fbpx

Çalışan Mutluluğunu ve Verimliliğini Artırmanın 4 Yolu

calisanmutlulugu

Çalışan mutluluğu olan bir iş yerinde çalıştıranlar da mutlu olur. Çünkü çalışan mutluluğu verimliliği artıran önemli bir etkendir. Bu yüzden çalışanlarınızın mutlu olacakları tüm detayları göz önünde bulundurun, küçük detayların onları ne kadar mutlu edeceğini unutmayın. Verimlilik, sadece yoğun bir iş temposu ile elde edilmez. Bu yoğunluğun arasında iş üreten ve emek harcayan çalışanları taltif etmek, hediyelerle şaşırtmak, küçük de olsa ekstra maddi katkılar sağlamak, hep yanlarında görünmek büyük bir motivasyon kaynağı olacaktır.

Aşağıdaki başlıklardaki önerileri dikkate alarak, çalışanlarınızı mutlu ve verimli bir duruma getirebilirsiniz.

Çalışanların ofise ait olduğunu hissetmelerini sağlayın

calisanmutlulugu

Bir şirketin büyümesi, gelişmesi ve başarılı olması çalışanlarının omuzlarında gerçekleşir. Bir personel çalıştığı yerde ve yaptığı işte ne kadar mutlu olursa başarı grafiği o kadar yüksek olur. Aynı şekilde başarı grafiği yüksek olan bir çalışan da şirketin başarı grafiğini yükseltir. Çalıştığı yere bir aidiyet duygusu olan kişiler, sadece kendisine verilen işi yapıp kenara çekilmek yerine insiyatif alarak tüm gücü ile faydalı olmaya gayret gösterir. Patronluk yerine liderlik yapmak bir çalışma ortamında başarıyı ve çalışan mutluluğu getiren önemli bir faktördür. Gerek işveren olsun gerekse sorumlu şef veya müdür, çalışanlarla birlikte sorunlarla mücadele etmiyorsa, sadece iş buyuruyorsa çalışanların motivasyonu azalır. Başarılı bir işletme, motivasyonu güçlü, yaptığı işte mutlu çalışanlarla gerçekleşir.

Aydınlatma ve dış mekan görünümlerini geliştirin

dismekan

İnsanın ruh halini etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bunlardan bol güneş alan veya güzel aydınlatılmış bir ortam ve o mekanda bulunan mimari gibi özellikler çalışanlar için oldukça önemlidir. Karanlık bir odada saatlerinizin geçtiğini düşünsenize? Okurken bile ruhunuz daraldı değil mi? İş hayatı insanın saatlerinin geçtiği dolayısıyla da ömrünün önemli bir bölümünün geçtiği yerlerdir. Bu mekanlarda çalışanın ruh halini düşünmek gerekir. Saatler boyu karanlık bir odada bulunmak veya duvara bakan bir masada oturmak hem çalışanı daraltır hem de dolaylı olarak verimi düşürür. Bu yüzden çalışan mutluluğu için daha ferah, daha geniş, daha aydınlık mekanlar oluşturun.

Çalışan mutluluğu için esnekliğe izin verin

esnekcalisan

Çalışma saatleri elbette çok önemlidir. Her iş yerinde disiplin için uyulması gereken kurallar vardır ve bunlardan birisi de işe geliş ve çıkış saatleridir. Ayrıca gün içinde yasal çalışma saati süresince iş başında bulunmak da gerekir. Ancak işin içine insan faktörü girince, psikolojik olarak da çalışanlar değerlendirilmelidir. Çalışanların her adımını birebir kurallara uygun atmasını beklemeyin, çalışan mutluluğu için biraz esneklik kimseye bir şey kaybettirmez.

Bir ara oda ayarlayın

araoda

Çalışanlarınız için bir ara oda ayarlayın. Dinlenmeleri, işten biraz uzaklaşıp kendilerine vakit ayırabilmeleri, eğlenerek yoğunluktan kaynaklı negatif enerji birikimini boşaltabilmeyi sağlayacak ara oda, hem çalışanlar hem de şirket açısından faydalı olacaktır. Bir kahve molasının size ve çalışan mutluluğuna katacağı faydayı mutlaka göreceksiniz.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

Ofiste Atıkların Azaltılmasına İlişkin İpuçları!

İşyerinde Etkili Toplantıların Önemli Olmasının 4 Nedeni!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir