Girişimcilerin özellikle dikkat etmeleri gereken konulardan biri şüphesiz çalışanların motivasyonu ve bunu sağlayacak irade gücüdür. Çünkü, şirkette temel hedef iyi bir ekip kurmak ve bu ekip sayesinde işleri devam ettirmektir. Çalışanların motivasyonu, işyerinde devam eden bir sorundur. Özellikle çalışanların memnuniyetini benimseyen ve desteklenen bir genel işletme stratejisinin bir parçası olarak vurgulayan çalışma ortamlarında denetçiler ve yöneticiler zorlu bir yol izlemektedir.

Peki çalışanların motivasyonu nelere bağlıdır? Tabi ki iş gücüne, aynı zamanda yöneticilerin motivasyonuna ve belki de en önemlisi diğer çalışanlarla olan arasındaki ilişkilerine. Girişimciye, yöneticiye düşen görev ise bu ortamı en iyi şekilde sağlamlaştırmalı, motivasyonu artırıcı hareketlerde bulunmalı, motivasyonu azaltıcı olaylardan ise kaçınmalıdır. Peki bunu nasıl sağlamalı girişimci? Bu yazımızda ele aldığımız konu, çalışanların motivasyonu ve bu motivasyonun artması için gerekli en iyi yollar. Birlikte bakalım dilerseniz bu yollara.

1- Kendinizi Çalışanlardan Soyutlamayın

Belki de en büyük problem girişimcilerin çalışanları arasında mesafe kurmasıdır. Buna gerek yoktur aslında. Çünkü bunu yapan girişimci ile çalışanlar arasında büyük bir iletişimsizlik ve gereksiz soğukluk girecektir. Girişimcinin yapması gereken hareketlerden biri, çalışanları ile sadece rapor isterken değil, işler devam ederken de birlikte olmaları, onlara deneyimini aktarmalı ve iş hakkında sohbet etmeleridir. Bu yöntemle çalışan kendisini hem güvende hissedecek hem de kendine olan öz güveni bu sayede artacaktır. Nitekim beraberinde iş verimi daha çok olacaktır.

2-Çalışanlarınıza Sınır Koymadan, Yeteneklerini Geliştirmelerine İzin Verin

Çoğu insanın özel sektörde çalışmak istemesinin en büyük amaçlarından biri hiç şüphesiz kendini o alanda geliştirerek kademe atlamasıdır. Siz de şirketinize bu amaçla gelen veya gelmeyen çalışanlarınıza sınır koymayın kesinlikle. Onlara iş hakkında kendi tecrübelerinizi de aktararak onların kendini geliştirmesine izin verin. Belki de onlardan alacağınız bir fikir sayesinde şirketinizin prestiji daha üst seviyelere çıkacak. Onlara tanıyacağınız bu imkan ile motivasyonlarını üst düzeye çıkacak ve işleriniz de o denli yolunda gidecektir.

3- Belli Zaman Aralıklarında Motivasyon Partisi/Yemeği Düzenlemek

Hep iş hep iş nereye kadar dimi? Çalışanlarınıza sürekli iş için münasebet kurmayın. Bu hem sizi hem de onları sıkar. Çalışırken de eğlenmeyi amaçlayın ve bunu çalışanlarınıza aşılayın. Hatta haftalık veya aylık raporlar alarak hedefinize ulaştınız mı veya hedefinizi geçtiniz mi bunları belirleyin. Hedefinize ulaştığınızda hem kendinize hem çalışanlarınıza, yani şirketinize bir ödül vererek bunu bir parti bir yemek ile motivasyon amaçlı kutlayabilirsiniz. Bu, hem sizin ekibinizle olan bağı güçlendirir hem de kat kat olumlu yansır diğer işlerinize. Hiç bir çalışan kendisini ekipten eksik hissetmez ve bir bütün halinde çalışmalar devam eder.

4- Hak Edene Maaş Zammı Yapmak Veya Prim Ödemek

zam ile ilgili görsel sonucu

İster istemez şirket içinde çalışanlar arasında bir rekabet ortamı olacaktır. Ve bu rekabet de iş gücüne yansıyacaktır. Herkes bir önceki yaptığı işten daha fazlasını yapmak isteyecek ve kendisini size daha çok kabul ettirme amacı taşıyacaktır. Siz de bunların farkında olup kim ne kadar çalışmış, işinize en çok yaramış belirleyerek  belki maaşına zam veya aylık ekstra prim verebilirsiniz. Bu imkandan yararlanan her işçinin motivasyonu ve işe olan bağımlılığı o derece artacaktır. Unutmayın ki ekstradan vereceğiniz paralar size kat kat o çalışanın iş gücü sayesinde geri dönecektir.

5- Önemli Toplantıları Çalışanlardan Bağımsız Yapmayın

Şirket içinde önem derecesi toplantılar elbette yapılacaktır. Çalışanları bulunduğu makama göre değerlendirmeyip bu toplantıları onların da katılımıyla gerçekleştirmelisiniz. Çünkü şirket için alacağınız karar belki de şirketinizin çehresini değiştirecek büyüklükte önemli bir karardır. Bu karardan neden çalışanlarınız haberdar olmasın?  Haberdar olmaları için de çalışanlarınızı toplantılara katmalı, durum değerlendirmesini istişare yaparak sonuçlandırmalısınız. Bu sayede çalışanlarınız ile şirket arasındaki bütünlük sağlanacaktır. Bu da dolayısıyla çalışanlarınızın motivasyonunu olumlu anlamda etkileyecektir.

Bu önemli 5 maddeyi şirketinin menfaatleri doğrultusunda kullanmak isteyen her girişimci yerine getirmelidir. Unutmamalıdır ki, şirketi ayakta tutan çalışanlarıdır. Çalışanların motivasyonu işlerin pürüzsüz bir şekilde devam etmesi için çok büyük bir önem taşır. Çalışanların motivasyonu da sizin sayenizde, bu adımları uygulayarak artacaktır.