Bu yazımızda özellikle freelance, home-office çalışanların ofis tercihi olarak paylaşımlı ofisleri seçebileceklerine dikkat çekerek co-working alanları genel olarak freelance çalışanlara hangi avantajları sağlar o konulara değineceğiz. İşte yazımızda yer alacak alt başlıklar:

 • Kısaca co-working
 • Co-working avantajları
 • Ofis ortamlarındaki motivasyon önemlidir
 • Sosyallik açısından ofisler

Girişimcilikte veya özel sektörün her alanında çalışmaların sürdürülmesi ve bir başarıya ulaşılması için mutlaka bir ofis ortamına ihtiyaç vardır. Nitekim bu ofis ortamları işin türüne ve amacına göre de değişiklik gösterebilir. Örneğin büyük şirketleri düşündüğümüzde hazır ofislere ihtiyaç duyduklarını açıkça görmekteyiz. Ancak daha kitlesi az ve amacı o kadar yüksek olmayan çalışmalar için, ki buna en iyi örnek freelance çalışanlardır, sanal ofis veya co working alanları(paylaşımlı ofisler) yeterli olacaktır. Peki co working alanları girişimcilere ne gibi avantajlar sağlayacak ya da hangi imkanlarıdan yararlanmalarını sağlayacaktır?

Kısaca Co Working

Paylaşımlı ofis veya diğer adlarıyla coworking – açık ofis, işinizi bir ofisten yürütebilmek için ihtiyacınız olan her şeyi (fotokopi, fax, adres gösterebilme, sekreter vb.) içerisinde barındıran bir hizmettir.

Bu hizmetten yararlanaraka profesyonel iş yaşantısında kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Çünkü bir freelance çalışan olarak sürekli evde veya kafe ortamlarında çalışmak belli bir zamandan sonra sizi sıkabilir. Sıkmasa bile bir ofis ortamında çalışmak kadar  verimli geçmeyebilir. Neden mi? Çünkü evde muhtemelen tek olacaksınız, kafe ise zaten insanların dinlenmek veya kafa dağıtmak için geldiği ortam olduğu için ne evde ne de kafede sizi motive edici şeyler çok çok azdır. Belki de hiç yoktur. Bu sebepten dolayı freelance çalışmalarıınızı co-working, paylaşımlı ofislere taşıyarak verimli çalışma sürecinde kendinizi bulabilirsiniz.

Co-Working Avantajları

Co-Working Avantajları

Co-Working Avantajları

Paylaşımlı ofislerde sizin gibi girişimcilerle aynı ortamda işlerinizi devam ettirmeniz mümkündür. Siz de ofisinizi Kamara paylaşımlı ofislerine taşıyarak bir çok imkandan yararlanabilirsiniz. Peki paylaşımlı ofislerde çalışmak ne kadar avantajlıdır? Paylaşımlı ofislerin size olan avantajları;

 • Sessiz ortak alanlarda masa kullanımı.
 • Yüksek hızlı internetiniz, faks & yazıcı cihazlarınız, sıcak içecekleriniz hazır!
 • Müşterileri ve ziyaretçileri karşılamak için resepsiyon
 • 1000+ üyeli Kamara ailesinin bir parçası olun!
 • Düşük Maliyetlerle Tasarruf Edin!
 • İstediğiniz Zaman Kolayca Sanal Ofis veya Hazır Ofis seçeneklerine geçin!
 • İstanbul’un birçok merkezi noktasında çalışma olanağı!

Kamara’da imkanlar bunlarla da sınırlı değildir! Temizliğinden fatura giderlerine kadar yararlanacağınız diğer imkanlar ise;

 • Profesyonel sekreterya
 • Hızlı internet bağlantısı
 • Mutfak kullanımı, ücretsiz çay ve kahve
 • 24 saat kapalı devre kamera sistemi ve alarm sistemi
 • Faks, fotokopi gibi ofis ekipmanları
 • Günlük ofis kontolü, haftalık detaylı temizlik
 • Elektrik, su, doğalgaz, klima gibi bütün masraflarınız

Tüm bu imkanlardan yararlanacağınız Kamara’da hem zaman açısından hem de parasal anlamda büyük kazançlar elde edebileceksiniz. Sekreterlerin size gelen telefonları karşılaması, kargolarınızın teslimatı ve müşteri/ziyaretçilerinizin de karşılanması size ekstra zaman kazandıracaktır. Bu zaman diliminde de işlerinize en iyi biçimde odaklanabileceksiniz. Ayrıca yine tüm fatura giderlerinin ve ofis ekipmanlarının Kamara tarafından karşılanacak olması da sizin parasal anlamda zarar görmeyeceğiniz anlamına gelir.

Ofis Ortamlarındaki Motivasyon Önemlidir

Bahsettiğimiz üzere ofis dışı, freelance veya home office çalışmalarda o çalışma motivasyonunu kolay kolay elde edemezsiniz. Ancak bir ofis ortamında çalışmak bile sizi ister istemez çalışmaya şevk eder ve o motivasyonu yakalayarak işlerinizde daha başarılı olma yoluna girersiniz. Nitekim etrafınızdaki insanların çalışmaları da sizi yine çalışmaya teşvik edecek bir diğer unsurdur. Tüm bunları değerlendirdiğimizde ofis ortamlarındaki çalışmanın normal ortamlardaki çalışmalara göre daha verimli geçtiği söylenebilir.

Sosyallik Açısından Ofisler

Sosyallik Açısından Ofisler

Sosyallik Açısından Ofisler

Ofis ortamlarında çalışmak ile verimlilik artarken aynı zamanda göreceksiniz ki eskisine göre daha sosyal ve çevreniz bir o kadar daha geniş olacaktır. Çünkü Kamara ofislerinde çalışarak yeni arkadaşlar, komşular kazanıyor ve onlarla iş molalarında gerek iş sohbetleri gerekse de günlük hayattan sohbetler kurarak hem iş sorunlarınıza çözümler üretiyor hem de kendinizi yalnız hissetmeyerek oradaki ailenin bir parçasıymışsınız gibi hissediyor olacaksınız.

Genel olarak baktığımızda freelance çalışanların ev veya kafe ortamlarında çalışarak ancak belli noktaya kadar geleceklerini, bir yerden sonra gerekli motivasyonun sağlanması gerektiğinin farkındayız. Bu motivasyonun adresi olarak göstereceğimiz hazır, sanal veya özellike paylaşımlı ofisler freelance çalışanlar için en büyük avantajlardan biridir. Hem uygun fiyatlara kiralayabilecek hem de tüm avantajlarından yararlanarak daha verimli bir çalışma ortamında kendinizi bulabileceksiniz.

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri