Doğru Kariyer Seçimi İçin Gerekli Yöntemler

Bu yazımızda kişilerin tutkularını nasıl tespit edeceklerine dair tüyolar vererek doğru kariyer seçimi için hangi yöntemleri kullanmaları gerektiğini aktaracağız. İşte yazımızın içerisinde yer alacak alt başlıklar;

  • Kendinize sorular sorun,
  • Tutkularınızın işiniz olması şart değil,
  • Tahammül edemediğiniz şeyleri sıralayın,
  • Küçükken hedefiniz neydi?

Hepimiz gelecekte neler yapabileceğimiz adına kendimizce muhasebeler, planlamalar yaparız. Doğru bir kariyer seçimi kişinin kendisini keşfetmesiyle alakalıdır aslında. Kişi kendini ne kadar iyi yanıyor? Hangi alanlara ilgisi var? Becerileri ne yönde? Bunlara karar verdikten sonra iş hayatına atılması en doğru yol olacaktır. Tabi bunlar için de aldığınız eğitim, sosyal çevreniz de etkili olacaktır. Tüm bu yapbozun parçalarını bir araya getirdiğinizde ortaya sizin ileride hangi işle uğraşacağınız çıkacaktır.

Kendinizi daha iyi tanımak, tutkularınızın farkına varmak adına size yardımcı olabilecek yöntemlerden bahsedeceğiz. İşte kendinizi bulmanız adına gerekli yöntemler;

Kendinize Sorular Sorun

Kendinize Sorular Sorun

Tutkularınızın farkına varmak sanıldığından daha kolay olabilir. Çünkü kendinizi en iyi yine kendiniz biliyorsunuz. Kendinizi sorguya çekmenizde fayda vardır. Acaba hangi alanda 5 yıl para almadan çalışırsam yine mutlu olabilirim? Hangi alan üzerine sıkılmadan yüzlerce kitap okuyabilirim? Bu sorular aslında sizin hangi alanda hizmet vereceğinize dair tüyolar sunacaktır.. Bu soruları kendi içinizde dürüst biçimde cevaplarsanız neye ilgili olduğunuzu rahatlıkla bulabilirsiniz.

Tutkularınızın İşiniz Olması Şart Değil

Farklı alanlarda uğraşlar yapabilirsiniz. Bunları bir iş gereği olarak yapabilirken aynı zamanda hobi olarak da yapabilirsiniz. Nitekim çoğu kişi kendi işini sürdürmenin yanı sıra hobilerini yapmakla da meşguldür. Tabi hobilerinizi kazanca da çevirebilirsiniz. Bu size ekstra gelir sağlarken boş zamanlarınız daha aktif bir şekilde üstelik yapmaktan hoşlandığınız şeyle meşgul biçimde geçecektir. Önce tutkularınızı keşfedin daha sonrasında ise boş zamanlarınızda bu tutkularınıza da yer verin.

Tahammül Edemediğiniz Şeyleri Sıralayın

Belki net biçimde tutkularınızın ne olduğuna karar veremiyorsunuz. Buna karar vermek için bir yol da tahammül edemediğiniz işlerin listesidir. Hangi işleri yapmak size sıkıcı geliyor? Hangi iş bana göre değil? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar sizi tutkularınıza götürecektir aslında. Bu elemeyi yaparken de kendinizi daha iyi tanımış olursunuz.

Küçükken Hedefiniz Neydi?

Herkesin çocukken “ileride şu olacağım” dediği bir alan vardır. Futbolcu, doktor, mühendis, aşçı… İnsanlar değişkenlik gösterdiği gibi fikirleri de değişkenlik gösterir elbette ancak o zamanlara geldiğinizde aklınıza çocukluğunuzdaki hedefiniz de gelmeli. O zamanlardaki koyduğunuz hedeften ne kadar uzaksınız veya hedefinize ulaştınız mı? Ya da gerçekten o hedef doğrultusunda ilerliyor musunuz? Bu size tutkularınızı net biçimde ortaya koymak için bir kılavuz olabilir.

Yeni Şeyler Üretmeyi Deneyin

Yeni Şeyler Üretmeyi Deneyin

Yeni Şeyler Üretmeyi Deneyin

İnsanlar yeni şeyler üretirken, özellikle kendi yapımları olduğu için daha da mutlu olurlar ve ürettikleri alana karşı ilgileri zamanla artar. Böylelikle hem motivasyonları da artar hem de ilgi duydukları alanları iyiden iyiye keşfederler. Bundan ötürü yeni şeyler üretmeyi deneyerek alanınıza genişletebilirsiniz. Yeni şeyler üreterek aynı zamanda yeni kişiler de tanımış olur, sosyal çevreniz bir nevi artar. Her anlamda olumlu geri dönüş alacağınız üretim konusunda daima yeni şeyler de öğreneceksiniz.

Kariyerinizi Doğru Lokasyonlarda Oluşturun

Ofis Kiralamak İsteyenler Hangi Özellikleri Aramaktadır?

Kariyerinizi Doğru Lokasyonlarda Oluşturun

Girişimci olmak aynı zamanda ofis sahibi olma gereğini taşımaktadır. Bundan ötürü girişimcilik serüveninize başlarken olabildiğince mantıklı kararlar almalı, sadece gününüzü kurtarmak için değil geleceği de düşünerek planlı hareket etmelisiniz. Bu noktada Kamara girişimcilere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti sunarak çeşitli imkanlardan yararlanmalarını sağlamaktadır. Siz de bu gibi fırsatları girişimciliğiniz süresince kovalayarak ve değerlendirerek en iyi biçimde yararlanabilirsiniz. İş yaşamını İstanbul’da düşünenler için Kamara büyük bir fırsattır. Ofisleri daha yakından görmek ve işinize uygun ofisi seçmek adına Kamara ofislerine bekleriz.

Gelecekte veya şuan ne yapacağınıza, hangi işlerle uğraşacağınıza daha doğrusu kariyerinize nasıl yön vereceğinize karar vermek kimine kolay gelebilirken kimine de zor gelmektedir. Siz de bu süreci en iyi biçimde devam ettirebilirsiniz. Nitekim yazımızın içerisinde bahsettiğimiz başlıkları kendi hayatınızda uygulayarak kendi tutkularınızın neler olduğuna kanaat getirir  daha sonrasında ise işe koyulabilirsiniz. Bu süreci kolaylaştırmak tamamen sizlerin elinde.

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri