçişle belirttiğimiz üzere daha profesyonel bir işin içinde bulacaksınız kendinizi. Kartvizitiniz, internet siteniz ve resmi adresiniz bu profesyonelliği destekleyecektir. Üstelik uygun fiyata çoğu imkandan yararlanarak yapacaksınız bunu.

Böylelikle daha planlı olacak, işleriniz daha seyrinde gidecektir. Neticesinde başarı da uzak olmayacaktır. Freelance çalışanlar için sanal ofis en ideal tercihtir bu yüzden.

Genel olarak freelance çalışanlara, girişimcilere baktığımızda hep özenilen bir çalışma stilleri olduğunu görmüşüzdür. Belirttiğimiz üzere kendi planlarını, çalışma saatlerini kendileri belirler ve kendi yollarını da kendileri çizerler.

Ancak bu çalışma biçimi her zaman olumlu sonuç vermeyebilir. Daha iyi bir çalışma planı, aktivitelere zaman ayırma ve profesyonel bir çalışma süreci için hem belirttiğimiz maddeleri uygulamalı hem de Kamara sanal ofisine geçerek çalışmanın keyfini çıkarmalıdır.