working from home girl day night internet

Bu yazıda geçici ofis alanı nasıl yaratılır inceleyeceğiz. Ofis alanınız; verimli, etkili ve çalışmak için heves uyandırıcı bir yapıda olmalıdır. Ofisiniz geçici olsa da işiniz kesinlikle değildir. Çalışma alanınız konforlu olursa çok ve verimli çalışmanız da kolaylaşır.

Peki geçici ofis alanınızda nasıl dikkat dağıtıcı unsurları minimize edip maksimum odaklanma için gerekli şartları sağlayacaksınız? Bu masadaki aile fotoğraflarını kaldırmaktan fazlasıdır. Kendinize sorular sormalısınız.

Neler yapmalısınız?

•Eğer işiniz ciddi odaklanma, sessizlik ve konsantrasyon gerektiriyorsa çalışma alanınızı sakin bir yere kurmalısınız. Kulaklıklar harika bir çözümdür, çevreden izole olur ve evdeki gürültüden kurtulursunuz. Hoparlörler kullanarak da çalıştığınız süre boyunca çalışma alanınızda dilediğiniz fon müziğini kullanabilirsiniz.
•Telefon görüşmeleri yapacaksınız bir kulaklıklı mikrofon edinmelisiniz. Bu şekilde hem sesiniz daha net gider hem de yüksek sesle konuşmak zorunda kalmazsınız. Kulaklı mikrofon hem daha konforlu çağrılar gerçekleştirmenizi hem de iyi bir komşu olmanızı sağlıyor.
•Müşterileriniz ne olacak? Ofisinize kaliteli masa, sandalyeler almalısınız. İkram edebileceğiniz sıcak içecekler de olmalı. Masanın arkasından güneş gelmemesine dikkat etmelisiniz aksi taktirde müşterilerinizi görmeniz zorlaşır.

Nasıl düzenli kalacaksınız?

Geçici ofis alanı yaratmanın en iyi yanı tüm materyallerinizi tek bir yerde toplayarak evinizi dağınıklıktan kurtarmaktır. Zor olan kısım çalışma alanınızdaki eşyaları organize etmektir. İhtiyacınız olan ve olabilecek eşyalar dışındakileri kaldırmalısınız. Dokümanlarınızı uygun şekilde dosyalamalısınız. Maksimum verimlilik için bu önemlidir.

Klasörler, çöp sepeti, hatta kalem kutusu, ataç gibi büro eşyalarını dikkatlice düşünür ve satın alırsanız çalışma alanınızı hem kendinize göre kişiselleştirebilir hem de dağınıklıktan kurtulursunuz. Bu şekilde estetik anlayışınıza uygun tasarımlar yapabilirsiniz örneğin klasörlerin rengini istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Bu tarz şeyler ofisin size ait olduğunu kesinleştiren işaretlerdir.
Hangi zamanlarda çalışacaksınız?

Mesai saatleriniz nasıl? Standart 9/5 çalışmayı mı planlıyorsunuz yoksa belirlediğiniz zamanlarda mı? Bu önemli çünkü işiniz ve hayatınız arasındaki dengeyi sağlamalısınız. Mesai planınızın olması sizi enerjik tutar ve çalışma alanınıza gelmenizi kolaylaştırır. Aksi taktirde kendinizi çok çalışmış, yorgun hissedebilirsiniz. Bu konuda aydınlatma da önemli bir faktördür.

Güneş ışığı en iyi aydınlatma biçimidir fakat erken ya da geç saatlerde çalışıyorsanız güneşten yararlanma şansınız maalesef yok. İyi tasarlanmış bir aydınlatma sistemi kurmalısınız. Göz yoran ışık türlerini tercih etmemelisiniz ve monitörünüzün karşısına lamba koymamalısınız.

Ergonomi: Bu tamamen sizin sağlığınız ve güvenliğinizle ilgili. Ofisiniz konforlu olmalı, fiziksel sağlığınızı ve mutluluğunuzu sağlamalı. Tüm eşyalarınızın ergonomik olmasına dikkat edin. Fareniz ergonomik mi? Monitörünüz gerekli büyüklükte mi, göz yoruyor mu? Ofisinizi tamamen size göre yapmak biraz zaman alsa da buna değer.

Tabi evden çalışsanız da telefonlarınıza bakacak, postalarınızı karşılayacak biri olmalı. Bunun için sanal ofis seçeneklerini değerlendirmenizi öneririz.