Enerjiyi tüketen sebepler nelerdir? İş yaşamında işe olan odaklanmanızı azaltan faktörler nelerdir? Bunları tespit ederken nelere dikkat etmelisiniz? İş yaşamında bazen işlere odaklanmanız aşırı derecede azalır. Bu da iş yapmanızı, işlerden verim almanızı engelleyen bir durum olarak nitelendirilebilir. Bunun önüne geçebilmek için neler yapmanız gerekir? Enerjiyi tüketen sebeplerin neler olduğuna dikkat çekeceğimiz yazımızda yer verdiğimiz alt başlıklar şunlardan oluşmaktadır:

  • Sosyal medyada zaman harcamak,
  • Çok fazla düşünmek,
  • Uykusuz kalmak,
  • Olumsuz olmak,
  • Geçmişte yaşamak,
  • Ortamdan şikayet etmek,
  • İlgili yazılar.

İş yaşamında bazı anlar vardır ki çalışmalarınızın önüne bile geçecek kadar etkilidir. Bu anlar genellikle sizin yorgun veya çalışmak istemeyeceğiniz anlardır. Peki bunun sebebi nedir? Hangi etkenler sizin enerjinizi tüketerek işlerinize odaklanmanızı engeller?  Yoğun bir çalışma temposuna alıştıktan sonra kendinizi bir anda işlerden çekmenizi neye yorumlayabilirsiniz?

İş yaşamında istikrar ve sürekliliği sağlayarak ilerlemeniz gerekir. Diğer türlü başarılı olma konusunda ya geç kalırsınız ya da başarıya hiç ulaşamayabilirsiniz. Bunun için de tüm iş sürecini en etkin biçimde kontrol altına alarak hedeflerinize odaklanabilirsiniz. Peki istikrarlı olmanızı ve sizi işten geri adım attıracak olan sebepler neler olabilir? İşte sizin enerjinizi düşürerek işe odaklanmanızı engelleyebilecek sebeplerden bir kaçı:

Sosyal Medyada Zaman Harcamak

Sosyal Medyada Zaman Harcamak

Günümüz teknolojisi insanları neredeyse tüm sosyal ağları kullanmaya itmektedir. İşleri sosyal medyaya taşıyarak etkin olduğunuz alanları ve kitleleri çoğaltabilirsiniz. Ancak iş dışı kullanımlarınızı iş sırasında yaparsanız işinizden kopabilirsiniz. Bu da sizin işinizi ertelemenize, zaman yönetiminden kopmanıza neden olacaktır. Sosyal medyada zaman harcamak hem enerjiyi hem de zamanı alır. Bu da olumsuz olarak kişiye geri yansır.

Çok Fazla Düşünmek

Fazla düşünmek neden kötüdür diye sorular sorabilirsiniz. Ancak fazla düşünmenin getirdiği çeşitli olumsuzluklar da mevcuttur. Gerek iş hakkında gerekse de iş dışından bir şeyi gereğinden fazla düşünmek insanı strese sokabilirken verimsiz düşünmesini de sağlar. Dolayısıyla fazla düşünmekten işlere odaklanmaz ve verimli sonuçlar alamaz. Bunun önüne geçmek için çok fazla aşırı düşünmek yerine yerinde ve zamanında düşünmek önemlidir. Çok fazla düşünmek bahsettiğimiz üzere strese yol açacaktır. Stresin insan dengesini bozan bir faktör olduğunu da unutmamak gerek.

Uykusuz Kalmak

Yapılan bir çok araştırmaya göre uykusuz kalmak veya tam verimli uykuyu almamak insanların beden ve zihinlerinde çeşitli hasarlara yol açabilir. İş konusunda da verimliliği düşüren bu faktörün önüne geçebilmek adına uyku düzenine de geçmeniz gerekiyor. Çok çalışmanız gerektiğinde uykusuz kalmanız normal karşılanabilir. Ancak diğer türlü sürekli uykusuz kalmanız bir yerden sonra sizin çok yorgun düşmenize sebep olabilir.

Olumsuz Olmak

Aşılması Gereken Korkular Nelerdir?

Olumsuz Olmak

Olaylara sürekli olumsuz pencereden bakmak kişiyi ister istemez başarısızlığa itecektir. Başarılıyken bile olumsuz faktörleri ön plana alan bir yapınız varsa bu size uzun vadede zarar verebilir. Bunun da önüne geçebilmek için sürekli kendinizi pozitif sonuçlara yormalısınız. İşinizin daima olumlu sonuçlanacağını bilinçaltına işlerseniz gerçek anlamda işinize odaklanma noktasında sorun yaşamazsınız. Bu olguyu her haliyle ekibinize yansıtacağınızı da es geçmemelisiniz. Olumsuz düşünürseniz ve dışarıya böyle bir izlenim verirseniz ekibiniz  de bundan fazlasıyla etkilenecektir. Olumlu düşünürseniz de durum böyle olacaktır. Ekibinizin işlerinde daha aktif ve başarılı sonuçlar almayı hedefleyen bir çalışma süreci gerçekleştirmesini istiyorsanız bir yönetici olarak her zaman olumlu bir izlenim bırakmalısınız.

Geçmişte Yaşamak

Her zaman güncel olaylara bağlı kalmakta fayda var. Çünkü kendinizi daima geliştirerek ve hedeflere yoğunlaştırarak ilerletebilirsiniz. Geçmişe takılarak bunu yapmanız mümkün değildir. Geçmişte sonuçlar ne olursa olsun geçmişe takılmadan önüne bakmanız gerekir. İsterse çok büyük başarılara imza atın hala aklınız oradaysa daha iyi sonuçlar alabileceğiniz işlere odaklanmanız azalacaktır. Keza aynı şekilde geçmişte yaşadığınız olumsuz sonuçlara çok takılırsanız yine önünüzü göremezsiniz. Daima güncel olan işinizi ileriye taşımaya bakmalı ve kesinlikle geçmişte yaşamamalısınız.

Ortamdan Şikayet Etmek

Çalışma ortamınız sizin için çok şey ifade eder. Ofisinizden şikayetçi olmanız sizin işe gitmenizi bile olumsuz etkileyecektir. İş ortamını, gerek çevre şartlarından gerekse de imkanlarının yetersiz oluşundan dolayı yetersiz görebilirsiniz. Bunun da önlemini alabilirsiniz. İşiniz nerede olursa olsun başaracağınızı inanıyorsanız bu durumu es geçmeniz lazım. Eğer çok şikayetçi iseniz fırsatları değerlendirme noktasında tam zamanı diyebiliriz. Çünkü Kamara hazır ofisler tam da size göre. Şirketinizi Kamara’ya taşıyarak hem daha verili bir iş ortamı oluşturursunuz hem uygun fiyata ofisler kiralarsınız hem de ofislerin çeşitli imkanlarından yararlanarak iş sürecinizi en verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Enerjiyi tüketen sebepler arasında en çok düşülen hatalara değinmeye çalıştık. Tüm bu sebepler sizin enerjinizi emerken işlere olan odaklanmanızı ve iş sürecinizi olumsuz biçimde etkiler. Dolayısıyla istenen başarıya ulaşmanız çok zor olacaktır. Durum böyle olunca kazançlarınız, belki çevreniz bile azalacaktır. Bir girişimci için çok kötü sonuçlar olan bu gibi sonuçlar sizi geriye götürmekten başka bir şey yapmayacaktır. Bu noktada çok dikkatli davranarak iş sürecinde kendinizi tamamen işe vermeniz olumlu sonuçlar almanız için gerekli adımdır.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

  1. Daha Üretken Olmak İçin Çalışma Masasında Neler Olmamalı
  2. Girişimleri Başarısızlığa Sürükleyen Hatalar Nelerdir?
  3. Çok Yönlü Girişimci Olmak