Girişimciliği düşünen, özel sektöre adım atarak kariyer hedefi yapmak isteyen, henüz daha öğrenciyken bile bunu düşünen kişiler vardır. Sektördeki bazı yaşanmış başarılar bu kişilere ayrı bir motivasyon kaynağı da olabilir. Bu motivasyonla girişimcilik hayallerine kapılır hatta ilk adımlarını da atarlar. Ancak sanıldığı kadar kolay olmayan girişimcilikte, özellikle girişimciliğe atılım olan ilk zamanlarda çoğu sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin işe girdiğinizde zorlukları görüp zaman kavramını kendinizde problem olarak belirlersiniz. Başka bir problem de ekonomik sorunlar olabilir. Ekonomik sorunlardan kastımız girişimcilik için ayırmış olduğunuz sermayenin yetersiz olmasıdır. Peki bu sorunlardan, özellikle de ekonomik sorunlardan nasıl kurtulabilirsiniz? Bilindiği üzere iyi bir  girişim başlatmak ve istikrarı sağlamak için yüklü bir sermaye ortaya koyulması gerekir. Yüklü bir sermaye ile birlikte doğru strateji, iyi bir ekip ve uzun vadeli planlar yapmak sizi başarıya götürecek temel yapı taşlarıdır.

Peki siz ekonomik sorunlar üzerinde nasıl bir yol izleyerek sorunlardan kurtulabilirsiniz? Yazımızda ekonomik sorunlara karşı alabileceğiniz önlemlerden, hangi aşamalarda tasarruf edeceğinizden bahsedeceğiz.

1-Öğrenmek İçin Kendinize Vakit Ayırın

blur, close-up, focus

Kuracağınız şirket bir çok departmana sahip olabilir. Örneğin reklam, pazarlama ve sunum da olacaktır şirketinizde. Bunları yapmak ve markanızı tanıtmak için de alanında uzman kişilere para vermeniz gerekecektir. Gerçekten yeteri kadar bütçeniz yoksa bu noktada risk almalısınız. Nasıl mı? Bu alanlarda eğitimli olarak, yani öğrenmeye çabalayarak. Pazarlamayı, reklamın nasıl yapıldığını ve markanızı nasıl sunmanız gerektiğini öğrenerek bu görevleri kendiniz üstlenebilir ve başkalarına para ödemek zorunda kalmazsınız. Bu, tamamen kendinizle yapabileceğiniz bir şey değildir tabi ki. Zamanınızı da iyi değerlendirerek bu noktada iyi tasarruflar yapabilirsiniz.

2-İnternet Üzerinde Çoğu Şey Bedavadır, İyi Kullanın!

Teknoloji geliştikçe işler daha kolay olmaya ve daha kolay ilerlemeye başlıyor. Siz de firmanız için gerekli olan işlerin çoğunu internet üzerinden yapabilirsiniz. Nitekim firmanıza ait bir web sitesi ve sosyal medya olması gerekenlerdir. Kodlamaya gerek duymadan da internet üzerinden sizin tercihlerinizle yapabileceğiniz web sitesi yapma programları mevcuttur. Bunların çoğu ücretsiz veya uygun fiyatlara sizin hizmetinize sunulmaktadır. İlk etapta sosyal medya yöneticiliğini de üstlenerek bunun için ekstra bir personel maaşı ödemezsiniz. Dolayısıyla o para da cebinizde kalır. Teknolojinin bu nimetlerinden yararlanmak size oldukça fayda sağlayacaktır.

3-Kazançlarınız İhtiyaçlarınıza Yetecek Hatta Kara Dönüşecektir!

Person Holding 10 Us Dollar Banknote in Front of Gray and Black Laptop Computer

Her zaman ekonomik sorunlar içerisinde olacak değilsiniz. Siz de bu yola kazanmaya ve kazandıkça da başarılı olmak hedefiyle çıktınız. İlk başlarda zorluk çekmeniz çok normaldir. Kendinizi ispatlamanız, piyasada adından söz ettirmeniz ve ürününüzü pazarlamanız gerçekten zor denilebilecek adımlardır. Ancak sizin kazanma arzunuz, istikrarınız bu zorlukları yenebilecek güçtedir. Kazanmaya başladığınızda ihtiyacınız olan her şeyin gerçekleştiğini göreceksiniz. Bu ihtiyaçlar gerçekleştikçe de sizin moraliniz, motivasyonunuz daha da artacak ve işinize daha çok sarılacaksınız.

Elde edeceğiniz kazançlar gün geçtikçe daha da artacak ve istediğiniz bütçelere yavaş yavaş ulaşmış olacaksınız. Bu noktada göstereceğiniz sabır ve irade gücü çok önem taşımaktadır.

4-İlk Etapta Tasarrufa Yönelin

Siz de biliyorsunuz ki ekonomik sorunlar ancak kemeri sıkmakla, tasarrufa gitmekle yok edilir. Bundan dolayı sizin zamanı da etkin kullanarak iyi bir ekonomi planı yapmanız ve buna uymanız gerekmektedir. İlk aşamada süsten ve markadan kaçınmak faydalı olacaktır. Ofisinizi Kamara‘ya taşıyarak en büyük tasarrufu yapabilirsiniz!

Sadece ofiste değil çoğu şeyden de tasarruf edeceksiniz Kamara’da. Ofis ekipmanlarından, temizliğine kadar hepsinin Kamara tarafından size sunulduğunu düşündüğümüzde yüklü bir maliyetten kurtulduğunuzu görebilirsiniz.

Kamara’da Sadece Ofis Ortamından Değil, Daha Çok İmkandan Yararlanacaksınız!

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, derneklere ve firmalara ihtiyaçlarına uygun, rahat ve tam donanımlı hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti sunan bir kuruluştur.

Profesyonel bir ofis sistemi olan Kamara’da işinize odaklanmak artık çok daha kolay. Temizlik, ofis düzeni, ofis ekipmanlarını sürekli kontrol etmek gibi zaman harcayacağınız meşguliyetleriniz artık olmayacak. Bunların hepsi Kamara tarafından sağlanmakla birlikte uygun fiyatlara bu ofis ortamından yararlanacaksınız.

Üstelik ekonomik sorunlar ile uğraşmak istemeyip bu süreci en iyi biçimde atlatmayı hedefleyen girişimcilerin ilk durağı Kamara olmalıdır. Çünkü Kamara’da fazla maliyete gerek yok! Elektrikten internete kadar tüm faturaların hepsi kiraya dahil olmakla birlikte, normal kafe ortamında çalışırken parayla aldığınız çay ve kahvelerin hepsi sınırsız bir şekilde Kamara tarafından siz çalışırken size ikram edilecektir.

Girişimciler sosyal insanlardır. Özellikle kendileri gibi girişimci arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmek, sohbetler etmek, fikir danışmak ve istişare yapmak isterler. Kamara da böyle imkan da mevcuttur! Sizin gibi yüzlerce girişimciyle arkadaşlık, komşuluk yapabilir işleriniz hakkında doyasıya sohbetler kurabilirsiniz. Bu, farklı sektörlerden bilgi sahibi olmanıza ve eksiklerinizi gidermenize de yardımcı olacaktır.

Ayrıca size, Kamara tarafından siz iş yerinizde olmasanız bile işlerinizin devamını sağlayacak, alanında profesyonel sekreter de verilecektir. Sekreter sayesinde gelen çağrılar, müşteriler veya ziyaretçiler en iyi biçimde karşılanarak size aktarımı sağlanacaktır. Yine siz yokken gelen kargolar, paketler sekreterleriniz tarafından alınacaktır. Bu sayede hem müşteri kaybı hem de zaman kaybı yaşamadan işlerinize en iyi biçimde devam edersiniz.

Girişimciler, ekonomik sorunlar üzerinde çokça mücadele verir.  Bu mücadele sonucu devam eden de olur edemeyen de olur. Ancak bu kadar imkanın olduğu bir alanda kendinize yer bulmuşsanız bütün imkanları girişiminiz ve en önemlisi hedefleriniz için değerlendirmek zorundasınız. Başarılı olmak girişimcinin alacağı riske de bağlıdır. İlk etaplarda ne kadar zorlansanız da alacağınız risk ve radikal kararlar sizin için bir dönüm noktası olabilir.

Ofisinizi Kamara’ya taşıyarak ekonomik sorunları aşıp, girişim serüveninizi en iyi şekilde devam ettirmeniz dileğiyle…