fbpx

Covid-19 Süreci İçerisinde Evden Çalışma Durumu

Covid-19 Süreci İçerisinde Evden Çalışma Durumu

Bulunduğumuz bu süreç içerisinde, evde kalınan dönemlerde gencinden yaşlısına, öğrencisinden çalışanına herkes bir şeyler yapmak peşindedir. Özellikle de özel sektörde faaliyetlerine devam etmekte olan şirketler Covid-19 salgınından fazlasıyla etkilenmiştir. Home-office yöntemini benimseyen birçok şirket ile birlikte çalışmalarını askıya alan şirketler de mevcuttur. Evden çalışma yönteminin detaylarına değineceğimiz bu yazımızda yer vereceğimiz alt başlıklar şunlardır:

  • Evden çalışma yöntemi nedir,
  • Covid-19 sürecinde evden çalışmanın avantaj ve dezavantajları,
  • Daha profesyonel evden çalışma yöntemi için Kamara
  • Covid-19 döneminde Kamara sanal ofis hizmeti,
  • Kamara sanal ofis imkanları nelerdir,
  • İlgili yazılar

Dünya ve ülkemizi etkisini altına alan coronavirüs salgını birçok sektörü de etkilemiştir. Buna göre virüsün hızlı biçimde yayılmasını önlemek amacı ile birçok şirket ve firma evden çalışma yöntemini benimsemiştir. Özellikle de bilişim ağı üzerinden işlerini yapan kişilerin tercih ettiği bu çalışma yöntemi çoğu firma tarafından desteklenmekte ve hemen hemen her şirket bu yöntem sayesinde işlerine devam etmektedir.

Home-office olarak da adlandırılan bu yöntemin normal çalışma şeklinden farkı nedir? Daha verimli bir çalışma yöntemi mi yoksa sadece durumu kurtarmak amacıyla kısa vadeli alınan bir karar mı? Bu iki yöntem arasındaki belirgin farklar nelerdir? Çalışanlar hangisinden daha memnun? Bu gibi sorularla karşılaşmak yüksek ihtimaldir. Ancak evden çalışma yöntemini benimsemiş olup tam verim alan kişiler de yok değildir. Buna göre home-0ffice çalışma yöntemi belki de Covid-19 vesilesi ile birlikte önümüzdeki dönemlerde fazlasıyla tercih edilecek.

Evden Çalışma Yöntemi Nedir?

Home-Office Çalışma Yöntemi Nedir?

Evden çalışma yöntemi özellikle de freelance ya da evden çalışma yöntemini benimseyen kişiler tarafından ele alınan bir çalışma yöntemidir. Bireysel olarak daha çok tercih edilen bu yöntem ile birlikte çalışan insanlar ofis ortamına gerek duymaksızın çalışmalarını sürdürebilir. Bu çalışma yönteminin en büyük avantajı tabi ki serbestliktir. Çünkü gerek çalışma saatlerinde gerekse de çalışma sürelerinde karar tamamen kişiye aittir.

Ancak Covid-19, pandemi gibi konularda şirketler tarafından geçilen bu çalışma yönteminde çalışanlar bu kadar serbest değildir. Yine belirtilen mesai saatleri içerisinde kişiler çalışmalarını tıpkı bir ofis ortamında sürdürür gibi devam ettirmekte olup toplantılara ise video konferans yöntemleri ile katılmaktadır. Bu çalışma türü birçok çalışanın hoşuna da mutlaka gitmiştir. Çünkü evden işe, işten eve gidişlerde trafik, hazırlanma ya da başka sebeplerden ötürü beklemek gibi bir dert olmayacak uyandıktan kısa bir süre sonra bilgisayarın başına geçmek, mesai bitiminde de bilgisayarın başından kalkmak yetecektir.

Covid-19 Sürecinde Evden Çalışmanın Avantaj ve Dezavantajları

Home-Office Avantaj ve Dezavantajları

Normal ofis ortamları ve home-office çalışma yöntemi ele alındığında iki yöntemin de birbirine göre mutlaka avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Buna göre evden çalışan kişiler ekstra zaman kaybına uğramadan işlerinin başına geçecek ve uzaktan bağlanma sayesinde işlerini tıpkı ofis ortamında yürütürcesine tamamlayacaktır. Bununla birlikte evden çalışma yöntemine geçen şirketler daha fazla verim de alabilir. Bu tamamen işin bulunduğu sektöre ve çalışan performansına, durumun nasıl idare edildiğine göre de şekillenmektedir. Bu sebeplerden dolayı firmalar çalışanlarından ekstra gayret ve fedakarlık da istemektedir. Bunun bilincinde olan çalışanlar ise durumu lehine kullanıp daha rahat koşullarda çalıştığının farkına varabilir ve bu ölçüde çalışmalarına yön verebilir.

Tüm bunların yanında evden çalışmaların dezavantajlarından söz etmek de mümkündür. Buna örnek olarak ise iş ortamındaki çalışma disiplini ile ev ortamındaki çalışma disiplininin farklı olması verilebilir. Çünkü iş ortamında diğer çalışan kişiler ile birlikte bir ortamda olup aynı amaç üzerinde yoğunlaşmalar gerçekleşmektedir. Ev ortamında ise her an iş disiplininden kopmak mümkün olabilir. Bunun en temel nedenlerinden biri ise evde çocuk olma ihtimalidir. Ya da ev içerisinde olabilecek diğer işler ile alakalıdır. Kişilerin kendisini özgür hissetmesi bu gibi iş disiplininden uzaklaşmalara da neden olabilmektedir. Çoğu firma bu durumlarla karşılaşmamak adına daha sıkı önlemler ya da yaptırımlar uygulayabilir.

Daha Profesyonel Evden Çalışma Yöntemi İçin Kamara

Birçok firma ve şirket ofislerini Kamara’ya taşıyarak çeşitli ofis hizmetlerinden faydalanmaktadır. Buna göre hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmetlerini sunan Kamara ofis hizmetlerinin yanı sıra birçok imkanı da size sağlamaktadır. Binden fazla kişi ofis, toplantı salonu ve yararlandığı birçok imkandan memnun kaldıklarını dile getirmekte ve bu alanlarda çalışmak isteyen kişilere de tavsiyeler vermektedir.

Siz de bu pandemi, virüs salgını gibi durumlarda işlerinizden daha hızlı verim almak, istikrar yakalamak ve yakaladığınız düzeninizi bozmamak adına sanal ofisleri tercih edebilirsiniz. Kamara’da tercih edeceğiniz sanal ofisler ile birlikte dışarı çıkılmaması gereken bu dönemlerde evden çalışmalarınıza devam edebilir ve çalışmalarınız neticesinde başarılı işlere imza atabilirsiniz.

Bireysel ya da bir kuruma freelancer olarak çalışan kişilerin daha çok tercih ettiği ve memnun kaldığı sanal ofislerde siz de yer alarak çalışmalarınıza farklı bir boyut kazandırabilirsiniz. Tıpkı kendi ofisinizdeki çalışmalar gibi bir tempo yakalamak sizin elinizde!

Covid-19 Döneminde Kamara Sanal Ofis Hizmeti

Covid-19 Döneminde Kamara Sanal Ofis Hizmeti

Covid-19 Döneminde Kamara Sanal Ofis Hizmeti

Kamara sanal ofis hizmetlerine geçmeden önce, öncelikle sanal ofisin ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Buna göre sanal ofis; her yerden çalışma olanağı sağlayan, daha çok freelance olarak çalışan kişilerin tercih ettiği, içerisinde ofisimizi adres olarak gösterme, sekreterimizin telefonunuzu firmanızın ismi ile açması, uygunluk durumuna göre size aktarması, uygun olmadığınız taktirde ise müşterinizin notunu e-mail ile size göndermesi gibi çeşitli özellikleri içerisinde barındıran bir ofis hizmetidir.

Pandeminin cereyan ettiği ve hemen herkesin evde kaldığı bu dönemlerde özel sektördeki işlerin aksamaması ve çalışan ile şirket yönetimi arasındaki iletişimin de sağlıklı olması adına ofisinizi bu dönemde Kamara sanal ofis hizmetine teslim edebilirsiniz. Böylelikle hem daha verimli bir iş süreci yönetecek hem de bu dönemde bile işlerinizi aksatmadan hedeflediğiniz noktalara ulaştırma şansını yakalayacaksınız.

Evden Çalışma Yönteminde Ne  Gibi Hizmetler Sağlayabilirsiniz

Evden çalışma durumlarında birçok alanda hizmet sağlayabilirsiniz. Buna göre iş toplantılarını düzenlemek, iş planı oluşturmak, görev dağılımı yapmak ve aktif işleri devam ettirmek gibi görevleri icra edebilirsiniz. Özellikle de bilişim alanında uğraşan kişilerin evde çalışma yöntemleri çok daha kolay geçecektir. Buna göre gerek bilişim gerekse de başka sektörlerden şirketler çalışanları için tüm alt yapıyı oluşturmalı ve evlerde çalışma moduna geçtiklerinde aynı iş performansını vermelidir.

Tüm bu imkanlar ile birlikte işlerinizi daha iyi biçimde yürütebileceğiniz sanal ofisler özellikle de Covid-19 ile mücadele döneminde tercih etmeniz gereken ofis türleridir. Birçok firma ve şirket salgın sürecinden oldukça olumsuz etkilenmiş ve işlerini de geçici süre ile askıya almıştır. Bu şirketler arasında olmamak için siz de sanal ofisleri tercih edebilir ve aktif işlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

  1. Home-Office Çalışanlar İçin Ofis Yöntemi
  2. Home-Office Çalışanların Oluşturması Gereken Sistematikler
  3. Verimli Çalışmak İçin Tercih Edilebilecek Ofis Türleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir