Tartışılmaya açık bir konu aslında. Ancak biliyoruz ki etkin olmak, yapılan işten yüksem verim almak ilk tercihtir. İstenen şey de budur aslında. Peki çok çalışmak ile ne kazanırız veya kaybederiz? Çok çalışmak ile daha fazla başarı gelir görüşü ne kadar çok olsa da bu insanda biten bir şeydir. İnsanın o anki durumu, psikolojisi veya çalışma isteği gibi durumlar çok çalışılsa bile verimi yakalamayabilir. Nitekim aşırı fazla çalışılmadan da verimin alınabileceği zamanlar vardır. Tabi ki işlerin yetiştirilmesi, daha hızlı olunabilmesi için fazla çalışmak tercih olarak kullanılabilir.

Bu yazımızda size böyle çok da strese düşmeyeceğiniz anlarda, gereksiz fazla mesailere de gerek kalmadan nasıl daha çok verim alınabilir, etkin olmak nasıl daha kolay olabilir bunlara başlıklar halinde değineceğiz.

İşte fazla çalışmanıza gerek kalmadan yüksek verim alabileceğiniz iş taktiklerimiz:

İşi Zamanında Yapmak/Teslim Etmek

Flat Lay Photography of Calendar

Zaman bir girişimci, çalışan için çok önemli bir kavramdır. Çünkü her kaybedilen zaman sizin aleyhinizedir. Fazla kazanmak, daha iyi olmak ve en önemlisi iyi bir prestij için en az iş kadar zaman da verimli kullanılmalı. Aslında verimi zaman ve iş olarak değerlendirebiliriz. Verimli geçirilen bir zamanda işler de verimli olacaktır.

Peki zaman nasıl verimli kullanılabilir? Cevabı çok basit aslında, ertelemeyerek. İşinizi zamanında değil de erteleyerek başka bir zamana atarsanız bundan siz zararlı çıkabilirsiniz. Çünkü erteleyeceğiniz zamanda işlerin üst üste gelmesi durumu söz konusudur. Bu kısa zaman diliminde de hem işlerinizi yetiştirme noktasında sıkıntı yaşayacaksınız hem de daha fazla strese gireceksiniz. Buna gerek var mı sizce?

İş Planı Yaparak

Sonraki adımı önceden düşünmek, kestirmek girişimcinin en büyük kazanımı olacaktır. Biraz da tecrübe sayesinde tabi. Bu da ancak iş planı dahilinde yapılırsa gerçekleşebilir. Kısa, orta veya uzun vadede yapacağınız planlar ile işlerinizi erteleme gibi bir durumla karşı karşıya kalmayacaksınız. Daha önemlisi ne yapacağınızı, nasıl yapacağınızı çok iyi bileceksiniz. Dolayısıyla da yapacağınız işten büyük verim alacaksınız. Etkin olmak o kadar da zor değil aslında.

Takım Çalışmasının Önemini Unutmayın

İşin zorluğuna, durumuna göre işi takım halinde de yürütebilirsiniz. İş bölümü yaparak ve işin önemini takıma aşılayarak işinizi sürdürebilirsiniz. Bu da işin daha kısa sürede, paylaşılarak ve en verimli bir şekilde tamamlanmasını sağlayacak etkendir. Gördüğünüz gibi girişimcilikte çare tükenmez, her zaman alternatifler hazırdır. 🙂

İşe En İyi Biçimde Odaklanmak

Odaklanmak işin süreci için çok önemli bir husustur. İşlerin ciddi bir şekilde yürütüldüğü ortamda işe odaklanmamak çok büyük bir yanlış olur. Peki odaklanmayı nasıl etkin bir şekilde yapabilirsiniz? Gereksiz meşguliyetlerden kendinizi uzak tutarak tabi. Bu noktada iyi bir ofis seçimi size işinizde en iyi odaklanmayı da sağlayabilir. Kamara hazır, sanal veya paylaşımlı ofislerinde bu imkanların hepsi sizin için sağlanarak başka işler için fazladan zaman harcamanızı önler ve işinize en iyi biçimde odaklanmanızı sağlar.

Müşterileriniz İle Olumlu İletişim

Müşteri girişimin devam etmesi, geleceği için, girişimci için olmazsa olmazdır.  Çünkü kazanılan para müşteriden kazanılıyor. Müşteriler daima sizin için değerli olmalı ve onları asla görmezden gelmemelisiniz. İş süreci içerisinde sürekli fikir alışverişleri yapmalı ve işin sürecini onlara anlatmalısınız. Bu sayede ortaya sağlıklı iletişim çıkmakla birlikte işin olumlu bir şekilde sonuçlanması da kaçınılmazdır. Etkin olmak için müşterilerinizi asla unutmayın.

Deneme Yanılma Yolu İzleyebilirsiniz

İşin alanına göre işin olup olmadığını belli aralıklarda deneyerek görebilirsiniz. Örneğin bir programcıysanız elinizdeki projeyi son ana gelmeden sıklıkla denemeli ve varsa yanlışlarını tespit etmelisiniz. Bu, sürecin ilerleyen kısımlarında size yardımcı olacak önemli bir etkendir. Bu şekilde ortaya daha sağlıklı bir proje çıkarabilirsiniz.

Daha Etkin Olmak İçin Ofisinizi Kamara Ofislerinize Taşıyabilirsiniz

Bahsettiğimiz üzere işe daha iyi odaklanmak, daha verimli olabilmek adına Kamara ofislerini tercih edebilirsiniz. Peki Kamara size hangi imkanları sunar, ofisleri nasıldır, ortamı nasıldır bunlara değinelim.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir şirkettir. Kamara içerisinde ihtiyacınız halinde toplantı salonları da hizmetinize sunulur. Üstelik ofislerin tümü uygun fiyatlıdır. İşte Kamara’da yararlanacağınız diğer imkanlar;

 • Rahat ofis ortamı,
 • Ergonomik ve kullanışlı ofis mobilyaları,
 • Tüm ofis ekipmanları mevcuttur,
 • Profesyonel sekreter hizmeti,
 • Telesekreter,
 • Sanal ofis tercihinizde stopaj vergisi ödemezsiniz,
 • Resepsiyon,
 • Temizlik hizmeti,
 • Fiber hızlı internet,
 • Tüm faturalar kiraya dahildir,
 • Arkadaşlık, komşuluk kuracağınız yüzlerce girişimci,
 • Sohbetler ve çalışma sıralarında Kamara tarafından ücretsiz çay, kahve servisleri

Kamara bünyesi içerisinde işinizi en iyi şekilde yürütebilirsiniz. Tüm bu imkanlar eşliğinde başarısız olmanız düşünülemez. Aksine başarıya daha hızlı ulaşma şansına sahipsiniz.

Temizlik, kargo teslim alma, materyal bittiğinde yenisini sipariş etme gibi durumlarla karşılaşmayacağınız Kamara ofislerinde işiniz için çokça zamanınız olacaktır. Bu zamanı çok daha iyi değerlendirmek ve etkin olmak sizin işteki performansınızı da etkileyecektir. Kamara’da yapacağınız tek şey aslında bilgisayarınızı masaya kurmak olacaktır.

Girişimcilerin başarılı olması, işerinde yüksek verim alması için gerekli tüm imkanların sağlandığı Kamara’da ofislerin kira fiyatlarını ve diğer tüm detayların hepsini “Sorularla Kamara yazımızda bulabilirsiniz.

Görüldüğü gibi etkin olmak için abartılı bir çalışma sistemine girmenize gerek kalmıyor. Olumlu olarak yapacağınız bir kaç adımla işlerinizi daha etkin biçimde devam ettirebilir, zamandan kazanabilir ve böylece başarı kilidini açabilirsiniz. Tüm bu bahsettiğimiz adımları iş yaşamı içerisinde uygulayarak ve tercihinizi de Kamara ofislerinden yana kullanarak istediğiniz noktalara daha kısa süre içinde ulaşabilirsiniz.