Şirkette bir lider, yönetici iseniz işinizin ne kadar zor olduğunu vereceğiniz kararlarda anlayacaksınız. Çünkü şirket ortamında bir konu üzerine fikirler tartışılır, görüşülür ve en sonunda ortak bir karar çıkması istenir. Karar ne olursa olsun son söz yöneticide, dolayısıyla bu süreci en iyi geçirmek isteyen kişi yönetici olmalıdır. Her karar olmayabilir ancak bazı kararlar şirketin dönüm noktasını oluşturabilir. Peki daha iyi kararlar verebilmek nelere bağlıdır? Hangi stratejileri kullanarak sağlam kararlar verebiliriz?

Şirket olayından bağımsız düşünmek gerekirse kişi, bireysel olarak her atacağı adım için olumlu ve iyi kararlar vermek ister. Yani karar vermek hayatımızın her alanında var ve olmaya da devam edecektir. Yanlış kararlar da verebilirsiniz, bu sıkıntı değil. Önemli olan verdiğiniz yanlış karardan ne biçimde pay çıkarıp olumluya çevirecek olmanızdır.

Bu yazımızda, özellikle de iş yaşantısında girişimcilerin karar verirken nelere dikkat etmeli, daha iyi kararlar verebilmek için hangi stratejileri uygulamalı onlara değinmek istiyoruz. İşte daha iyi kararlar verebilmek için başvurmanız gereken yollar;

1-Eski Çözümleri Aklınıza Getirin

Bir konu üzerine karar verme aşamasında iseniz ve arada kalmışsanız ilk yapacağınız iş eski çözümleri aklınıza getirmek olacaktır. Çoğu zaman olumsuzluklarla karşılaşmış olabilirsiniz. Bu olumsuzluklardan kurtulmak da ancak yapacağınız cesaretli hamlelerle mümkündür. Nitekim eski çözümlere bakıyorsanız daha önceden böyle bir şeyle karşılaşmışsınız demektir. Eski çözümleriniz başarısız olsa bile denemekten vazgeçmeyin. Çünkü her vereceğiniz karar, neticesinde her zaman başarısız olacak diye bir şey yok.

2-Hızlı Gitmek Yerine Yavaşlamayı Tercih Edin

Eğer çok acil bir durum ile karşı karşıya değilseniz hızlı karar almaktan vazgeçin. Çünkü bu sizi yanlışa sürükleyebilir. Bu noktada daha çok fikir alışverişi yapabilir, işiniz dışındaki kişilere de başvurabilirsiniz. Eğer ofisiniz Kamara’da ise daha çok kişiye ulaşma imkanınız olacak dolayısıyla işiniz hakkında daha iyi görüşler alabilir, karar verme sürecinizi verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

3-Alternatiflere Odaklanın

Kendinizi geniş ve perspektif düşünmeye alıştırın. Dolayısıyla farklı çözümler geliştiren, ileri süren kişilerin görüşlerini de veri tabanınıza kaydederek bir köşede tutun. En sonunda hepsinin birleşimi olarak ortaya bir sonuç çıkarabilirsiniz. Belki de bu alternatif çözümler sizi düzlüğe ulaştıracak belli mi olur?

4-Dinleyin

Bahsettiğimiz üzere karar verme süresince gerek ekip arkadaşlarınızla gerekse de ekip dışından olan kişilerle görüşme halinde olacak, onların çözümlerini dikkate alacaksınız. Onları dinlemeyi ihmal etmemelisiniz. Bunu da en iyi onlara sorular yönelterek ve daha açıklayıcı olarak yapabilirsiniz. Sürekli açık olun, olumlu ya da olumsuz her şeye de hazırlıklı olun ve dinlemekten vazgeçmeyin. Alternatiflere de odaklanarak bu süreci en iyi biçimde geçirmek sizin elinizde.

5-Daha Fazlaya Değil Daha Doğruya Ulaşın

Eleme yöntemi yapmasını da bilmelisiniz. Nasıl mı? Belirttiğimiz o alternatif görüşleri ve sizin de kendi görüşlerinizi katarak oluşturduğunuz havuzdan sizin için en iyi ve en yararlı olacakları seçerek kararınızı o yönde verebilirsiniz. Kalabalıklık her zaman iyi olmayabilir önemli olanın en verimlisinin sizin için uygun olacağıdır. Siz de bu en doğruya, en verimliye ulaşmaya çalışın.

6-En İyi Kararı Verin!

Buradaki en iyi karar verilebilecek %100 en iyi karar değildir. Sizin işinize yarayabilecek en iyi karardır. Ki, %100 en iyi kararı verip devamındaki süreci yine olumlu etkileyebilen kişi sayısı çok azdır. Kendi adınıza çıkardığınız çözümlerden en iyi kararı çıkarmaya çalışmalısınız.

Küçük Gibi Görünen Kararlar Sizin En Önemli Kararınız Olabilir 

Kişiye göre kararların kendi aralarında bir seviyesi vardır elbette. Girişime başlarken vereceğiniz her karar ileride de vereceğiniz her kararı etkileyebilecek güçte olabilir. Bundan dolayı işin en başından sağlam kararlar almaya çalışın.

Nitekim bu kararlardan biri de şüphesiz çalışacağınız ofis, şirket ortamıdır. Ofislerinizin iyi olması ve sizi ileriye taşıyacak kadar rahat ve kaliteli olması ofisler bakımından alabileceğiniz en önemli kararlardan biridir. 

Ofisinizi biraz önce de bahsettiğimiz üzere Kamara’da seçmek verebileceğiniz en doğru kararlardan biridir. Neden mi?

Çünkü Kamara, biden fazla mutlu müşterisine, şirketlere, firmalara, derneklere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir şirkettir. Yani Kamara onlarca sektörden binlerce girişimciyi bünyesine alarak onların çalışmalarını daha rahat ortamlarda yapmalarını sağlamaktadır. 

Peki Kamara’da sizleri neler bekliyor? Hangi imkanlardan yararlanacaksınız? İşte Kamara’da yararlanacağınız imkanlar;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet fırsatı
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlar eşliğinde işlerinizi daha rahat ortamlarda yapabilecek ve böylece işlerinize daha iyi odaklanarak başarıya ulaşma süreciniz hızlı olacaktır. 

Yine bahsettiğimiz gibi daha iyi kararlar verebilmek için başvuracağınız kişiler Kamara’da da mevcuttur. Onlarca girişimci ile arkadaşlık, komşuluk kuracağınız Kamara’da gerek iş gerekse de sosyal hayattan konuşacağınız çok vaktiniz olacak. Çaylar Kamara tarafından sınırsız ve ücretsiz tabi 🙂 

Ayrıca Kamara’da işinize ayırmak için yeteri kadar zamanınız da olacak. Çünkü temizlikten, resepsiyona, kargolarınızın karşılanmasına kadar hepsiyle Kamara ilgilenmekte ve sizin ekstra bir işle meşgul olmanız gerekmemektedir.

Müşteri açısından da düşünmek gerekirse, ortamınızın son derece temiz, düzenli olması sizi ziyaret etmeye gelen müşterilerinizi ofise çekmeye yetecektir. Böylelikle müşteri ağınız da genişleyecektir. Üstelik tüm ofisler uygun kira fiyatına! Hangi girişimci istemez ki bu durumu?

Daha iyi kararlar verebilmek için yapmanız gerekenleri en sadece haliyle başlıklar altında toplayarak sizlere aktarmaya çalıştık. Siz de bu stratejileri iş yaşantınızda uygulayarak daha iyi kararlar verebilmek için fırsatlar oluşturabilirsiniz.