Çalışma Masanız ve Zihinsel Performans Arasındaki İlişki

Gün boyunca çalışma masasında oturmak sadece fiziksel sağlığınıza zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda sizi bir serseme de çevirebilir.

Bilim adamlarına göre masanız sizi öldürmeye çalışıyor.

desk

New York Times ‘ın haberine göre, bilimadamları, gün boyu oturulduğu takdirde kaslarda oluşan zararlı metabolik etkilerin, düzenli dozlardaki yapılan egzersizlerle bile giderilemediğini belirttiler. Son zamanlardaysa oturmanın verdiği zararlarla ilgili yeni bulgular ortaya çıktı. Sürekli oturmak, sadece sizi daha kilolu yapmıyor, aynı zamanda zihinsel perfonmasınızı da geriletebiliyor.

Almanya Max Planck Enstitüsünden araştırmacı Sabine Schaefer, yürümenin hafıza üzerindeki etkisi ile ilgili bir araştırma yaptı. Çocukken belki de anneniz size, yürürken aynı anda sakız çiğnememeniz konusunda uyarı yapmıştır. Fakat Schaefer çocukların ve genç yetişkinlerin, yürüme ve oturma esnasındaki performanslarını karşılaştırınca, aldığı sonuçların anne tavsiyelerinden farklı olduğunu gördü.

Yapılan araştırmalar şu sonuçları veriyor;

Image result for white brain.gif

İlk çıkarım, her iki yaş grubunda da yürürken ortaya çıkan “zihinsel performansın” otururken veya  yürürken gerçekleşen zihisel performansa göre daha yüksek olduğunun belirlenmesiydi. Bu durum gösteriyor ki, zihisel performans ikili görev durumunda  artış göstermektedir. Veya, araştırmacıların raporlarına göre, yürüme sırasında fiziksel ve mental aktiviteyle ilişkili bir aktivasyon artışı gözlemlenmiştir. Yürürken oluşan enerji artışınız daha sonra düşünme ve yaratıcılık etkinliğinizi de arttırmaktadır.

Peki bilim adamları araştırma esnasında neden, insanları “sabit hızla” yürütmemeyi tercih ettiler? Bilim adamları, koşubandında insanların yürüme hız değerleri arasındaki performansına dikkat ederek, genelde tercih edilen sabit hızlarda yürümenin, hafızada artışı yeteri kadar sağlayamadığını gözlemlediler. Tabiki, bu durum “bütün zihinsel aktiviteler yürürken yapılmalıdır” demek değildir. Fakat son araştırmalar göstermiştirki, çalışma masalarında uzun süreli oturmanın fiziksel ve zihinsel etkinlik adına çok zararlı olduğuna dair kanıtla bulunmaktadır. Bir diğer bulgu ise, yaratıcı atılıma, uğraştığımız problemden uzaklaştığımız zaman sahip olacağımızı göstermiştir, hatta en iyi fikirlerin duşta dinlenirken ortaya çıktığı hepimiz tarafından tecrübe edilmiştir.

Sonuç olarak, yürümek veya koşmak farklı zihin alanlarımıza ulaşmamızda iyi bir yoldur,her şeyin ötesinde bu yol Einstein ve Charles Darwin’e faydalı olmuştur. Diğer bir görüşe göre de doğal bir ortamda geçirilecek beş dakika havanızı yerine getirmektedir.

Kamara, konumunun sahilde olması, spor alanlarına yakın oluşu ve bahçe alanı ile misafirlerine gün içerisinde spor yapma, dinlenme gibi keyifli olanaklar  sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir