Girişimcinin çalışma alanı işin ne olduğuna göre farklılık gösterebilir. Kimisi büyük şirketlerin en verimli ofislerinde girişimine devam ederken kimisi kendine yetecek ofisler de kimi girişimci de home-office tarzında gerek evde gerekse de kafe ortamında freelance bir şekilde devam ettirir. Peki ev ortamında çalışmak sizin verimliliğinizi ne ölçüde etkiler? Siz ev ortamında çalışmak ile istediğiniz başarıya ne kadar sürede ulaşıyorsunuz, hatta ulaşıyor musunuz başarıya? Bu noktalarda tüm plan ve süreci girişimcinin kendisi ayarlamalı ve kendisini ona göre her zaman hazır tutmalıdır. Bazı avantajları olabilir ancak dezavantajları da mevcuttur.

Avantajlarından bahsedecek olursak, eğer işinizde bir yere bağlı değilseniz, işinizi istediğiniz zaman başlatabilirsiniz. Yani mesai saati gibi derdiniz olmaz. Keza işinizi istediğiniz zaman da bitirebilirsiniz. Tamamen esnek bir çalışma saati düzeniniz olur. Ofise harcayacağınız ekstra masraflar olmaz. Dolayısıyla maliyetiniz de çok olmaz. Bunlar ev ortamında çalışmanın artıları olarak nitelendirilebilir. Peki dezavantajları nedir?

Ofis ortamında, iş arkadaşlarınız veya ekibinizle çalışmak ile evde çalışmak arasında özellikle işe odaklanma konusunda ciddi farklılıklar vardır. Ofis ortamındayken işinize daha iyi odaklanma şansınız var. Çünkü diğer ekip arkadaşlarınızın hepsi de işleriyle ilgilenmekte ve bu durum sizin iş yapma mecburiyetinizi doğurmaktadır bir nevi. Bir de diğer rakiplerinizin de işlerine olan devamlılığını düşününce ortada bir rekabet durumu oluşacaktır. Hangi girişimci rekabete hayır deri veya hangi girişimci rekabette geride durmak ister? Rekabet içinde olan bir girişimcinin çalışma alanı da çok daha iyi, donanımlı ve eksiksiz olmalıdır.

Eğer ki home-office tarzında çalışmaya devam etmek istiyorsanız yine o  profesyonel ofis ortamını yakalayabilirsiniz. Kamara sanal ofislerine taşınarak işinizi profesyonel biçimde hem de uygun kira fiyatıyla yaparsınız. Ayrıca sanal ofislerde stopaj vergisi ödemenize gerek yok!

Peki sanal ofisle birlikte, ev ortamında çalışmak ile verimliliğinizi nasıl kontrol edebilirsiniz ve artırabilirsiniz? Yazımızda bu konuya değinerek girişiminizde verimliliği artırmanın yollarını sizlere sunacağız.

1-İşinizi Erken Başlatın

Black Twin Bell Alarm Desk Clock on Table

Her ne kadar çalışma saatleriniz size göre esnek olsa da erken işe koyulmanız sizin yararınıza olacaktır. Günün en verimli saatleri özellikle sabah saatleridir. Bu vakitlerde işe başlamanız daha verimli olacaktır. Bir de ev ortamını düşündüğümüzde her an her şeyin olabileceğini de unutmayın. Amansız misafirler, çocuk sesleri, komşular… Bunlar sizin çalışmanızı olumsuz etkileyebilecek unsurlardır. Bu unsurlara kapılmamak için sabah vaktinde işe başlamak en yararlı şey olacaktır.

2-Gününüzü Planlayın

activity, business, business plan

Güne doğaçlama başlamayın. Bu, şirketlerde çalışanlar için de geçerlidir home-office çalışanlar için de. İşiniz ne olursa olsun, neye hizmet ederseniz edin en iyisini yapmak adına o günün planını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Neyi ne zaman yapacağınıza karar vermek sizin daha hazırlıklı olmanızı sağlar ve işteki ilerleyişiniz daha sağlam olur. Bu sayede hem zamandan kazanırsınız hem de işinizde olumlu sonuçlara ulaşırsınız.

3-İş Sonrası İçin de Plan Yapın

İş öncesi, iş sırasındayken ve iş sonrası için de plan yapmalısınız. İş hayatınızı bir plan üzerine tasarlamak size çok büyük bir artı olur. İş bitiminde ise o gün neler yaptınız kimlerle iletişim halinde bulundunuz ne kadar zaman harcadınız ve ne kadar gelir elde ettiniz gibi maddeleri günlük rapor şeklinde listeleyebilir ve yaptığınız her şeyi somut bir biçimde görebilirsiniz. Bu, atacağınız adımları da etkileyecek önemli hamledir.

Kendinizi sadece işinizle de sınırlamamanız gerekiyor. Sosyal bir hayatınızın olduğunu da unutmamalısınız. İş sonrası için ailenizle dışarıda zaman geçirebilir, doğa yürüyüşü yaparak zihninizi rahatlatabilirsiniz.

4-Çalışma Masanız Mutlaka Olsun

He bulduğunuz yerde çalışmayın. Muhakkak bir çalışma masanız ve diğer araç gereçler siz işe başlarken hazır bulundurulmalıdır. İşinizi bilgisayarda üstelik dosyaların içinde yapacağınızı düşünürsek bunlar olmazsa olmaz kriterlerdir. Çalışma masası dışında farklı şekillerde çalışmak verimliliğinizi en aza indirir. En önemlisi rahat olamazsınız. Bu da işinizi daha erken bırakmanıza sebep olur ve o günlük işiniz askıda kalır.

Ofisinizi Kamara’ya Taşıyarak Kendinize Profesyonel ve Rahat Bir Çalışma Alanı Oluşturabilirsiniz

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, derneklere, firmalara hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir kuruluştur. Ayrıca toplantı ofislerini de girişimcilerin hizmetine sunmaktadır.

Kamara size profesyonel ve rahat çalışma alanları sunar. Ofiste çalışabileceğiniz donanımlı bir masa, tüm ofis ekipmanlarıyla birlikte size teslim edilecektir. Kağıt bitti, kalem kayboldu, yazıcı bozuldu gibi sorunlarla uğraşmayacaksınız. Çünkü bunların hepsi Kamara tarafından size sağlanacak olup sizin sadece işinize odaklanmanız gerekecektir.

Kamara’da yararlanacağınız diğer imkanlar ise;

  • Profesyonel Sekreterya,
  • Fiber hızlı internet,
  • Faturaların hepsi kira içinde,
  • Temizlik hizmeti,
  • 7/24 güvenlik,
  • Resepsiyon,
  • Çay, kahve gibi özel servisler (hem de sınırsız),
  • Ve daha fazlası…

Hayalinizdeki, “Keşke böyle olsa” dediğiniz çalışma alanını Kamara’da kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Kamara ofislerine taşınarak tüm bu ve daha fazla imkanlardan yararlanabilir, işinize en iyi bicinde odaklanabilirsiniz. Kamara sizi zaman kaybından ve ekstra masraf kaybından kurtarmakla birlikte uygun kira fiyatlarıyla ofislerini size sunuyor. Ayrıca yine bahsettiğimiz gibi gerekli olduğu zaman toplantı salonlarını da kullanma fırsatınız var.

Ofislerin temizliği ve düzeni, resepsiyonundan sekreterine kadar her şeyin profesyonel bir biçimde işlendiği Kamara ofislerinde müşterilerinizi memnun etmek daha da kolay! İşinizin kalitesi de sayesinde muhteşem ofis görüntüsünden etkilenmeyecek müşteri yoktur. Bunlar sayesinde de uzun bir müşteri zinciri yaratabilirsiniz kendinize. Bu da size baya kazanç sağlayacaktır.

Görüldüğü üzere ev ortamında çalışmak ile böyle profesyonel bir ortamda çalışmanın farkı daha da iyi anlaşılıyor. Ancak ev ortamında çalışsanız bile sanal ofislerden yararlanabilir, işinizi daha iyi yapabilirsiniz. Sözün özü nerede çalışırsanız çalışın bahsettiğimiz maddeleri uygulayarak işinizde verimli olabilirsiniz ancak. İşinizde verimli olmak ve daha iyisine ulaşmak için bahsettiğimiz maddeleri uygulamalı, disiplin ve planlarınızdan en önemlisi işe olan bağlılığınızdan taviz vermemelisiniz. Bunların da etkisiyle istediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz.