Çok yönlü girişimci olmak için hangi yöntemleri izlemek gerekir? Çok yönlü girişimci olmak nedir? Kendinizi her anlamda geliştirerek çok yönlü bir girişimci olabilirsiniz. Çok yönlü girişimci olmak size ve şirketinize olumlu anlamda çok şey katacaktır. İstikrarlı bir iş süreci, hedeflere bağlılık ve daha fazlası için çok yönlü girişimci olmanızda fayda var. Çok yönlü girişimci olmak için izleyeceğiniz yöntemleri ele aldığımız bu yazımızın içeriğinde yer verdiğimiz alt başlıklar şunlardan oluşmaktadır:

  • İletişim becerisi,
  • Seminerlere, etkinliklere, toplantılara katılım göstermek,
  • Sosyal aktivitelere katılmak,
  • İş anlamında teknik bilginizi artırmak,
  • Plan, hedef, kazanç,
  • Hedeflere giden yolda tüm fırsatları değerlendirmek,
  • İlgili yazılar.

Girişimcilikte kazanılması gereken alışkanlıklardan bir tanesi de çok yönlü olmaktır. Nedir bu çok yönlü olmaktan kasıt? Tabii sadece işe dönük olarak değil gerek iş ile alakalı gerekse de sizi işe motive edecek işlere de yönelmektir. Bunu yapmak da bir çok farklı olaya bağlıdır. Örneğin iş ekibiniz, iletişim beceriniz, müşterileriniz ve arkadaşlarınız… En genel faktörler bunlar olmakla birlikte daha da artırılabilir. Sizinle alakalı olan tüm sistemi bir bütün olarak düşünüp bütünün parçalarına inmeye çalışmalısınız. Nitekim her indiğiniz parça sizi farklı alanlara yönlendirecektir. Dolayısıyla sizin ufkunuzu genişletecek, alanlarınızı artıracaktır.

Bu alanların artması, daha çok bölgeye hükmetmeniz ve tanıdığınız insan sayısının, çevrenizin artması size elbetteki olumlu anlamda katkı sağlayacaktır. Çok yönlü olmak sizin uzun vadede daha fazla kazanç sağlamanız noktasında da yardımcı olur. Tüm bu etkenleri iyi biçimde yönetmek ve kendinizi geliştirmek yine sizin elinizdedir.

Peki çok yönlü girişimci olmak için neler yapılmalı? Hangi yöntemler izlenmeli? İşte sizin çok yönlü olmanızı sağlayacak bir kaç yöntem:

İletişim Becerisi

Girişimcilikte, ki sadece girişimcilikte değil tüm sektörlerde, iletişim becerisinin yüksek olması kişiyi bir kaç adım öne atar. Nitekim bir girişimci olarak iletişim becerinizin yüksek olması beklenir. Çünkü hem satış yapma konusunda hem de eki içerisinde teknik anlamda işlerinizin ilerlemesi noktasında iletişim çok önemli bir faktördür. Bu faktörün olumlu taraflarından yararlanarak girişiminizi devam ettirmek ise size uzun vadede olumlu başarılı sonuçlar sağlayacaktır. Kendinizi ifade edebilmeniz, işler hakkında daha geniş bilgilere sahip olmanız ve daha çok kişi tanıyarak çevrenizi artırmanız noktasında iletişim çok önemli bir parça olacaktır.

Seminerlere, Toplantılara, Etkinliklere Katılım Göstermek

Seminerlere, Toplantılara, Etkinliklere Katılım Göstermek

Farkındalığınızı artırmak, çok yönlü olmak katıldığınız aktivitelere de bağlıdır. Gerek işinizle alakalı gerekse de hayatınn içinden bir çok etkinliğe ve seminerlere katılabilirsiniz. Bu tür konseptlerden alacağınız bilgileri işinize yansıtmanız ise size bilmediklerinizi öğretecek çeşitli konularda da tecrübe sahibi olmanızı sağlayacaktır. Bu tarz etkinliklere, seminerlere ve toplantılara önem vermeli ve olabildiğince katılım göstermelisiniz.

Sosyal Aktivitelere Katılmak

Çok yönlü olmanın bir diğer yolu da iş dışında sosyal aktivitelere önem vermektir. İşinize daha hazır olmanız ve mental anlamda dinlenmeniz açısından boş zamanlarınızı dolu dolu geçirmek son derece önemlidir. Kitap okumak, işiniz hakkında bilimsel makaleler okumak, ailenizle vakit geçirmek, spor faaliyetlerine katılım göstermek, film izlemek ve daha fazlası… Bu gibi etkinlikleri işinizin olmadığı zaman dilimlerinde gerçekleştirmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü hem işe olan hazırlığınızı tamamlayacak hem de işinizi arka plana atmayarak zaman planlamanızı en iyi biçimde yapacaksınız. Bu da sizin işte daha rahat olmanızı sağlamakla birlikte başarıyı getirecektir.

İş Anlamında Teknik Bilginizi Artırmak

İş dünyasındaki etkinliğinizi artırmak ve daha çok kesime hitap etmek için teknik bilginizi artırmanız önemlidir. Teknik açıdan her zaman kendinizi geliştirmeniz ve öğrenmeye devam etmeniz sizi seviye olarak ileriye götürecektir. Bu olguyu ekibinize de yansıtarak onların gelişimi için katkıda bulunabilirsiniz. Hem bireysel hem de ekipçe teknik anlamda göstereceğiniz performans işlerinizi doğrudan etkileyecek olup başarınızı da yükseltecektir. Dolayısıyla daha fazla müşteriye ulaşabilecek ve çok yönlü bir girişimci profili çizmiş olacaksınız.

Plan, Hedef, Kazanç

İşe başlamadan önce hedefler belirlemek, bu hedeflere ulaşmak için planlar oluşturmak ve bu planlar neticesinde de kazançlar elde etmek iş sürecinin en aktif döngüsü olmalıdır. İstikrarı yakalamak ve dolayısıyla daha fazla kazanç elde ederek başarılara ulaşmak bu döngüyle doğrudan alakalıdır. İş planını oluşturmak için ekibinizle bir araya gelmeli ve hedefleriniz doğrultusunda çalışarak iyi performans sergilemelisiniz. Sizi diğer rakiplerden farklı kılacak tek şeyin çok çalışmak olduğunu bilmenizde fayda var. Çünkü Çok çalışarak ve tamamen hedeflerinize odaklı planlar yaparak şirketinizi belli bir yere taşıyabilirsiniz.

Hedeflere Giden Yolda Tüm Fırsatları Değerlendirmek

Co Working Alanları Freelance Çalışanlar İçin Nasıl Avantajlar Sağlar?

Hedeflere Giden Yolda Tüm Fırsatları Değerlendirmek

İş yaşamınızı kolaylaştırmak ve oldukça esnek hale getirmek için size olumlu anlamda katkı yapabilecek fırsatları değerlendirmeniz gerekir. Bu fırsatlardan biri olarak da Kamara’yı görebilirsiniz. Kamara; girişimcilere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis imkanları sunarak daha çalışma ortamlarında çalışmalarını sağlamaktadır. Gerek mali açıdan gerekse de yararlanacağınız imkanlar bütününden her anlamda olumlu derecede faydalanacağınız Kamara hazır ofisler ile başarınıza başarılar ekleyeceksiniz.

Tüm bu yöntemleri iş hayatınızda uygulayarak girişimcilik anlamında çok yönlülüğü yakalayabilirsiniz. Nitekim rekabetçi bir ortam olan girişimcilik sektöründe diğer rakiplerinizi gerinizde bırakmanın yollarından biri de kendinizi her anlamda geliştirmenizdir. Kendinizi geliştirirken aynı zamanda bu yaklaşımları ekibinize de yansıtmanız ve komple bir gelişim göstermeniz gerekecektir. Gerek iş tekniği, tecrübesi açısından gerek sosyal aktiviteler açısından gerekse de katılacağınız etkinlik, seminer, toplantılar açısından kendinizi her ortama sokabilirsiniz. Bu ortamlardan elde edeceğiniz olumlu geri dönüşler yine olumlu olarak işlerinize yansıyacaktır.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

  1. Erken Yaşta Girişimciliğe Atılmak Size Neler Kazandırır?
  2. Girişimcilik Ekosistemi
  3. İş Hızının Yükseltilmesi Nelere Bağlıdır?