Kararların önemi sizce ne kadar büyüktür? Hayatınızdaki yapacağınız tüm eylemlerden, kariyerinizden, öncesindeki eğitim hayatınızdan ve bundan sonraki iş sürecinden de tamamen sizin sorumlu olacağınız unutulmamalıdır. Bunların hepsi ise sizin kararlarınız sonucu meydana gelecektir. Siz kendi kararlarınız ile bir şeylere adım atacak veya atmayacaksınız. Bu açıdan bakıldığında kararlarınız sizin yaşam biçiminize yön verir. Meslek seçiminde de durum değişmez. Doğru meslek seçimi yapmak için kişi güçlü kararlar vermelidir. Etkili bir ön araştırma ve kendi yeteneklerini keşfetme süreci sonunda kendinizce doğru meslek seçimini yapmalısınız.

Kendimizce anlamlı bulduğumuz işleri yapma kararı alırız. Bu anlamlı bakış açısı tesadüfen değil tamamen bir çaba sonucu meydana gelmektedir. Bahsettiğimiz gibi kişinin kendini keşfetmesi, sektörleri tanıması gibi olayları sıraladığımızda hepsi bir çaba olarak değerlendirilir. Bu çabayı gösterirken de doğru mesleği seçmek adına bazı bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Bu yazımızda kişilerin doğru meslek seçimini yapabilmesi için dikkat etmesi gereken noktaları başlıklar halinde ele alacağız. Siz de bu kriterlere dikkat ederek doğru meslek seçiminizi yapabilirsiniz. İşte dikkat etmeniz gereken noktalar;

1-Perspektif Bakış Açısı

binocular, country lane, filter

Hayatınızın her alanında ve yapacağınız her işte bu bakışı yapmanız gerekir. Bu bakış olaylara daha geniş bakmanızı sağlayacaktır. Nasıl mı? İster öğrenci hayatında planlamalar yapın, isterse de iş hayatında geleceğe yönelik planlar yapın hiç fark etmez. Yapacağınız planlamalarda atacağınız adımları belirlemek, hangi aşamalarda olduğunuzu görmek ve olası sonuçları ön görmek sizi perspektif bakmaya itecektir. Olayları günü kurtarmak değil de geleceğe yönelik etkili sonuçları alacağınız biçimde tasarlamalısınız. Çünkü perspektif bakış açısı bunu gerektirir.

2-Sektörleri Anlamak

Kendinizi iyi tanıdığınız kadar yapacağınız mesleği de çok iyi tanımalısınız. Neye, nasıl hizmet vereceğinizi bilmek sizi her zaman bir adım önde tutar. Bunun yolu da başta da bahsettiğimiz gibi sektörleri tanımaktan geçer. Doğru meslek seçiminde de durum böyledir. Bir işin ne olduğunu, içeriğini bilmeden o işe girilmez. Dolayısıyla sektörleri, meslekleri araştırarak bir sonuca varmalısınız. O mesleğin size uygun olup olmadığına da o zaman karar verebilirsiniz.

3-Problemlere Çözüm Üretebilir Misin?

arrows, box, business

Ortaya ne için fikirler çıkar? Daha çok insanlığın, dünyanın sorunlarını çözmek veya en aza indirgemek içindir. Sizin de meslek seçiminizde bu görüşü odak noktası yapmanız gerekir. Girişimciler de yola bu amaçla çıkmıyor mu zaten? Daha çok sorun çözmeye yönelik fikirler ortaya çıkararak insanlığa fayda sağlamak için. Günümüzde bu daha çok teknolojik alanda olsa da her alanda yapılan girişimcilik örnekleri her zaman için faydalı işlerin ortaya çıkması amacıyla ortaya çıkarılmıştır. Siz de bu amaçla yola çıkmalı mesleğinizde ilerlemelisiniz.

4-Kendinizde O Güveni Görüyor musunuz?

Her işin, mesleğin kendine göre zorluğu vardır. Siz de bu zorlukları göze alarak yola çıkmanız gerektiğinin farkında olmalısınız. Nitekim bir mesleği seçerken o zorlukları da önceden sezmeniz ve kendinizi hazırlamanız gerekir. Kendinize bazı soruları da yöneltmelisiniz. Bu meslek benden neleri istiyor, bekliyor? Hangi yönlerimi geliştirmem lazım? Gerçekten hazır mıyım?

Bu soruları sürekli kendinize sormanız ve o yönde gelişmeniz gerekir. Aksi taktirde kendinizi her zaman mesleğiniz konusunda eksik görürsünüz bu da sizin motivasyonunuzun düşmesine sebep olur. Bu durumla karşılaşmamak adına tedbirlerinizi erkenden almak ve hazır davranmak en iyisidir.

Doğru Ofis Seçimi de Önemlidir

Hangi mesleği sürdüreceğiniz, hangi işi tercih edeceğiniz kadar o mesleği sürdüreceğiniz ortamları seçmek de bir o kadar önemlidir. Nitekim o ortamlar ofisleriniz, şirket ortamlarınız olacaktır. Peki ne için önemlidir bu ortamlar? Çünkü o ortamlarda alacağınız verim sizin başarınızı etkileyecektir. İyi bir verim de ancak işinize iyi odaklanmakla ve zamanı iyi kullanmakla olur.

Bu yönden Kamara ofisleri sizin için en ideal ofis ortamlarıdır. Çünkü Kamara’da, kendinize ait açacağınız ofisten farklı olarak, isteyeceğiniz her türlü imkan ve kolaylık bulunmaktadır.

Zamandan kaybetmeyecek ve uygun kira fiyatları ile ofislere sahip olabileceksiniz. Ayrıca temiz ve düzenli çalışma alanlarında çalışmalarınızı sürdürmek sizin müşterilerinize karşı daha prestijli olmanızı da sağlar. Böylece daha çok müşteri çekme gibi avantajınız da olacaktır.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmetlerini sunan bir şirkettir. Bunların yanında daha iyi ve verimli toplantılar için toplantı salonlarını da müşterilerinin hizmetine sunar.

Kamara’da fırsatlar bunlarla da bitmiyor. Çünkü sınırlar çok geniş! Gelin o sınırların genişliğine bir göz atalım 😉

Kamara’da Size Sunulan Fırsatlar

Kamara size bir çok imkanı sunarak daha rahat ve kaliteli ortamlarda çalışmaları sürdürmenizi sağlıyor. Bu da sizin daha esnek olmanıza ve başarıya daha erken ulaşmanıza yol açacaktır. İşte Kamara’nın size sunduğu birbirinden güzel fırsatlar;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Doğru meslek seçiminden sonra doğru ofis seçimini de yaptıysanız artık işlerinize pür dikkat odaklanabilirsiniz. Çünkü Kamara’da temizlik, düzen, materyallerin hazırlığı gibi uğraşacağınız işlerde siz meşgul olmayacaksınız. Sizin yerinize Kamara bunları yapacak ve sizin işinize odaklanmanızı sağlayacaktır.

Hem zamandan kazanacağınız hem de büyük maliyetlere girmeyeceğiniz Kamara ofislerinde başarıya ulaşmanız çok da zor olmayacaktır 🙂

Doğru ofis seçiminin diğer etkisi de çevredir. Kamara’da büyük çevreniz de olacaktır. Çünkü sizin gibi yüzlerce girişimci yer alacak ve onlarla tanışma fırsatı da yakalayacaksınız. Böylelikle işlerden zaman buldukça kafanızı dağıtıp, zihninizi dinlendireceğiniz bir ortamı çok da uzakta aramanıza gerek kalmayacak.

Tüm bu kriterleri göz önüne alıp bu doğrultuda kendinizdeki eksiklikleri giderirseniz kendinizce olan doğru mesleği seçer ve bu doğrultuda kendinizi geliştirmeye devam edersiniz.Bu kriterler eşliğinde doğru mesleği seçme ve mesleğinizde başarıya ulaşmanız dileğiyle…